Cumhuriyetçi Hekimler’den TTB yönetimine yanıt: Milletimizin içi rahat olsun, görevimizin başındayız

TTB yönetiminin salgın mücadelesi devam ederken “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” sloganıyla yaptığı eylem çağrısına Cumhuriyetçi Hekimler’den yanıt geldi: “Biz hekimler, ne olursa olsun her şart altında görevimizin başındayız. Milletimizin içi rahat olsun.”

Türk Tabipler Birliği (TTB) yönetiminin Türkiye’nin salgınla mücadelesini hedef alan “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” eylemlerine yanıt Cumhuriyetçi Hekimler’den geldi. Cumhuriyetçi Hekimler Başkanı Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. İrfan Gökçay “Hekimler, her şart altında en ön safta mücadele etmeye devam edecektir. Milletimizin içi rahat olsun görevimizin başındayız.” dedi. Gökçay, sağlık çalışanlarına da Türkiye’nin pandemi mücadelesinin başarısına hizmet etmeyen bu eylemlere katılmama çağrısında bulundu. 

TTB, 14-18 Eylül günleri arasında “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” sloganı ile eylemler düzenleyecek. TTB’nin açıklamasında, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını hatırlatıyoruz! Her gün kardeşlerimiz, annelerimiz, babalarımız önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan ölüyor. Sorumlusunuz.” ifadeleri yer aldı. TTB, illerde tabip odaları önderliğinde sağlık çalışanlarını eylemler yapmaya çağırdı. 

TTB TÜRKİYE’NİN YANINDA DEĞİL

Cumhuriyetçi Hekimler Başkanı Doç. Dr. İrfan Gökçay, bu eylemlerin Türkiye’nin korona mücadelesinde başarısını hedeflemediğini söyledi. Gökçay, Aydınlık’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bu çağrının samimi olmadığı çok açık. Dünyanın her tarafında salgında yeni dalga yükseliyor. TTB’nin ifadeleri ve yaklaşımı Türkiye’nin başarısı ile ilgili değil. “Yaratıcı Yıkıcılık” çağrılarının yapıldığı siyasi bir iklimde hekimler eyleme çağırılınca hepimizin aklına ‘Bunun altında ne var?’ sorusu geliyor. Türkiye’nin başarılı olmaması için bir bahane aranıyor. TTB’nin açıklamasını çok talihsiz buluyoruz. Hekimlere de bu eylemlerin hiçbirisine katılmama çağrısı yapıyoruz. Bu eylemler, Türkiye’nin başarısına hizmet etmeyecek.”

HER ŞART ALTINDA GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ

TTB yönetiminin “tükeniyoruz”, “ölüyoruz” gibi ifadelerle hareket ettiğini söyleyen Gökçay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler, en ön saflarda milletimizin sağlığı için mücadele ediyoruz, sağlıkçılar olarak hayatımızı kaybediyoruz. Sorunlar var. Samimiyetle bu sorunları dile getiriyoruz. Biz hekimler, ne olursa olsun her şart altında görevimizin başındayız. Milletimizin içi rahat olsun. Türkiye pandeminin birinci aşamasında son derece başarılıydı. Yeni kararların alınacağı çok açık. TTB, yapıcı değil yıkıcı bir dil kullanıyor. Bu çağrının arkasında başka niyetler olduğunu düşünüyoruz. Hekimlerin bu çağrıya itibar etmemesini istiyoruz.” 

MİLLETİ ALDATTILAR

Gökçay, bütün dünyada yeni vaka sayılarının ve ölümlerin arttığını söyledi. İkinci dalgaya doğru gidildiğini ifade eden Gökçay sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı tedbirlerin eksik olduğunu görüyoruz. Bunun çözülmesini talep ediyoruz, çözüleceğini de biliyoruz. Şimdi eylem çağrısında bulunanlar pandeminin başında ‘İtalya oluyoruz.’ diyordu. Milleti aldattılar. İtalya olmadık. Birinci dalgayı başarı ile atlattık. Sonra bir gevşeme oldu. Bunu da aşacağız. Türkiye, gerek hastane gerek hekim kapasitesi olarak pandemiyi sırtlayabilecek durumda. Sosyal kısıtlamaların artık zamanı geldi. Bunun da ağır sonuçları var. Türkiye buna uygun siyasal, ekonomik ve sosyal düzenlemeleri yapacak güçte. Bunları yapacağını görüyoruz.”

ÇAĞRI İLGİ GÖRMEDİ

İstanbul Tabip Odası, dün sağlık çalışanlarını “Ölüyor, tükeniyoruz” sloganıyla eylem yapmaya çağırdı. İstanbul Tıp Fakültesi önünde bir araya gelen grubun yürüyüşüne salgın nedeniyle izin verilmedi. İstanbul Tıp Fakültesi önünde açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne yapacaklarını yürüyüşe izin verilmemesini kınadı. Sağlık çalışanlarının TTB yönetiminin çağrısı ile yapılan eyleme ilgi göstermediği katılımın düşük olduğu görüldü.  

 

Etiketler
Cumhuriyetçi Hekimler
Cumhuriyeçi Hekimler Başkanı
ttb
eylem
salgin
Pandemi
Doktorlar
sağlık çalışanları
millet
Doç. Dr. İrfan Gökçay