Sağlıklı Yaşam

12/01/2021
Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülnur Öztürk, doğru nefes almanın fiziksel ve psikolojik açıdan sağlık için faydaları olduğunu söyledi.
06/01/2021
Koronavirüs salgınının kaygıyı artırdığı hemen her ülkede konuşuluyor. Fiziksel sağlığın yanı sıra bu süreçte ruh sağlığını korumak da bir hayli önem taşıyor. Sosyalleşmenin insanların en temel ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Psikiyatri Uzmanı Dr. Yeşim Ruhat Kutlu, "İnsanlar başka insanlarla bir araya geldikçe kendilerini ve ruh sağlıklarını korurlar. Fakat bugün dünyanın koşulları bunun tam tersini gerektiriyor. Bunun için de bizleri ruh sağlığımız açısından zorlu bir süreç bekliyor. Kendimizi koruyabilmek için yapabileceğimiz birtakım şeyler elbette var. Modern dünyanın, teknolojinin faydalarını hayatımızda kullanabiliriz." dedi.
30/12/2020
ABD, bilimsel danışma komitesinin şeker ve alkol tüketiminin azaltılması önerisine rağmen beslenme yönergesinde tüketim miktarını değiştirmedi. Yönerge her 5 yılda bir güncelleniyor.
17/12/2020
Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının yaşam tarzımızda değişiklikler yapması ve belirsizliklerin fazlalığı çaresizlik, kontrol kaybı ve felaketleştirme gibi düşüncelerin artmasına neden oldu. Pandemi sürecinde psikiyatrik rahatsızlıkların alevlendiğini ifade eden uzmanlar, endişelere bağlı olarak bireylerde başlangıçta anksiyete bozukluklarının görülebileceğini, doğru ve zamanında müdahale edilmez ise rahatsızlığın travma sonrası stres bozukluğuna dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, kurallara uymanın kişiyi güvende hissettirdiğini vurguluyor.
16/12/2020
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, doktor ve eczacı gözetimi olmadan kullanılan vitaminlerin ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini belirtti.
07/12/2020
Koronavirüsün bağışıklığı güçlü kişilerde daha hafif semptomlarla atlatıldığı görülmüştür. En ağır semptomlarla atlatanlarda ise zayıf bağışıklık ön plana çıkmıştır. Özellikle yaşlı bireyler, kronik hastalığı olanlar durumu daha zor atlatıldığı görülmüştür.
28/11/2020
“Vitaminler ve takviye edici gıdalar neden sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmalı?” sorunusun cevabını Türk Eczacıları Birliği açıkladı.
24/11/2020
İngiltere’de yapılan araştırmada, veganların kemiklerinin vegan olmayanlara göre 2,3 kat kırılmalara karşı daha dayanıksız olduğu açıklandı. 2 bini vegan olan 55 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre, veganların kemik kırığı olma olasılığının yüzde 43 daha yüksek olduğu belirtildi
24/11/2020
“Sigara kullanımının gebeliğe ve bebeğe zararları nelerdir? Ne zaman bırakmam gerekir?” sorusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Odabaşı yanıtladı.
19/11/2020
Dr. Sarper Yılmaz sosyal medya hesabından ‘Pandemi döneminde gebeleri mi toplumdan yoksa toplumu mu gebelerden korumalıyız?’ sorusunu açıklayarak cevapladı.