Coronavirüsle mücadelede son 24 saatte yaşananlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Coronavirüste (COVID-19) son 24 saatte vaka sayısının 3 bin 892, vefat sayısının 76 olduğunu, toplam vefat sayısının 725'e, taburcu edilen hasta sayısının ise 1582'ye ulaştığını bildirdi.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3713","attributes":{"class":"media-image wp-image-13294","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Koca, ikinci kez video konferans yöntemiyle yapılan Bilim Kurulu Toplantısının ardından Coronavirüsle ilgili son durumu açıkladı.

Toplam test sayısının 228 bin
868'e, vaka sayısının ise 34 bin 109'a ulaştığını belirten
Koca, son 24 saatte vaka sayısının 3 bin 892, vefat
sayısının 76 olduğunu, toplam vefat sayısının 725'e, tedavi
tamamlanarak taburcu edilen hasta sayısının ise 1582'ye
ulaştığını kaydetti.

Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak'ta yoğunluk bulunduğuna işaret eden Koca, Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesinden Aykut Özkul virüsü izole etmeyi başardığını açıkladı.

Koca, Türkiye'nin nüfusa göre Avrupa ülkelerinden en az 2 kat solunum cihazı olan bir ülke konumunda bulunduğuna işaret etti.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3714","attributes":{"class":"media-image wp-image-13295","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

"Toplum Bilimleri Kurulu" adında yeni bir kurul oluşturulduğunu ifade eden Koca, genç yaşlardaki hastaların da vefatlarına tanık olunduğunu, yaşın bir güvence gibi görülmemesi gerektiğini vurguladı. 

Hastalarda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağlandığını aktaran Koca, virüse yönelik ilacın kullanımına erken başlamanın bu durumun yaşanmasında büyük rolü olduğunu bildirdi. 

Evde izole edilmesi gereken hastaların dijital yöntemle takip edileceğini kaydeden Koca, eczanelerde, marketlerde parayla maske satışı yapılmayacağını belirtti. 

Bakan Koca, sağlık sorunu olan herhangi bir Bilim Kurulu üyesi olmadığını, testi pozitif çıkan üyenin de sağlık sorunu bulunmadığını sözlerine ekledi.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3715","attributes":{"class":"media-image wp-image-13296","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Sağlık Bakanlığının koordinasyonu ve Türk Kızılayın yürütücülüğünde yeni tip COVID-19'a karşı başlatılan "immün plazma" tedavisi için ilk gönüllü plazma bağışçısı, Coronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir oldu.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'ın katılımıyla Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezinden yapılan canlı yayında, gönüllü bağışçı Demir'den plazma alma işlemi gerçekleştirildi. Gönüllü bağışçı Demir, "Sahada çalışmamın yanı sıra bu şekilde tedaviye vesile olmak gerçekten farklı bir duygu. Bunu ayrıca bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum." dedi.

Kınık ise 10 ilde plazma alımına başlandığını, günde 750 bağışçıdan plazma alınabilecek kapasiteye sahip olunduğunu belirtti.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3716","attributes":{"class":"media-image wp-image-13297","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

EKONOMİDE YENİ DESTEKLER

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi desteklerini açıkladı. Albayrak, ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği başlatılacağını, 4,4 milyon aileye nakdi yardım sağlanacağını, esnafa 2 milyar liradan fazla finansman desteği kullandırıldığını aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye daha 1000'er liralık destek verileceğini bildirdi. Selçuk, vatandaşların bir başvuruda bulunmasına gerek olmadığını, yardımların evlere ulaştırılacağını kaydetti.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3717","attributes":{"class":"media-image wp-image-13298","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Selçuk ayrıca "Evsizlere Konaklama Projesi"nin başlatıldığını, tespit edilen evsiz ve kimsesiz kişilerin öncelikli olarak kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirileceğini aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memur sendikaları yöneticileriyle video konferans yöntemiyle görüştü. Görüşmede, "Salgın hastalığın ülkemize getirdiği hasarı hafifletmek için hep birlikte mücadele ediyoruz." ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, sosyal devlet vurgusu yaparak, işsiz kalanlara el uzatılması gerektiğine işaret etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, Coronavirüse yönelik sağlam ve seri tedbirler alındığını, devlet-millet dayanışmasının yaşandığını kaydetti.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3718","attributes":{"class":"media-image wp-image-13299","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜM SÜRELERİ ERTELENDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm araçlar için egzoz gazı emisyon ölçümü süresinin ertelendiğini bildirdi.

Kurum, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Coronavirüs tedbirleri kapsamında, egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolan vatandaşlarımız 3 ay içerisinde ölçüm yaptıramamaları halinde, bu süre sonundan itibaren 45 gün içerisinde emisyon ölçümlerini yaptırabilecek." bilgisini paylaştı.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3719","attributes":{"class":"media-image wp-image-13300","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Twitter'dan yaptığı açıklamada, COVID-19 tanısıyla hastaneye yatırıldığını bildirdi. Daha sonra Yıldız'ın sağlık durumuna ilişkin paylaşımda bulunan TBMM Başkanvekili ve MHP Milletvekili Celal Adan, Feti Yıldız'ın Coronavirüs testinin negatif çıktığını belirtti.

COVID-19'la mücadele kapsamında bir ay erkene alınan emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödenmesine dün başlandı. SSK'liler 7-10 Nisan, Bağ-Kur'lular ve Emekli Sandığı emeklileri de 11 Nisan'da ikramiyelerini alacak.

AK PARTİ'DEN 22 ÜLKEDEKİ SİYASİ PARTİLERE MEKTUP 

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3720","attributes":{"class":"media-image wp-image-13301","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından İtalya, ABD, Çin ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 22 ülkedeki siyasi partilere Coronavirüse karşı mücadelede destek ve iş birliğinin önemine işaret eden mektup gönderildi. Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından kaleme alınan mektupta, Türk halkının dostlarıyla yan yana durmaya hazır olduğu vurgulandı.

Öte yandan AK Parti, Asya ülkelerindeki siyasi partilere de ayrıca toplu bir mesaj iletti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter'dan yaptığı açıklamada, öğretmen adayı son sınıf öğrencilerinin uygulama çalışmalarındaki eksikliklerin ders, ödev ve dosya hazırlığı ile telafi edilebilmesine yönelik karar aldıklarını bildirdi.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3721","attributes":{"class":"media-image wp-image-13302","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Ankara'nın Mamak ilçesinde nişan töreni sonrasında sokakta halay çeken 8 kişi, sosyal mesafe kuralına uymayarak Coronavirüs tedbirlerine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle Hıfzısıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi ile Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca toplam 5 bin 894 lira idari para cezasına çarptırıldı.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3722","attributes":{"class":"media-image wp-image-13303","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Antalya'da hipertansiyon hastası 83 yaşındaki Ayşe Polat, 61 yaşındaki oğlunu kaybettiği Coronavirüsü yendi. Yaklaşık 20 günlük tedavisinin ardından hastaneden taburcu edilen Polat, evine alkışlarla uğurlandı. 

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3723","attributes":{"class":"media-image wp-image-13304","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3724","attributes":{"class":"media-image wp-image-13305","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.