Orhan Çakır

Yazarın Yazıları

Bugüne kadar yazılarımda, geçmişten günümüze kadar gelen sahadaki sorunlarımızı ve çözüm önerilerini dile getirdim. Konularla ilgili muhataplarımız, en alttan en üste kadar sadece sağlık camiasıydı. Bu yazımda farklı bir konuyu ele alıp, herkese hitaben yazma gereksinimi hissettim.

Pandemi sürecinin yoğunluğu ve yorgunluğu sağlık çalışanları için artarak devam ediyor. Bu sürecin her anı tüm çalışanlar için kırıcı etkilere sahip olabilecek durumda. Sahadaki bu inanılmaz yoğunluğa rağmen bu başarımızın en temel sebebi sağlık çalışanlarımızın göstermiş olduğu inanılmaz fedakarlıktır.

Bu hafta hemşirelikte kronikleşmiş sorunlardan biri olan ''uzman hemşirelik'' konusunu ele almak istedim. Hemşirelik mesleğinde yüksek lisans sonrası kazanılan bu unvanın öncelikle yönetmelikteki karşılığını incelemenize sunmak istiyorum.

Hemşirelerimizin yıllardır süren sorunlarının bir kısmının çözülüyor olduğunu görmek ne kadar sevindiriyor ise bir kısmının hala devam ediyor olmasını görmekte bir o kadar üzüyor. Pandemi sürecinde sahada adeta tarih yazan hemşirelerimizin, meslekleriyle ilgili yıllardan beri süre gelmiş olan sorunların çözüldüğünü görmek artık en nihai haklarıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet ya da hakaretten sonra artık yeni bir boyut ortaya çıktı, ekranlarda bunu masumlaştırmak.

Günümüzde her iş alanı için vazgeçilmez olan ilk gerçek mesleki doyumdur. Sağlık hizmetlerinin doğrudan insan sağlığını konu alıyor olması ve bu yüzden diğer alanlara istinaden daha fazla dikkat gerektirmesi nedeniyle, sağlık çalışanlarında mesleki memnuniyet daha fazla önem kazanmaktadır. Fakat günümüzde ne yazık ki sağlık çalışanlarının iş doyumu bütün dünyada ortak sorundur.

18. yüzyıldan başlayan ve günümüze kadar devam eden idari reform anlayışımızda hala bir takım ciddi eksiklikler mevcuttur. Mevcut idare anlayışımızı, 4.

Halk sağlığı alanındaki en önemli girişimlerden biri olarak görülen ve

Orhan Çakır, Medikritik için yazdı...