Eczacı

23/10/2020
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: “E-nabız sistemine göre aşı yaptırma hakkı olduğunu gören hastalar aile hekimliğine gidip Reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçetelerini alarak aşı yaptırabilecekler. Söz konusu elektronik reçete ile eczanemize gelen her hasta için grip aşısını sistemden ayrı olarak talep edeceğiz. Bu aşı COVID-19 ilaçları gibi artık stratejik konumda. Sistem bundan sonra kurallara bağlı. Aşılar öncelikle E-nabız sistemi üzerinden belirlenen riskli gruplara yapılacak. Gelen aşının karekodu bile hasta adına ayrıca düzenlenecek.”
20/10/2020
İzmir Aliağa’da bir eczanede reçetedeki fiyat farkından dolayı eczane çalışanlarına hem sözlü hem de fiziki şiddet uygulandığını açıklayan İzmir Eczacı Odası şu sözleri söyledi “Değerli meslektaşımız ve eczane çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlıkta şiddetin son bulmasını diliyoruz. Ayrıca, İzmir Eczacı Odası olarak sürecin her aşamasında meslektaşımızın yanında olacağımızın ve gelişmelerin takipçisi olacağımızın da bilinmesini istiyoruz.”
19/10/2020
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 1’i kanser, 8’i solunum hastalıkları, 5’i diyabet olmak üzere 65 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
19/10/2020
Zincir marketlerde ilaç satışı eczacıların tepkisine neden oldu. Bu ürünlerin doktor kontrolünde ve eczacı danışmanlığında kullanılmaması halinde ölüme varan sonuçlara neden olabileceğini söyleyen eczacılar, ruhsatlandırmanın da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiği görüşünde.
12/10/2020
Türk Eczacıları Birliğinden, grip aşısının henüz ülkeye gelmemesine rağmen aşıya talebin fazlalığına işaret edilerek, Türkiye'nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyaç bulunduğu belirtildi.
09/10/2020
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşların, eczanelere içerideki kişinin çıkmasını bekleyip girmeleri ve sosyal mesafeye uymaları gerektiğini söyledi.
05/10/2020
Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Kazım Melih Köken (56), Uşak'ın Banaz ilçesinde motosikletiyle geçirdiği kazada hayatını kaybetti.
05/10/2020
Her yıl şubatta Sağlık Bakanlığı'yla yapılacak zam görüşmeleri öncesinde kritik ilaçları depoda bekletip, devletin fiyatı artırmasını bekleyen ilaç firmaları bu kez oyunu erken başlattı.
30/09/2020
Zatürre ve grip aşılarında yaşanan sorunlar hakkında 9 Eczacı Odası ortak açıklama yaparak 9 öneride bulundu. Aşı yetersizliğinin vurgulandığı açıklamada, grip aşılarının henüz yurda gelmediği belirtildi.
25/09/2020
Eczacılık camiasında ‘hocaların hocası’ olarak bilinen Prof. Dr. Kasım Cemal Güven’i Dünya Eczacılar Günü olan 25 Eylül 2020 günü kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm eczacılık camiasına baş sağlığı dileriz.