TTB, hekim dışı siyasi faaliyetlerini sürdürüyor

Hekim eylemlerine destek vermeyen Türk Tabipleri Birliği'nin, hekimlik mesleği ile ilgisi bulunmayan siyasi mesajlar vermeye devam etmesine hekimlerden tepki yağıyor.

Geçtiğimiz günlerde hekimlerin çatı örgütü olan Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut hekim sendikalarının Mayıs ayında aldıkları iş bırakma eylemlerine "toplum mağdur olduğundan" ötürü Türk Tabipleri Birliği olarak destek vermeyeceklerini, 29 Mayıs'ta Beyaz Miting düzenleneceğini açıklamıştı.

Hekimlerin sorunlarına kayıtsız kalan Türk Tabipleri Birliği'nin tek odak noktasının "hekim hakları" olması gerekirken, yöneticilerinin kendi siyasi düşüncelerini Türk Tabipleri Birliği kurumsal kimliği üzerinden vermesi, hekimlerin TTB'ye karşı mesafeli olmasına neden oluyor.

Meslek dışı siyasi açıklamalar

Aynı zamanda hekim olan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu'na verilen ve hekimlik ile ilgisi olmayan hapis cezaları sonrasında Türk Tabipleri Birliği'nin kurumsal kimliği üzerinden verdiği mesajlara hekimlerden tepki yağıyor.

Türk Tabipleri Birliği, yayınladığı mesajda "Demokrasinin sağlığın şartı olduğunu bilen bir mesleğin mensupları olarak Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Meslektaşımız nezdinde cezalandırılan adalet, özgürlük ve demokrasi talebidir. Her türlü sesin susturulduğu, antidemokratik uygulamaları kabul etmiyoruz." dedi.

Hekimler Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinden hekim hakları dışında bir ajandaları olmamasını, siyasete atılmak istiyorlarsa Dr. Canan Kaftancıoğlu gibi bir siyasi parti saflarına katılarak yapmalarını, kendi siyasi görüşlerini ifade etmek için Türk Tabipleri Birliği'ni kullanmamalarını ve hekimlerin örgütlü mücadelesine zarar vermemelerini istediler.

Twitter'da hekimlerden TTB'ye gelen tepkilerden bazıları:

sd

lk

jkl

gjk

kl,i

jhk

jkl

rty

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.