Sağlık çalışanı isyan etti: Üzmeyin bizi olmaz mı?

Sosyal medyada bir sağlık çalışanı “Türkiye’de sağlık sektörünün hızlı olmasının en büyük sebebi erken tecrübelenen çalışanlardır. Bir kardiyolog dünya standartlarında 10 yılda yapacağı anjiyoyu 1 yılda yapıyor. Acilci 10 yılda göreceği hastayı 1 yılda görüyor.” diyerek isyan etti.

Sosyal medyada bir sağlık çalışanın ağır iş yükünü anlattığı paylaşımı dikkat çekti.

“BUNLARI YABANCI MESLEKTAŞLARIMIZA ANLATTIĞIMIZDA İNANAMIYORLAR”

 “Bir cerrah düşünün çoğu zaman tek başına yılda yüzlerce ameliyata giriyor. Gecede 10 sezaryeni peynir ekmek gibi yapan arkadaşlarımız var. Bunları yabancı meslektaşlarımıza anlattığımızda inanamıyorlar.” diyen sağlık çalışanının paylaşımı birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından da destek gördü.

Türkiye’de sağlık sektörünün hızlı olmasının en büyük sebebinin erken tecrübelenen sağlık çalışanları olduğunu vurgulayan sağlık çalışanı  “Bir kardiyolog dünya standartlarında 10 yılda yapacağı anjiyoyu 1 yılda yapıyor. Acilci 10 yılda göreceği hastayı 1 yılda görüyor.  diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bir cerrah düşünün çoğu zaman tek başına yılda yüzlerce ameliyata giriyor. Gecede 10 sezaryeni peynir ekmek gibi yapan arkadaşlarımız var. Bunları yabancı meslektaşlarımıza anlattığımızda inanamıyorlar. Bu işin hekim tarafı, bir de diğer kısmına bakalım.

Bir yoğun bakım hemşiresi gecede 5 hastaya bakabiliyor(bu anormal bir rakam) ve inanın maksimumuyla yapıyor işini. Servislerde 20 hastaya 1 hemşirenin baktığı yerler var.

Bir sekreter düşünün günde 500 hasta kaydı yapıp, bunların hizmet düşüşünü rahatlıkla yapabiliyor. İlaç, malzeme kaçağı olmuyor, hastaneler zarar etmiyorsa onların sayesinde etmiyor.

Misal bir tomografi teknisyeni günde 150-200 çekim yapabiliyor. Dakikaya vurduğunuzda bu inanılmaz bir sayı. Bazen hasta başında gittiğimde çekim hızlarına ben bile şaşırıyorum, iyi ki varlar.

“BU İŞLERİN PARAYLA ÖLÇÜLEBİLİR BİR TARAFI YOK”

Bu işlerin parayla ölçülebilir bir tarafı olmadığının altını çizen sağlık çalışanı “Vatandaşla aramıza bir para nifakı sokuldu artık ne söylesek anlatamaz hale geldik. İnanın birçok insan o esnada sadece hastayı düşünüyor. Elbette olumsuz örnekler verebilirsiniz ancak bu gemiyi olumlu örnekler yürütüyor.” sözlerine yer verdi.

“BİZ NE ZANNETTİĞİNİZ GİBİ KAZANIYORUZ, NE DE BAŞKASININ KAZANDIĞINA GÖZ DİKİYORUZ”

Sağlık çalışanı: “Peki, neden bunları anlatma ihtiyacı hissettim? Çünkü çok sıkıldım para aşağı para yukarı. Verginizle aldığımız maaşlardan, köpeği olduğumuz ilaç şirketlerinden, mümessillerden aldığımız milyonluk hediyelerden, kazandığımız paraların hesabından...

Lütfen kaymak tabakasını da bizlere örnek gösterip durmayın. Kazanan daha çok kazansın, işini iyi yapıyorsa helal olsun. Ancak biz ne zannettiğiniz gibi kazanıyoruz, ne de başkasının kazandığına göz dikiyoruz.

“ÜZMEYİN BİZİ OLMAZ MI?”

“Erken tecrübelenmek zorunda kalan amele takımıyız” diyen sağlık çalışanı sözlerini şöyle noktaladı:

“Her gün aman olay çıkmasın diye saçma sapan istekleri yerine getiren, komik imaları duymazdan gelen, garibanından VIP olduğunu iddia edenine aynı hizmeti veren, onlarca hasta içerisinden gerçek hastayı bulmaya çalışanlarız biz.

Erken tecrübelenmek zorunda kalan amele takımıyız yani. Bundan da çoğu zaman gurur duyuyoruz. Günün sonunda yaşadığımız stresi, yorgunluğu tek bir hastanın hayatını değiştirebildiğimizde unutuyoruz. Üzmeyin bizi olmaz mı?

 

 

 

 

MEDİKRİTİK.COM

Etiketler
sağlık çalışanları
ağır iş yükü
kardiyolog
hekim
cerrah
hemşire
tomografi teknisyeni
hastane sekreteri