Haberler

08/08/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden SKY NEWS’in Türkiye’deki sağlık sistemine ilişkin yaptığı haberi paylaşarak “Hekimlerimizle, sağlık sistemimizle gurur duyalım” ifadelerini kullandı. Başta hemşireler olmak üzere diğer sağlık çalışanları Koca’nın bu açıklamasına sosyal medyadan tepki gösterdi. Türk Hemşireler Derneği konuyla alakalı yazılı bir açıklama yayınladı. Türk Hemşireler Derneğinin imzasıyla yayınlanan açıklamanın tam metnini olduğu gibi yayımlıyoruz
08/08/2020
Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İstanbul Kabataş iskelesi Ada vapurunda yaşanan izdiham görüntüleriyle ilgili konuştu. Sağlık çalışanlarının canla başla çalıştığını ve bu tip görüntülerin onları üzdüğünü söyleyen İlhan, insanları daha duyarlı olmaya davet etti.
08/08/2020
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın son koronavirüs verilerini değerlendirdi. Müftüoğlu “İşi sıkı tutup önlemlere harfiyen ve eksiksiz uymaktan başka çaremiz yoktur. Aksi takdirde bilelim ki turpun büyüğü heybede bizi bekliyor.” dedi.
08/08/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekim olmayan sağlık çalışanlarının tepkisinin ardından açıklama yaptı. Koca, "Değerli hemşireler. Bugün hakkımda özür dile kampanyası başlattığınız doğru mu?" dedi.
08/08/2020
Biyolog Prof. Barbaros Çetin şaşırtan gerçekleri açıkladı: “Covid-19 en vahşi şekilde akciğere saldırırken, beyin, böbrekler, karaciğer, kalp, sindirim sistemi, dalak ve damarlardaki endotel hücrelere de ciddi zararlar veriyor.”
08/08/2020
Bursa'da kızdığı hemşire ablasını 9 yerinden bıçaklayan kardeşin etkisiz hale getirildiği görüntüler ortaya çıktı. O anları ise oğlu ve o sırada öfkeli kardeşi 14 yaşındaki çocuğun gözü önünde etkisiz hale getiren komşusu anlattı. Oğlu Cemal Gürkan Gülbakan: “Annem yaralara ‘baskı yapın, oraya tampon yapın’ demesi üzerine hayatta.'' dedi. Hemşirenin sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.
08/08/2020
ABD'de Covid-19 vakaları 5 milyon sınırına yaklaştı. Son 24 saatte 1318 kişi yaşamını yitirirken, yeni vaka sayısı ise 59 bin 955 arttı.
07/08/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı “Hekimlerimizle, sağlık sistemimizle gurur duyalım.” paylaşımı, sağlık çalışanları tarafından büyük tepki topladı. Sosyal medyada gelen tepkilerden biri şu şekilde: “Hekim dışında tüm sağlık çalışanlarını yok saydınız. Sağlık ekip işi unutmayalım!”
07/08/2020
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen, temmuz ayında yaşanan ve kamuoyuna yansıyan sağlıkta şiddet olaylarını rapor haline getirdi.
07/08/2020
Türkiye’de koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti, doktor istifaları da peş peşe gelmeye başladı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'nde görevli 3 enfeksiyon hastalıkları uzmanından birinin istifa, diğerinin de emeklilik dilekçesi verdiği öğrenildi.