Sağlıklı Yaşam

14/05/2021
Evdeki bayramda kilo almamak için beslenme önerileri
06/05/2021
Yapılan son araştırmalara göre şekerli gıdaların muadili olarak satışa sunulan diyet içeceklerin daha sağlıklı olmadıkları ortaya çıktı.
23/03/2021
Pandeminin getirdiği stresin yanında mevsimsel depresyon da hayatı olumsuz etkiliyor. Bu süreçte beslenmenin ö nemine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, düzenli uyku ve egzersizin yanı sıra D vitamini ve Omega-3 açısından zengin besinleri tüketerek kişinin kendini zinde ve mutlu hissedebileceğini vurguladı.
05/03/2021
İstanbul Üniversitesi Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOGEM) bünyesinde çalışan Dr. Ragıp Silme’nin yazarlarından biri olduğu çalışmada, koronavirüse karşı ilaç adayı molekül bulunduğu duyuruldu. Dr. Silme, sonuçların bir an önce klinik çalışmalarla teyit edilmesi gerektiğini ifade etti.
15/02/2021
Dr. Gülistan Özdemir, Çoğunlukla sigara kullanımının yol açtığı Buerger hastalığını, belirtileri ve tedavi yöntemlerini açıkladı.
01/02/2021
Hollanda ve Belçikalı bilim insanları, K vitamini eksikliğinin Covid-19 hastalarında ani ölüme neden olabileceğini açıkladı.
30/01/2021
Uzmanlar, cilt, çevresel sinirler, üst solunum yolu mukozası ve gözleri tahrip eden, bazı organlarda fonksiyon kayıplarına neden olabilen lepranın erken teşhis ve tedavisiyle hastalarda uzuv kayıplarının önüne geçilebileceğini belirtiyor.
29/01/2021
Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken uzmanlar tehdit yaratacak olası virüsleri inceliyor. Bunların arasında en tehlikeli olanı ise Nipah virüsü. Öyle ki uzun kuluçka süresi hastalığın yayılması için gereken ortamı yaratırken henüz virüs için aşı veya ilaç bulunabilmiş değil. Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan virüsün kaynağının ise yarasalar olduğu belirtiliyor. Peki, Nipah virüsü (NİV) nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?
25/01/2021
Geçirgen bağırsak sendromu farklı nedenlerden dolayı birçok hastanın şikayetçi olduğu sindirim sorunlarından biridir. Hastalığın tedavisi için öncelikle bağırsak florasına zarar veren gıdalardan uzak durulması gerekir. Peki, geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?
20/01/2021
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zehir, günümüzde her 7 kişiden 1'inin kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Sağlıksız beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı artıyor." dedi.