112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne bağlı ambulans ekibinde görevli sağlık çalışanları ‘olay yerine geç kalındığı’ iddiası ile darp edildi

Kastamonu il merkezinde bulunan Demirci Otel’de kaldığı belirtilen ve solunum sıkıntısı yaşayan bir hasta için 112 aranarak ambulans çağrıldı. 5 dakika içinde otele giden sağlık çalışanları ise otel görevlisi tarafından olay yerine geç gelindiği gerekçesi ile darp edildi.

02.03.2021 tarihinde saat 21:30 sularında Kastamonu il merkezinde bulunan Demirci Otel'e solunum sıkıntısı yaşayan bir hasta için 112 ekipleri çağrıldı.

Yaklaşık 5 dakika içinde olay yerine giden acil sağlık ekibi, alkollü otel görevlisi Özgür Vahitoğlu tarafından olay yerine geç gelindiği gerekçesiyle darp edildi.

Saldırgan, sağlık çalışanları Y.H ve A.Y’ye önce kafa atıp daha sonra sağlık çalışanlarını masasının altından aldığı sopa ile kovaladı. Sağlık çalışanlarının otel dışına çıkmalarına rağmen saldırgan Özgür Vahitoğlu arkalarından kovalamaya devam etti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI KENDİLERİNİ KORUMAK İÇİN AMBULANSIN KAPISINI KİLİTLEDİ

Y.H ve A.Y ambulansta bekleyen diğer sağlık personelini korumak için ambulansın kapısını kilitledi. Olay yerine gelen polis memurlarına da darp girişiminde bulunan Özgür Vahitoğlu, polis ekipleri tarafından karakola götürüldü. Bu sırada 112 acil sağlık ekibi solunum sıkıntısı yaşayan vatandaşa ulaşarak hastanın hastaneye naklini gerçekleştirdi.

Hastane acil servisinde muayene olup tedavileri yapılan sağlık çalışanları Y.H ve A.Y darp raporu alıp karakola giderek saldırgandan şikayetçi oldu.

Saldırganın dün tutuklandığı ama bugün durumundan haberdar olunmadığı öğrenildi.

“OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bu akıl almaz olayı yaşayan 112 acil sağlık ekiplerinin durumundan haberdar olan Medikal Malpraktis Derneği konunun takipçisi olduklarını ifade etti.

Olay üzerine mikrofon uzattığımız Medikal Malpraktis Derneği Başkanı Dr. Bozkurt Oğuz Sinar, sadece medikal malpraktis olgularında değil sağlık çalışanlarına şiddet konusunda da çalışmalar yürüttüklerini ve konuyu yakından takip ettiklerini belirtti.

sağlık çalışanları
Medikal Malpraktis Derneği Başkanı Dr. Bozkurt Oğuz Sinar

Demirci Otel'de çalışan bu şahsın, sağlık çalışanlarına saldırısıyla ilgili otel yönetiminin en kısa zamanda yaptırımında bulunmasını ve açıklama yapmasını bekliyoruz.

Medikritik.com ailesi olarak meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sağlıkçıya şiddetin her daim karşısında, meslektaşlarımızın her daim yanındayız. Saldırganın gereken cezayı almasını temenni ediyor, süreci takip etmeye devam ediyoruz.

 

MEDİKRİTİK.COM

Etiketler
112 Acil Sağlık Hizmetleri
sağlıkta şiddet
sağlık çalışanlarına şiddet