Özgür Demirtaş’ın aşı önerisine tepki büyük: Halk sağlığı özelleştirilemez

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan aşı konusuyla ilgili skandal bir açıklama geldi. Demirtaş, özel şirketlerin parayla satın alıp aşı yaptırılabilmesi gerektiğini savundu. Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın bu tutumuna ise birçok sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden aşı konusu ile ilgili bir paylaşım yaptı.

Özgür Demirtaş paylaşımında aşılama programıyla ilgili eleştiride bulunarak, parayla satın alınarak aşı yapılması gerektiğini savundu. Tepki çeken paylaşımında Özgür Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Eğer ücretsiz getirilemeyecekse, Özel şirketlere izin çıksın ve aşımızı alalım. Yaz öncesi aşı vurulmak istiyoruz. 45 yaş altı ne zaman aşı olacak?”

''PARASI OLMAYAN ÖLECEK Mİ?''

Özgür Demirtaş'ın paylaşımına Twitter'dan tepkiler yağdı.

Bir kullanıcı Demirtaş'ın tweetine yanıt vererek ''Hocam o zaman parası olan aşı olacak parası olmayan ölecek mi?'' dedi. Özgür Demirtaş bu soruya da ''Yapamıyorsa ne yapacağız?'' şeklinde yanıt verdi.

“HALK SAĞLIĞI ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”

Medikritik.com Genel Yayın Yönetmeni Dr. Eren Öztürk, Özgür Demirtaş'ın açıklamasına şu sözlerle tepki gösterdi:

“ Aşının parayla satılması gibi bir şey söz konusu olamaz. Halk sağlığı özelleştirilemez! Salgın ile mücadele liberal ve bireyci fikirler ile değil, kamucu ve toplumsal fikirler ile olur.

“COVİD-19’DAN DAHA TEHLİKELİ OLAN BU ZİHNİYETTİR”

Dr. Melih Bulut, “COVİD-19’dan daha tehlikeli ve insanlık için, evren için daha zararlı olan bu zihniyettir. Yaşamakta olduğumuz salgının da, ekonomik krizin de, iklim krizinin de, göç ve mülteci krizinin de kök sebebi bu zihin yapısıdır.” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

“LİBERAL BİR GÖRÜŞ SUNUYORSUNUZ”

Medikritik.com editörü Dr. Demet Turgut ise şu sözlerle tepki gösterdi:

“Kamucu, halkçı sağlık politikasına destek çıkmak, yerli aşı üretimine destek çıkmak, aşılarını tedarik edilip eşit ve adil biçimde halka tıbbi öncelik sırasıyla vurulmasına destek çıkmak varken ne kadar da bireyci, liberal bir görüş sunuyorsunuz.

Etiketler
Özgür Demirtaş
Aşı
covid-19