Sicili kabarık isim TTB genel başkanı mı oldu?

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Seçimli Büyük Kongresi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. TTB Merkez yönetimine Halkların Demokratik Kongresi Yönetim Kurulu üyesi de olan Şebnem Korur Fincancı'nın da seçilmesi tartışmalara neden oldu. Fincancı aynı zamanda "Öcalan'a Özgürlük Platformu" kurucusu olarak biliniyor.

YENİ YÖNETİMDE KİMLER VAR?

2020-2022 döneminde TTB yönetiminde bulunacak olan isimler şöyle:

Şebnem Korur Fincancı, Çiğdem Aslan, İbrahim Akkurt, Alican Bahadır, Vedat Bulut, Deniz Erdoğdu, Kazım Doğan Eroğulları, Meltem Günbeği, Onur Naci Karahancı, Ali İhsan Ökten, Halis Yerlikaya.

TTB Yüksek Onur Kurulu: Sezai Berber, Naki Bulut, Şeyhmus Gökalp, Taner Gören, Yıldıray Orhon, Ömer Özkan Özdemir, Hafize Öztürk Türkmen, Irmak Saraç, Lale Tırtıl.

TTB Denetleme Kurulu: Filiz Ak Azar, Fırat Erkmen, Nilay Etiler Lordoğlu.

TTB Merkez Konseyi görev dağılımını mazbatalarını almalarının ardından yapacak.

Yeni görev dağılımında Şebnem Korur Fincancı'nın 2 yıl TTB Başkanı olarak görev alması bekleniyor. Dr.Fincancı, geçmişte oldukça tartışılan açıklamalara imza atan bir isim olarak biliniyor.

şebnem korur fincancı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı olarak da görev yapan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, PKK propagandası yaptığı için kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla 2016 yılının Mayıs ayında başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılması nedeniyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 20 Haziran 2016 günü İstanbul Adliyesi’nde ifade vermesinin ardından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı. Mahkeme gerekçe olarak, "üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı" belirtmişti. 30 Haziran 2016'da Şebnem Korur Fincancı cezaevinden tahliye edildi.

şebnem korur fincancı

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK PLATFORMU' KURUCULARINDAN

Fincancı, 2012'de kurulan sözde "Barış için Öcalan’a Özgürlük Platformu"nun içinde de yer almıştı. Platformun Cezayir Restoran’daki ilk toplantısına ABD, Almanya ve İngiltere'den de davetliler yer almıştı.

Fincancı PKK'nın yayın organı Özgür Gündem gazetesine destek için "Nöbetçi genel yayın yönetmeni" de oldu.

şebnem korur fincancı

HEKİMLER TEPKİLİ, TTB SESSİZ

Şebnem Korur Fincancı'nın, TTB Başkanı olması yönündeki haberlere hekim camiası ve toplumun birçok kesimi tepki gösterirken TTB henüz bir açıklama yapmayarak sessizliğini koruyor.

şebnem korur fincancı

 

Etiketler
ttb
TTB yeni başkanıyla hekimleri temsil edebilir mi?
Sicili kabarık isim TTB genel başkanı mı oldu?
Şebnem Korur Fincancı