Sağlık camiasında yeni bir umut

Tarihsel aşamalarda iktidar ve iktidarın sınırlandırılması incelendiğinde iktidarları sınırlandıran ilke ve ölçütlerin olduğunu görüyoruz. Avrupa ve Amerika kıtasının öncülük ettiği örgütlü toplumsal hareketler, hak ve özgürlüklerin lehine iktidarın sınırlandırılması ölçütlerini belirleyen bağlayıcı ve üstün yazılı kurallar ortaya çıkarmıştır.

İktidarları sınırlandıran pek çok etkenden ‘yazı konumuzla’ bağdaşacak olanları alırsak bir kısmı muhalefet, bir kısmı hak ve özgürlükler üzerine mücadele eden sendikalardır. Gerçekçi düşünceyle baktığımızda bugün önümüzde var olan birçok sorun sadece iktidarların sorunu değil, iktidarı yönlendirmesi gereken muhalefetlerin ve sendikalarındır.

Sağlık ile ilgili sorunlara bu çerçeveden baktığımız zaman ortada olan sorunları iktidarların çözmediği ya da çözemediği gibi muhalefet ve sendikalarında çözüm için gerekli adımları atmadığı sonucuna ulaşabiliriz. Her siyasi hareket kendine bağlı bir sendikalaşma süreci ile 'mesleksel hakları ve ilerlemeleri' adeta politize edip harcamıştır. Mesleksel mücadeleler amacıyla bu siyasi sendikalarda olan gerçekten iyi niyetli kişiler olsa dahi yeterli sayıda olamadıkları için çözümler hep ertelenmiş ve artarak çoğalmıştır.

Bu bağlamda özellikle sağlık çalışanları noktasında  sistemin kilitlendiğini görmekteyiz. En buhranlı dönemlerden biri olan pandemi döneminde bile sağlıkta ki sorunları politize edip kazanım yerine çıkarım getiren bu siyasal odakların, mesleklerin haklarını elde etme çabalarının önüne kurduğu set siyaseten arındırılarak yıkılmalıdır.

Sahadan aldığım haberler ve görüşmelerimle Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası isimli, kısaltması HEP-SEN olan bir sendika kuruldu. Başkanı ve yönetim kuruluyla bu süreçte görüşme sağladım. Bu kişiler tamamen meslek odaklı olup siyaseti sağlık alanında pasifize etmeyi hedef koymuşlar hatta sendikalarında siyaset faktörü ile ilgili hareketi olabilecek kişiler için üyelikten çıkarılma düzenlemesi yapmışlar.

Konuşma ile birlikte tüm detayları öğrenince gerçekten çok sevindim. İçinde bulunduğumuz ay itibariyle kurulan HEP-SEN ile birlikte hekim, hemşire, anestezi teknikeri, ebe, fizyoterapist, laborant, diyetisyen ve sayamadığım diğer tüm saha çalışanlarını siyasetten arındırılmış, yasal düzenlemelere uygun, meslek ve hizmet odaklı olacak şekilde bu oluşumda temsil edeceklerini söylediler.

Siyasetin gölgesinde kurulan sendikalarda mesleksel mücadelelerini veren kişilere de ‘artık sizin içinde bir yuva var’ mesajı veriyorlar. Bu genç ve dinamik ekip sağlık camiası için gerçekten umut verici. Sendika başkanı Yunus Şimşek kendisiyle yaptığım görüşmede “Taleplerimiz, isteklerimiz belli ve sağlık çalışanları pandemi sürecinde de görüldüğü gibi ne kadar etkin ve fedakâr konumdalar. Artık senelerdir verilmeyen hukuki haklarımızı alma zamanıdır.” diye ekliyor. Nasıl olacağını sorduğumda:

“Bizim siyasetle hiç bir alakamız yok hatta siyaset yapılması da yasak, biz bugün sayısı 1 milyona ulaşan bütün sağlık çalışanlarıyla kucaklaşıp gücümüzü ortaya koyacağız ardından Sayın Bakanımıza bunları bizzat sahanın temsilcisi olarak aktaracağız. Bu birliktelik, güç ve samimiyet, bakanlığımız ile el ele çözülecek. Herkes bu durumdan mutlu olacak. Biz yıllardır mesleksel ilerlemelerimizi bu siyasi sendikalar yüzünden kaybettik. Ülkemizde yasaların bizlere tanıdığı demokratik haklar çerçevesinde görüşmelerimizi, toplantılarımızı yürüteceğiz ve tekrar söylüyorum Sayın Bakanımız ve Bakanlığımız ile el ele bu durumu çözeceğiz. Ayrıca siyasi durumu olmayan meslek dernekleriyle görüştük onlardan da destek istedik ve aldık. Biz bugün biliyoruz ki Sağlık Bakanlığı siyasi olmaz, bizlerde olamayız ama kraldan çok kralcı olan şahsi çıkar ve hedefleri olan bu sendikaların camiamıza saldığı zehir hepimizi bu konuma getirdi. Biz umut ediyorum ki yakın bir sürede sorunları en az indirgenmiş bir camia olacağız.”

Bu sözlerinin ardından kendisini tebrik ettim ve başarılar diledim. Yunus Şimşek ve HEPSEN kurucuları gerçekten haklılar…

Sağlıkta siyaset nasıl olabilir?

Siyasi yaklaşım ve provakasyona kim göz yumar?

Politik hedefler uğruna sizi kim muhatap alır?

Dolayısıyla bu genç ve dinamik grup çok çok haklı..

İnşallah çıktıkları yolda bu fikirler ışığında dolu dizgin devam ederler...

 

Etiketler
HEP-SEN