Eczacı

07/08/2020
21 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanlığına atanan Dr. Ecz. Harun Kızılay’ın, göreve başlamasının üzerinden henüz 15 gün geçmesine rağmen, resmi açıklama yapılmaksızın görevden alınarak, eski görevi olan başkan yardımcılığına döndürülmesi sağlık camiasında şaşkınlıkla karşılandı. Haberin duyulmasından itibaren başta eczacı örgütleri ve tüm eczacılar olmak üzere, tıbbi malzeme tedarikçileri ve tüm sağlık çalışanları bu karara tepki yağdırdı.
04/08/2020
Antalya'nın Serik ilçesinde, Ali Y. alacağı olduğunu ileri sürdüğü eczaneye pompalı tüfek ile saldırı düzenledi. Haznesindeki fişekler bitince tüfeğini tekrar dolduran ve toplam 14 el ateş edip, kaçtıktan sonra yakalanan saldırgan adliyeye sevk edilirken, eczacı Ayşe Baygut İnal "Bir yakınımızdan alacağı olduğu için saldırıyı düzenlemiş. Bizimle alakası yok. Daha önce de taşlamıştı." dedi. Saldırı, eczanenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.
30/07/2020
Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri ve 2.Bölge Ankara Eczacı Odası, 14.Bölge Kahramanmaraş Eczacı Odası, 22. Bölge Malatya Eczacı Odası, 24. Bölge Ordu Eczacı Odası, 52. Bölge Nevşehir Eczacı Odası olarak, 23.07.2020 tarihinde, TİTCK Başkanı Sayın Dr. Ecz. Harun Kızılay’a makamında bir ziyaret gerçekleştirdiler.
24/07/2020
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında, Covid-19 pandemisi nedeniyle ara verilen SGK protokol görüşmelerine 01.07.2020 tarihinde başlanmıştı. Bu tarihten itibaren yapılan toplantılarda görüşülen konular ve karşılıklı talepler, eczacı kamuoyunda merak konusu olmaya devam ediyor.
22/07/2020
Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan sonra TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, ABD'li ilaç firmasıyla ilgili rüşvet iddialarının araştırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun raporunda "Alexion Pharmaceuticals" isimli ABD menşeili bir ilaç şirketinin kendisine ait 'Soliris' markalı ilacın yaygın satışının yapılabilmesi için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet dağıttığı iddiasının araştırılmasını isteyen Akdağ, haksız menfaat sağlanması durumu varsa sorumlular hakkında dava açılmasını talep etti.
18/07/2020
Geçtiğimiz yıllarda Konya Eczacı Odası Başkanlığı, Türk Eczacıları Birliği İkinci Başkanlığı ve Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği görevlerini yürütmüş ve halen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) başkan yardımcılığı görevini yapmakta olan Dr. Ecz. Harun Kızılay, aynı kurumun başkanlık görevine atandı.
17/07/2020
Türk Eczacıları Birliği (TEB) aşılarla önlenebilen menenjit, hepatit, tetanoz, kızamık, verem gibi hastalıkların çocuklarda Covid-19'dan daha ciddi hasarlar bırakabileceğinin unutulmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.
17/07/2020
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) düzenlemesi kapsamında geri ödeme listesine alınan 17'si yerli toplam 18 ilaç içerisinde, lenfoma ve lösemi tedavisinde kullanılan 1 ve halk arasında "kemik erimesi" olarak bilinen osteoporoz tedavisine yönelik 2 ilaç da bulunuyor.
16/07/2020
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1’i kanser olmak üzere 18 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu.
14/07/2020
Türk Eczacıları Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumu ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında, reçetesiz ilaç teminine ilişkin yeni düzenleme ile ilgili duyuru yayınladı.