Sağlıklı Yaşam

15/02/2021
Dr. Gülistan Özdemir, Çoğunlukla sigara kullanımının yol açtığı Buerger hastalığını, belirtileri ve tedavi yöntemlerini açıkladı.
01/02/2021
Hollanda ve Belçikalı bilim insanları, K vitamini eksikliğinin Covid-19 hastalarında ani ölüme neden olabileceğini açıkladı.
30/01/2021
Uzmanlar, cilt, çevresel sinirler, üst solunum yolu mukozası ve gözleri tahrip eden, bazı organlarda fonksiyon kayıplarına neden olabilen lepranın erken teşhis ve tedavisiyle hastalarda uzuv kayıplarının önüne geçilebileceğini belirtiyor.
29/01/2021
Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken uzmanlar tehdit yaratacak olası virüsleri inceliyor. Bunların arasında en tehlikeli olanı ise Nipah virüsü. Öyle ki uzun kuluçka süresi hastalığın yayılması için gereken ortamı yaratırken henüz virüs için aşı veya ilaç bulunabilmiş değil. Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan virüsün kaynağının ise yarasalar olduğu belirtiliyor. Peki, Nipah virüsü (NİV) nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?
25/01/2021
Geçirgen bağırsak sendromu farklı nedenlerden dolayı birçok hastanın şikayetçi olduğu sindirim sorunlarından biridir. Hastalığın tedavisi için öncelikle bağırsak florasına zarar veren gıdalardan uzak durulması gerekir. Peki, geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?
20/01/2021
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zehir, günümüzde her 7 kişiden 1'inin kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Sağlıksız beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı artıyor." dedi.
12/01/2021
Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülnur Öztürk, doğru nefes almanın fiziksel ve psikolojik açıdan sağlık için faydaları olduğunu söyledi.
06/01/2021
Koronavirüs salgınının kaygıyı artırdığı hemen her ülkede konuşuluyor. Fiziksel sağlığın yanı sıra bu süreçte ruh sağlığını korumak da bir hayli önem taşıyor. Sosyalleşmenin insanların en temel ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Psikiyatri Uzmanı Dr. Yeşim Ruhat Kutlu, "İnsanlar başka insanlarla bir araya geldikçe kendilerini ve ruh sağlıklarını korurlar. Fakat bugün dünyanın koşulları bunun tam tersini gerektiriyor. Bunun için de bizleri ruh sağlığımız açısından zorlu bir süreç bekliyor. Kendimizi koruyabilmek için yapabileceğimiz birtakım şeyler elbette var. Modern dünyanın, teknolojinin faydalarını hayatımızda kullanabiliriz." dedi.
30/12/2020
ABD, bilimsel danışma komitesinin şeker ve alkol tüketiminin azaltılması önerisine rağmen beslenme yönergesinde tüketim miktarını değiştirmedi. Yönerge her 5 yılda bir güncelleniyor.
17/12/2020
Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının yaşam tarzımızda değişiklikler yapması ve belirsizliklerin fazlalığı çaresizlik, kontrol kaybı ve felaketleştirme gibi düşüncelerin artmasına neden oldu. Pandemi sürecinde psikiyatrik rahatsızlıkların alevlendiğini ifade eden uzmanlar, endişelere bağlı olarak bireylerde başlangıçta anksiyete bozukluklarının görülebileceğini, doğru ve zamanında müdahale edilmez ise rahatsızlığın travma sonrası stres bozukluğuna dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, kurallara uymanın kişiyi güvende hissettirdiğini vurguluyor.