Haberler

20/01/2021
Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde kaybolduktan beş gün sonra menfeze düşen aracında ölü bulunan Doktor Uğur Tolun'un (51), kazada boynunun kırılması sonucu öldüğü belirlendi.
20/01/2021
Covid-19 ile mücadelede aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık çalışanları, huzurevleri ve bakımevlerinde kalan/görevlilerin aşılanmasından sonra sıra eczacılarda. Sağlık Bakanlığının aşı takvimine göre en geç yarın itibarıyla eczacılar, Covid-19 aşısı olmaya başlayacak.
20/01/2021
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zehir, günümüzde her 7 kişiden 1'inin kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Sağlıksız beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı artıyor." dedi.
20/01/2021
Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin insanların ruh sağlığında oldukça önemli ruh sağlığı sorunlarına yol açtığını ortaya koydu. Çeşitli ülkelerden 200 bin kişinin incelendiği çalışma, bu durumdan en yüksek düzeyde 30 yaş altı gençlerin etkilendiğini gösterdi. Buna göre, sürekli işini kaybetme korkusu yaşayan ve sevdiklerine bir şey olacak endişesi taşıyan gençler yüksek düzeyde kaygı ve yalnızlık duygusuyla mücadele ediyor.
20/01/2021
TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Genel Sekreter H. Haluk Aşkaroğlu ve Merkez Konseyi Muhasibi Enes Gazi Atıcı, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile Sayın Prof. Dr. Emine ALP Meşe’yi makamlarında ziyaret etti.
20/01/2021
Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle mücadelede uygulanan aşılamaya ilişkin sıkça sorulan sorulara, "Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu" sitesinden yanıt verdi.
20/01/2021
Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech ve ABD’li Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı 30’u aşkın ülkede kullanılıyor. Ancak, Avrupa’daki bazı ülkeler 5,5 euro (yaklaşık 150 TL) ederindeki yüzde 95 etkili aşının milyonlarca dozunu çöpe atıyor. Daha önce ABD’li eczacılar Pfizer/BioNTech’e ait beş dozluk şişelerin içinden altı dozluk aşı çıkabileceğini belirtmiş ve bu ekstra dozların kullanımı FDA ve EMA tarafından onaylanmıştı. Ancak Fransa, Almanya ve İsviçre’nin de dahil olduğu bazı ülkeler bu tavsiyeye uymadı.
20/01/2021
Çin’in başkenti Pekin’de bilim insanları fareler üzerinde yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilen ve yaşam sürelerini uzatan yeni bir gen tedavisi geliştirdi. Geliştirilen gen teknolojisinin insanlar üzerinde de kullanılabileceği belirtildi.
20/01/2021
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, okulların basamak basamak açılması gerektiğini belirterek, “Genel rahatlamamız ne zaman olur diyecek olursak, aşıyı ne kadar uygulayacağımıza, bizim aşıyı ne kadar kabul edeceğimize bağlı ama bu dönem herhalde 2021 yılının yaz aylalarında bir miktar olacaktır. 2022 yılında daha da rahat olabilir.” dedi
20/01/2021
Kamu dışı aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya özlük hakları ve kadroya alınması konusunda karşılaştıkları sorunları anlatan bir mektup yazdı.