Bakan Nebati: Hastanelerin tamamında performans ödemesi dağıtılacak

Bakan Nebati, "Hastanelerin tamamında performans ek ödemesi dağıtılabilir hale getirildi." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Nebati, sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerinin genel bütçeye aktarılarak dağıtılabilir ek ödeme miktarının artırıldığını söyledi.

Performans ek ödeme tavanının yükseltildiğini, hekimlerin ve diş hekimlerinin emekli aylıklarına ilişkin iyileştirme yapıldığını anımsatan Nebati, "Hastanelerin tamamında performans ek ödemesi dağıtılabilir hale getirildi." dedi.

Bakan Nebati, SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçla ilgili de "Tüm dünyada SMA hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan, klinik çalışmalarla bilimsel olarak etkinliği kanıtlanan ilaç Sağlık Bakanlığının yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almaktadır. Bu ilaç Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek aracısız ve ücretsiz olarak SMA hastalarına ulaştırılmaktadır. SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç, tip 1 hastaları için 2017, tip 2-3 hastaları için 2019'dan itibaren SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu ilacın temininde ve kullanımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır." diye konuştu.

PERSONEL SAĞLIK

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.