Mahkeme koronavirüsün yüksek bulaşıcılığını gerekçe gösterdi: Çocuğun velayetini hemşire anneye vermedi

Boşanmak isteyen ve mahkemeden 5,5 yaşındaki çocuğunun velayetinin kendisine verilmesini talep eden babanın açtığı davada sonucunda Mahkeme, hemşire anneye 'koronavirüs hastalığının yüksek bulaşıcılığımı göz önünde bulundurarak' velayeti vermedi.

Ordu Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görev yapan Cemile Deniz, 7 yıllık evli olduğu Mehmet Atakan Deniz’e boşanma davası açtı. Mahkeme, çiftin 5,5 yaşındaki çocukları Kuzey’in velayetini de geçici olarak anne Cemile Deniz’e verdi.

Ancak baba Mehmet Atakan Deniz avukatı aracılığıyla Ordu 2. Aile Mahkemesi’ne dilekçe vererek, çocuğunun ana sınıfına gitmesi gerekirken anaokuluna gönderildiğini, sağlık problemi olduğunu belirterek “Çocuğun annesinin ambulans hemşiresi olup sürekli evlere girip çıktığını, çocuğun koronavirüs dolayısı ile ağır risk altında bulunduğu.” ileri sürerek oğlunun velayetini istedi.

“SAĞLIKÇILAR MESLEKLERİ VE ÇOCUKLARI ARASINDA TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Hemşirenin avukatı İrfan Demir, müvekkilinin sağlık çalışanı olduğunu ancak söylendiği kadar riskli bir iş yapmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Cemile hanım, kronik başka hastalıkları olan ve hastaneye gidemeyen vatandaşların sağlık durumlarını, ilaçlarını veya iğnelerini kontrol eden bir hemşire. Ama burada önemli olan mahkemenin verdiği kararın içeriği.

Bu karar emsal teşkil etmesi halinde sağlıkçı annelerin çocukları ellerinden alınabilecek. Sağlıkçılar meslekleri ve çocukları arasında tercih yapmak zorunda kalacaklar. Bu sıkıntılı bir durum.

Müvekkilim sendikası aracılığıyla durumunu Sağlık Bakanlığı’na bildirmiş. Cemile hanım, anneye ihtiyaç duyan çocuğunun geri verilmesini istiyor ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da yardım bekliyor.”

 

Etiketler
hemşire anne
mahkeme
velayet davası
koronavirüs bulaşı