TİTCK Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun Kızılay istifa etti

21.07.2020 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) Başkanı olarak atanan Dr. Ecz Harun Kızılay, atandıktan 15 gün sonra görevden alınıp yeniden başkan yardımcılığında görevlendirilmişti. Eczacı camiasında şok ve üzüntü yaratan bu durum karşısında Ecz. Harun Kızılay’ın istifası bekleniyordu. O istifa haberi bugün 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü'nde geldi. Aynı zamanda Türk Eczacıları Birliği önceki dönem genel sekreterlerinden olan Harun Kızılay istifasına ilişkin bir değerlendirme yapmadı.

Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın başkanlık görevinden alınmasına ilişkin Türk Eczacıları Birliği, 6 Ağustos tarihinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın TİTCK Başkanlığı’na atandıktan kısa bir süre sonra eski görevine iadesini şaşkınlık ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Basına ve kamuoyuna,

21 Temmuz’da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na atanmış, Birliğimizin  eski Genel Sekreteri, kıymetli meslektaşımız Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın dün itibariyle yeniden Kurum Başkan Yardımcılığı görevine döndürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Daha 15 gün önce göreve başlatılmış meslektaşımızın birden bire eski görevine döndürülmüş olmasının eczacılık camiası açısından izaha muhtaç bir karar olduğu gibi böylesi bir tutumun devlet ciddiyeti ile de bağdaşmadığı kanaatindeyiz. Kurumlar elbette kişilere bağlı değildir ancak kurumların; geleneklere, teamüllere, prosedürlere ve liyakate göre yürümesi de esastır. Bunun aksine tutum ve kararlar kurumların itibarını da zafiyete uğratır.

Öte yandan Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları olarak yıllardır Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında bir eczacının bulunması gerektiğini ve Kurumun adında muhakkak eczacılık ibaresinin yer alması gerektiğini savunuyoruz. Bir kez daha ifade etmek isteriz ki, bizim sağlık alanında paydaşımız olarak gördüğümüz diğer meslek mensuplarıyla hiçbir derdimiz yoktur. Ancak ilaç ve eczacılık politikalarını belirleyen en önemli aktörlerden biri olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun başında ilaca dair bütün süreçlerde en yetkin sağlık çalışanı olan eczacıların bulunmasından daha doğal bir olgu yoktur.

Mesleğimizin sorunlarının çözümü yahut en azından taleplerimizin daha fazla dikkate alınması açısından nihayet umut verici bir gelişme olarak gördüğümüz Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın Kurum Başkanlığına atanmasından çok kısa bir süre sonra görevinden alınmasının, 40 bin kişilik eczacılık camiasını rencide edici ve kabul edilemez bir karar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

 

 

Etiketler
TİTCK
TİTCK Başkanlığı
Dr. Ecz. Harun Kızılay
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu
istifa