Hemşire

08/08/2020
Bursa'da kızdığı hemşire ablasını 9 yerinden bıçaklayan kardeşin etkisiz hale getirildiği görüntüler ortaya çıktı. O anları ise oğlu ve o sırada öfkeli kardeşi 14 yaşındaki çocuğun gözü önünde etkisiz hale getiren komşusu anlattı. Oğlu Cemal Gürkan Gülbakan: “Annem yaralara ‘baskı yapın, oraya tampon yapın’ demesi üzerine hayatta.'' dedi. Hemşirenin sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.
04/08/2020
Elazığ'da hastanede psikiyatri hemşiresi Arzu Arı, eşinin desteğiyle Murat Nehri'nin çevresi ve doğadan topladığı taşlarla ağaç köklerini çeşitli tekniklerle boyayarak birbirinden güzel objeler hazırlıyor.
23/07/2020
Hemşire olması ardından ataması İstanbul’a çıkan genç kız, ailesi tarafından engellenince işe gitmek için ısrar etti. Mesleğini icra etmek için kararlı olan genç kız, memleketlerinden İstanbul’a geldi. Kızlarının ardından İstanbul’a gelen aile Senem K.’yı işe göndermemek için eve kilitledi. Senem K. ailesinden şikâyetçi olunca aile fertleri hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
20/07/2020
Mersin'de çalıştığı hastanede, koruyucu kıyafetler giymesine rağmen Covid-19'a yakalanan ve 26 günlük tedaviyle sağlığına kavuşan hemşire Bayram Dağlı, 24 kilo verdiği zorlu tedavi sürecini anlattı.
20/07/2020
2019 Aralık ayında ÖSYM tarafından yapılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Yandal Sınavı (YDUS) hatalı 2 sorunun iptali nedeniyle mahkemeye taşındı. ÖSYM'nin itirazı üzerine Danıştay'a giden dava hala sonuçlanmadı. ÖSYM sınav sonuçlarının açıklanması için Danıştay'dan gelecek kararı bekliyor. Sınav sonuçları açıklanmadığı için mağdur olan hekimler yargı sürecinin hızlandırılmasını istiyor.
15/07/2020
İstanbul'da özel bir hastanede 10 yıldır ameliyathane hemşiresi (scrup/steril hemşire) olarak görev yapan İsmail T.'nin hemşire diploması olmadığı ortaya çıktı. Cerrahi alan sterilliği, vaka sayımları, cilt dikişi ve hastaya müdahaleler dahil birçok önemli işten sorumlu olan İsmail T.'nin Sağlık Bakanlığı'nın denetimleri sırasında izin alıp hastaneye gelmediği ve görevli listesini değiştirerek kendisini gizlediği belirlendi. Ünlü bir çok ismin ameliyatına giren sahte hemşire, şikayetlere rağmen halen görev başında.
13/07/2020
Sağlık alanında Türkiye'nin öncü haber sitesi Medikritik.com, yepyeni bir arayüz ve genişletilmiş uzman kadrosuyla okuyucularını karşıladı.
07/07/2020
Hemşireler iki farklı uygulama arasında sıkıştı kaldı. Hemşire atamalarında düne kadar sürdürülen uygulama yasaya aykırı denildi. Ortada atanmış ama göreve başlayamayan yüzlerce hemşire kaldı.
04/07/2020
Türk Hemşireler Derneği, hemşirelerin yıllardır çözüme ulaşmayan sorunlarını açıkladı. Türk Hemşireler Derneği, mesleklerini nitelikli bir şekilde yapmak, topluma hak ettiği bakımı vermek ve önlerindeki engelleri kaldırmak için halktan, medya organlarından ve yöneticilerden destek beklediklerini belirtti.
04/07/2020
Hemşirelik temel derslerinin yaz okulunda online olarak verilmesine ilişkin Türk Hemşireler Derneği ve özel dal dernekleri açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, hemşirelik eğitimin niteliğinin korunması gerektiği ve alınan online eğitimin öğrenciler mesleği icra etmeye başladıkları zaman hem kendileri hem de onlardan hizmet alan toplum ve çalıştıkları sağlık sistemi için sorunlar teşkil edebileceği belirtildi.