Ortak talep: Ek ödeme değil, tek ödeme

Sağlık çalışanları ortak talepte bulunarak ek ödeme değil, tek ödeme istediklerini belirtti. Sosyal medyada ‘EkÖdemeDeğilTekÖdeme’ etiketi altında toplanan sağlık çalışanları “Pandemide yorulan kahramanları daha ne kadar yormaya devam edeceksiniz. Hakkımızı olanı istiyor, tek kalemde maaş talebimizi yineliyoruz.” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslendi. Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) ve Türk Sağlık-Sen de bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarının çözülemeyen sorunlarından biriside ek ödeme sistemi. Sosyal medyada ‘EkÖdemeDeğilTekÖdeme’ etiketiyle sesini duyurmaya çalışan sağlık çalışanları, ek ödeme yerine tek ödeme istediklerini sık sık gündeme taşıyor fakat bu sorunları bir türlü çözüm bulmuyor.

“EK ÖDEME SİSTEMİ, KRONİKLEŞMİŞ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNUDUR”

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) “Ek ödeme sistemi, kronikleşmiş sağlık çalışanlarının sorunudur.” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Sağlık çalışanlarının sağlığını etkileyen ve çoğu kronikleşmiş ve akut yeni gelişen sorunları ortadadır. Ek ödeme sistemi, kronikleşmiş sağlık çalışanlarının sorunudur. Doğru tanı bu sorunun kaynağına gidilmesinden geçmektedir. Sorunların kaynağı irdelendiğinde klasik yönetim anlayışının sahada kaybettiği, sağlık yönetiminde reform yapılarak multidisipliner ve çağdaş yönetim reformları yaparak sorunlara köklü çözümler esastır. Ek ödeme sistemi gibi, çalışma barışını bozan, güvencesi olmayan bir sistem içerisinde sağlıklı çalışma mümkün değildir. Ücretlendirmenin yoksulluk sınırına göre, kurumlara göre değişmeyecek şekilde güvenceli ve tek kalemde verilmesi sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu arttıracaktır.''

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPILAN BU MUAMELE İZANDAN DA UZAKTIR

Sağlık çalışanlarına salgın nedeniyle ilave ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme yapılması talebini uzun zamandır dile getirdiklerini vurgulayan Türk Sağlık-Sen şu açıklamalara yer verdi:

 “Adaleti sağlamanın, problemleri ortadan kaldırmanın ve hakça bir paylaşım yapmanın da tek yolunun  budur. Yaşanan gelişmelerde haklılığımızı göstermektedir.  Çünkü Covid-19 salgını kapsamında ortaya çıkarılan ama sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak olan adı tavandan kendi yavandan ilave ek ödemelerdeki sorunlar bir türlü bitmemektedir. 

Üniversite hastanelerinde 6 aydır, Sağlık Bakanlığı’nda ise kasım ayından bu yana bu ilave ek ödemeler ödenmemektedir.   Süreye, idarecinin inisiyatifine çeşitli şartlara ve onaylara bağlı olan ilave ek ödemeler çalışanı bezdirmiştir.   

Her ne kadar üniversite hastaneleri için kısa bir süre sonra ödemelerin yapılacağı ifade edilmişse de, Sağlık Bakanlığı ile ilgili yönetmelik ancak bugün yayınlanmış olsa da bu gecikmenin bize göre bir izahı yoktur.   

Adı bürokrasi, gecikme veya onay bekleme her ne olursa olsun salgınla kahramanca mücadele eden ve bu uğurda hayatını ortaya koyan sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele izandan da uzaktır. 

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının memnun olmadığı bir ödemede bile böylesine gecikme yaşanıyorsa söylenecek daha fazla sözde kalmamıştır.  Sağlık çalışanları için esnek mesaiyi uygulamamada, izinleri iptal etmede çok hızlı davranan bürokrasi ve karar vericilerin çalışanların hakları içinde aynı hız seviyesine ulaşmalarını bekliyoruz. 

İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz.  2021 yılı sağlık çalışanları yılı olduğuna göre bunun gereğini yapmalarını karar vericilerden bekliyoruz.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TEPKİLİ

Bir sağlık çalışanı şu sözlerle tepkisini ortaya koydu:

“Kamunun en düşük memur maaşı alan, Avrupa ve dünyanın en iyi performansını sergileyen sağlık çalışanlarının hakkı bölük pörçük ödenen ek ödeme değil yoksulluk sınırının üstünde tek kalem maaştır.

“HAK ETTİĞİMİZ ÜCRETİ İSTİYORUZ”

Başka bir sağlık çalışanı ise “Hak ettiğimiz ücreti istiyoruz.” diyerek şu sözlerle tepki gösterdi:

“Sağlık çalışanlarına ne zaman verileceği belli olmayan ek ödemeler yerine insanca yaşanacak, emekliliklerine yansıyacak hak ettikleri ücret verilmeli ve yapılan tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalı.”

GELEN BİRKAÇ TEPKİ ŞU ŞEKİLDE:

 

Etiketler
sağlık çalışanlıarı
ek ödeme
tek ödeme