Alman hekimlerin eylemleri sonuç verdi

Berlin Belediye Hastaneleri’nde doktorların ödemelerine ilişkin toplu pazarlık anlaşmazlığında, Marburger Bund Federal Hükümeti (MB) ve Belediye İşveren Dernekleri Birliği (VKA) aylar süren görüşmelerden sonra bir anlaşmaya vardılar. Her iki taraf da dün gece geç saatlerde açıklama yaptı.

Doktorlar Sendikası ücretlerde %5,5 arttırım talep etmişti, anlaşma sonucunda ise 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geriye dönük olarak %3,35’lik doğrusal bir ücret artışı kararlaştırıldı. 1 Ocak 2023’ten itibaren ücret artışları göz önüne alınarak maaşların yeniden müzakere edilmesi planlanıyor. Ek olarak serbest hafta sonları, icap görevlendirmeleri ve çağrı hizmetleri ile ilgili düzenlemeler konusunda da bir anlaşma yapıldı.

Sözleşme ayrıca ek tatil günlerini de içeriyor. Önceden kliniklerde nöbetçi hekimin görevi belirlenirken maksimum hizmet limiti, 6 aylık ortalama bir hesaplama ile yapılırdı. Artık bir ay içinde yalnızca 4 adet çağrı hizmeti talep edilebiliyor. Ek hizmetler her durumda ek ücrete tabi tutuluyor. Yaptıkları işin türü ne olursa olsun gelecekte tüm doktorlar için hafta sonu ücretsiz izin geçerli olacak. İş tayininde (düzenli çalışma, nöbetçi görevi), doktorlar bir ay içinde en fazla 2 hafta sonu (Cuma 21:00 -Pazartesi 05:00 arası) iş için çağrı alabilecek.

Çağrı Üzerine Çalışmada En Fazla 13 Vaka Alınabilecek

Doktorların çağrı üzerine çalışmaya hazır olduğu “arka plan hizmetleri” olarak adlandırılan çağrı hazırlıkları için, toplu sözleşme tarafları her ay maksimum 13 çağrı sınırı üzerinde anlaştı. Yarı zamanlı doktorların azami iş yükü, normal çalışma saatleri dışındaki hizmetlerle ve diğer tüm düzenlemelerle ayarlanacak. Belediye kliniklerindeki doktorlar da her yıl ek bir tatil günü alacaklar. Ayrıca geceleri çok stresli nöbet görevlerinden sonra ek izin hakkının önündeki engeller önemli ölçüde azaltılmıştır.

1 Ocak 2023’ten itibaren doktorlar; 144 saat gece çalışması durumunda eskisi gibi yılda bir gün, toplam 288 saat çalışma durumunda ise yılda 2 gün ek izin alacaklar. Buna ek olarak; örneğin personel eksikliği sebebiyle son altı ayda çok sayıda nöbet görevi yapan doktorlar ek tatil günleri alacaklar. Bu düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Klinikler Toplu Sözleşme Kurallarına Uymazsa Yaptırımlar Ağırlaşacak

Klinikler toplu sözleşmede belirtilen görev planlama süresine uymazsa, 1 Ocak 2023’ten itibaren ödenecek ek ücret %10’dan %17,5’a çıkarılacak. Kadrolar ilgili planlama döneminin başlamasından en geç bir ay önce hazırlanacak. Kısa süreli görev tayinlerinde bile, kliniklerin gelecekte % 17,5’lik bir ek ücret ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

Son 5 yıl boyunca yaklaşık 500 avro tutarındaki elektronik sağlık meslek kartı masrafları çoğunlukla devlet tarafından finanse edilmişti. Ancak bundan sonra elektronik sağlık meslek kartı masraflarını klinikler tek başına karşılamakla yükümlü olacaklar.

Sözleşmeyle Doktorlara Güvenilir Dinlenme Saatleri Garanti Edildi

Anlaşmadan sonra Marburg Derneği’nin baş müzakerecisi Christian Twardy “Zor bir işti ve her iki taraf da uygulanabilir bir uzlaşma bulmak için çok uğraştı.” dedi. Önemli gelişmelerden söz etti. “Normal çalışma saatleri dışındaki hizmetlerin yüküne net sınırlar getiren, güvenilir dinlenme sürelerini garanti eden ve doktorlara taleplerini yerine getirirken yasal kesinlik veren genel bir paket üzerinde anlaşmaya varıldı.” diye ekledi. Belediye İşveren Sendikaları (VKA); anlaşmanın yüksek enflasyon ve Covid-19 pandemisi göz önünde bulundurulduğunda, tüm taraflar için uygulanabilir bir çözüm olduğunu belirtti. İşverenler açıkça sendikayı kabul etti. VKA müzakerecisi Wolfgang Heyl “Neticede değişken ekonomik gelişmelere rağmen, iyi bir toplu sözleşme sağladık.” dedi.

Sözleşme Öncesinde Çok Sayıda Klinik Grev Kararı Almıştı

Geçen yıl Ekim ayında başlayan toplu pazarlık anlaşmazlığı, Belediye Hastaneleri’nde çalışan yaklaşık 55.000 doktorun maaşları ve çalışma koşulları ile ilgiliydi. Marburger Bund, Mart ayında ülke çapında uyarı görevleri düzenlemişti. Grevlerin bir sonucu olarak toplu pazarlık Almanya’daki 500’e yakın kliniği etkiledi. Berlin’deki Belediye Klinikleri’nde doktorlar için ayrı bir toplu ücret sözleşmesi var ve VKA’nın yetkili organları bu toplu sözleşmeyi onaylamak zorunda.

Ayrıntılı Tarife Anlaşması

Ücret:

 • Yüzde 3,35 artış (1 Ekim 2021’den 31 Aralık 2022’ye kadar)

Tatil:

 • 1 Ocak 2022’den itibaren doktorlara ek bir tatil günü verilecek.
 • 1 Ocak 2023’ten itibaren, altı ayda 29 günden fazla nöbet görevi yapmış doktorlara bir günlük ek tatil verilecektir.

Çağrı Servisi (1 Temmuz 2022’den İtibaren)

 • 1 ayda en fazla 13 nöbet görevi (bir nöbet görevi maksimum 24 saat olmaktadır) ve ek nöbet görevleri yalnızca hasta güvenliğinin risk altında olması durumunda sağlanacaktır. Her ayın 14. Nöbet hizmetinden itibaren doktorlar nöbet hizmeti ücretine ek olarak % 10’luk ek ücret alırlar, her 3 nöbet hizmetinden sonra ek ücret %10 daha artar.
 • Gece yarısı ile sabah 06.00 nöbetleri için, doktorlar fazla mesai ödemesine ek olarak yeni bir ek ücret alırlar. Doktorların talebi üzerine bu ek ücret, çalışma saati indirimine dönüştürülebilir.

Çağrı Hizmetleri (1 Ocak 2023’ten İtibaren)

 • Nöbetçi görevleri tayin ederken, doktorlar genellikle bir ay içinde en fazla dört nöbet görevi yerine getirmek zorundadır.
 • Hasta güvenliği risk altındaysa nöbet görevi hafta sonu da devam eder.
 • Ücretsiz hafta sonları izini(1 Ocak 2023’ten itibaren): Toplu iş sözleşmesinin tarafları, hafta sonu çalışmasının sadece bir ayda iki hafta sonu yapılması konusunda anlaşmışlardır.

 

 Çeviri: Bengisu TEMEL

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.