‘Favipiravir’ tartışması büyüyor

Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir adlı ilaçla ilgili, yeni araştırma sonuçları etkinliğin olmadığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Etkisinin olduğunu gösteren başka sonuçlar var’ dedi. Kullanıma devam edileceğinin işaretini verdi.

Koronavirüs tedavisinde kullanılan “Favipiravir” ilacı ile ilgili tartışma sürüyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yapılan araştırma sonucunun ilacın etkisiz olduğunu gösterdiğini belirterek, ilacın tedavi protokolünden çıkarılmasını beklediklerini bildirdi. Uzun yıllar koronavirüsler üzerine çalışan Alman Biyalog A. Gerhard Heinz da ilacın etkisizliğini, yararı olmadığını, aksine ağır yan etkileri bulunduğu konusunda Türkiye’deki resmi makamları uyardığını söyledi.

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Brezilya’daki 38 çalışma bölgesinden hafif veya orta şiddette Kovid-19’lu 1231 hasta üzerinde yapılan araştırmada “Favipiravir” ilacının etkili olmadığının görüldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da yaptığı açıklamada, “Favipiravir'le ilgili şimdiye kadar yapılan çalışmalar ya gözlemseldi, ya da az sayıda vaka ile veya plasebo grubu olmayan küçük çaplı, heterojen hasta gruplarının alındığı çalışmalardı. PRESECO ile ayaktan tedavi gören hastalar incelendi ve ilk açıklanan sonuçlara göre ilacın hastalığı tedavi etmede çok da etkin olmadığı gösterildi. Ülkemizde de tedavi protokolünden çıkarılmasını bekliyoruz. Şimdiye dek ilacı kullanmış kişilerde ise yan etki açısından tehlikeli bir durum yok" dedi.

PROF. DR. MÜFTÜOĞLU: ‘BOŞUNA YUTTUĞUMUZ ANLAŞILIYOR’

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da aynı araştırma sonuçlarına dikkat çekerek, araştırma sonuçlarının 'Favipiravir’i boşuna yuttuğumuzu gösterdiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ilaç hakkında en kısa zamanda net bir karara varması gerektiğini kaydeden Müftüoğlu, “Aslında daha en başta bile etkinliği konusunda hepimizin -herkesin-ciddi kuşkuları vardı. Ama biraz da ‘elde başka çare yok’ diye düşünülerek ‘Belki biraz faydası olur’ umuduyla öneriliyordu. Ne var ki yeni bir çalışma-FAZ 3 PRESECO çalışması- Favipiravir’in etkinliğinin neredeyse 0 noktasında olduğunu net ve açık olarak gösterdi. Görünen o ki Sağlık Bakanlığı ve Kovid-19 Bilim Kurulu’muz daha fazla beklemeden, bu ilacın kullanımıyla ilgili net bir karara süratle varmak zorunda” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA: KULLANDIRACAĞIZ

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının etkisiz olduğuna ilişkin görüşlere karşı çıktı. Koca, “Pandemi döneminde birçok ilaç kullanıldı. Bu ilaçların etkinliği de süreç içerisinde belli oldu. Favipiravir'in etkisinin olduğunu gösteren epey çalışma var. Bu yapılan çalışma da erken dönemde hafif ve orta şiddetli olan vakalar için yapılmış bir çalışma. Biz Türkiye olarak yine aynı şekilde vatandaşımızı erken dönemde bu ilaçlarla tanıştırma noktasında kararlıyız” diye konuştu.

BAŞTAN UYARILMIŞTI

Bu arada, Türkiye’ye yerleşik Alman biyolog A. Gerhard Heinz’ın ilacın ilk kullanılmaya başlandığı 2020 yılı başında ilgilileri uyardığı öğrenildi. A. Gerhard Heinz’ın Sağlık Bakanlığı dahil birçok resmi kuruma, “Bu ilaç koranavirüse karşı etkisiz. Tam tersine birçok tehlikeli yan etkisi var. Bu ilaçla ilgili yapılmış araştırmalar mevcut. Yanlış yapıyorsunuz” dediği belirlendi. Gelişmeleri yakından izleyen bir kişi da şu bilgileri verdi:

“Dünya bu ilacı kullanmamasına rağmen Türkiye’de hastaların evlerine reçetesiz olarak götürüldü. On milyonlarca kutu üretilip testi pozitif çıkan bütün hastalara verildi. A. Gerhard Heinz konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde de bu konuyu defalarca gündeme getirdi. Buna rağmen uygulamadaki tedavi protokolü sürdürüldü. İlacı üreten firma da uyarıldı. Buna rağmen ilacın üretimi ve hastalara verilmesi devam etti.”

Alman Biyolog A. Gerhard Heinz Aydınlık’a yaptığı açıklamada da “Favipiravir” konusunda yetkilileri uyardığını doğruladı.

YERLİ KOVİD-19 İLACI ÜRETİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Kovid-19 tedavisinde kullanılan molnupiravirin yerli üretilmesi için çalışmaların başladığını söyledi. Koca, “Geçen hafta ilk defa lisans izni verilmek üzere Cumhurbaşkanımız imzaladı. Firmalara duyuruda bulunduk. Şu an bir firma var ama biz bir firmayla değil en az 4-5 firmanın bu üretimi yapmasını istiyoruz. Molnupiravir ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.