Hekim

30/10/2020
Türk doktor Doç. Dr. Ercan Baştu'nun tüp bebek ile ilgili araştırması Amerikan Üreme ve Araştırma Derneği resmi dergisinde yayınlandı. Tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıkları inceleyen Doç. Dr. Ercan Baştu, nedensiz şekilde embriyonun tutunamamasında rahmin iç dokusunu inceledi.
30/10/2020
Mersin Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasına göre, doktor F.E.Ç. (45), meslektaşları Devrim Tok (50) ile eşi Ekrem Tok’un (50) kendisine hakaret ettiği iddiası ile suç duyurusunda bulundu.
27/10/2020
Antakyalı Dr. Şefik Zan, pandemi izni istediği idari tarafından kendisine verilen “Aile hekimi olarak çalışman artık uygun değil.” yanıtı üzerine 34 yılı doktorluk olmak üzere, 51 yıllık kamu görevinden istifa ederek emekliye ayrıldığı öğrenildi.
26/10/2020
KonAHED: “Hekim arkadaşımızın kişilik haklarına yapılan saldırıyı, meslektaşımız nezdinde tüm hekimlere yapılmış saldırı olarak nitelendirip meslektaşımızın konuyla ilgili yapacağı her türlü hukuki fiile desteğimizi sonuna kadar vereceğimizi bildiririz.”
26/10/2020
ANTAHED üyesi Dr. Ertuğrul Selçuk Tanrıkulu’nu "Böyle doktor düşman başına" manşetiyle hedef gösteren gazeteye ANTAHED'den cevap geldi.
23/10/2020
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, belirsiz kriterler sonucu geçen yıl riskli sayılan hastaların bu yıl sayılmadığını aktardı. Dr. Sezen “Daha önceki senelerde risk grubunda gördüğümüz için grip aşısı önerdiğimiz kişilerin bu yıl yüksek risk grubunda olmadığını görüyoruz. Sistem bize reçete numarası vermiyor ve bu olmayınca da biz risk grubunda görsek bile kişiler aşı alamıyor.” dedi.
15/10/2020
Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, bu yıl ilk kez verilen uluslararası ‘Metrodora Ödülleri’nde ‘Bilim ve Sağlıkta Global Lider’ ilan edildi.
14/10/2020
Çaycuma Devlet Hastanesi’nde görev yapan Göz Doktoru Yücel Cengiz'e “Senin yapacağın işin…” şeklinde sözler sarf eden hasta F. D. eline aldığı malzemeleri yere fırlattı.
12/10/2020
1-2 saat ayaklarını uzatacak zaman bulabilirlerse o gün şanslı günleri. Dinlenmeden çalışıyorlar. Yorgunlar; fiziksel şiddete uğruyorlar, “Maaşınızı biz ödüyoruz”, “Siz şiddeti hak ediyorsunuz” gibi söylemler de tuzu biberi… Aralarında asistanlık yaptıkları ameliyat sırasında ya da sabah hastaneye giderken direksiyonda uyuyakalan dahi var. 36 saat ve hatta kimi zaman daha uzun süre nöbet tutan doktorlar anlattı.
10/10/2020
İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kızıyla birlikte gelen N.K.'nın, görevli doktor K.H.'ya “Önce benim kızıma bakacaksın, benim vergilerimle maaş alıyorsun.” sözleri mahkeme tarafından hakaret sayıldı. Alınan kararın emsal nitelikle olduğu belirten Avukat Alperen Cihan Çetinkaya "Bu cümle şeref ve saygınlığı rencide ediyor. Bu kararla birlikte vatandaşlar bu tarz sözleri artık bu kadar rahatlıkla sarf etmemeye başlayacaklardır." dedi.