Haberler

10/12/2022
CHP'nin sağlık sistemi raporunda, sağlık hizmetleri sektöründe son 2 yılda meydana gelen iş kazalarının yüzde 116 oranında arttığı aktarıldı
10/12/2022
Edirne 1'inci Sultan Murat Devlet Hastanesi'nde, gerçeğini aratmayan 'Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) Saha Tatbikatı' gerçekleştirildi.
10/12/2022
Trabzon'da, Fatih Devlet Hastanesi'nin acil servisinde hasta Taşkın Ç. (48) ile oğlu Doğuş Ç.’nin (25) doktor Arslan Kalay’ı darbedip, sekreter Gülcan Birinci’ye de hakaret ettikleri iddia edilen arbedenin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.
10/12/2022
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), insan vücudundaki bakterilerin enfeksiyon durumlarında antibiyotiklere karşı direncini artırdığını ve bu artışın ölüm riskini doğurduğunu açıkladı.
10/12/2022
Belçika'nın başkenti Brüksel'de İspanya, Fransa, Romanya, Hollanda ve Almanya'dan gelen sağlık çalışanları, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gösteri düzenledi.
10/12/2022
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Acil Tıp Uzmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, ilk yardım eğitiminin önemine dikkati çekerek, bilinçsiz yapılan ilk yardımın hastaya daha da zarar verip ölüme kadar götürebildiğini söyledi.
09/12/2022
Prof. Dr. Ateş Kara, "COVID-19 salgınının hakim olduğu 3 yıl boyunca beta bakterileriyle çok karşılaşılmadı. Salgından sonra tedbirlerin azalmasıyla özellikle betanın sık görüldüğü aylarda, hastalık beklenenden fazla ve hızlı oluyor." sözlerini kullandı.
09/12/2022
Kovid-19 pandemisi sonrası maske önlemlerinden aniden vazgeçilmesi nedeniyle insanlardaki bağışıklık yanıtının düştüğünü vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, “İnfluenza ve RSV salgınları bu yıl her zamankinden daha erken başladı ve daha hızlı yayılıyor. Her iki virüste de hastalık yapma kapasitesi ve hastaneye yatma oranlarının yüksek olduğu bildirilmektedir. Son yapılan çalışmada bu iki virüsün bir arada bulunmasının hibrit bir form oluşturduğu ve vücudun savunma sisteminden kolayca kurtulabildiği bildirilmiştir. Ayrıca adenovirüsler nedeniyle çocuk polikliniklerinde de hasta yoğunluğunun arttığı gözlenmektedir” dedi.
09/12/2022
Fransa'da 'Strep A' bakterilerinin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle 2’si çocuk toplam 3 kişi hayatını kaybetti.
09/12/2022
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Şefi Prof. Dr. Şirin Güven, bu yıl hiç alışılmamış etkenlerle menenjit vakaları görmeye başladıklarını anlatarak önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Güven, çocukluk çağı aşılamalarının, pandemi döneminde başlayan aşı kararsızlığı veya aşı karşıtlığından etkilendiğini belirterek, "Ne yazık ki şu anda aşıyla önlenebilir Hib menenjiti veya ‘streptococcus pneumonia’ menenjitlerini de görmeye başladık" dedi. Prof. Dr. Güven, ABD ve İngiltere’de endişeye yol açan Strep A vakalarının ülkemizde de görülmeye başlandığını, A tipi streptokok nedeniyle oluşan boğaz enfeksiyonlarının mutlaka doktor kontrolünde antibiyotikle tedavi edilmesi gerektiğini, aksi taktirde bu bakterinin ileride kalıcı kalp hastalıklarına yol açabileceğini kaydetti.