Sağlık Bakanlığı

19/09/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Yakınlarının can kaybı nedeniyle yoğun bakımı basarak, orada başka canları kurtarmaya çalışanları hırpalayanları, cankurtaran malzemelere zarar verenleri de görüyoruz. Bu olaylar bizi yürekten incitiyor. Şevkimizi kırıyor. Fedakârlığımızı sorgulatıyor.”
18/09/2020
Denizli'de çeşitli hastanelerde görev yapan 22 doktor, yeni tip koronavirüsü konu alarak bestelenen "Yaşayalım Yaşatalım" şarkısını seslendirerek klip hazırladı.
18/09/2020
Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşandığını söyledi. Koca ayrıca İzmir'e dikkat çekti. İzmir'de vaka sayısının yüzde 42 artığını belirtti.
17/09/2020
Koronavirüs ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Halka çağrıda bulanan Bakan Koca “Sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda. Onların cephede sizler için göğüs göğüse çarpışan kişiler olduğunu bilin. Kendinizi virüsten koruyun.” ifadelerine yer verdi. Toplantının başında heyecan veren bir açıklama yapacağını da ifade eden Koca "Çin'deki aşının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesi'nde 3 sağlık çalışanında başlandı. Salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz. Muhtemelen alacağımız son viraj olan önümüzdeki aylarda, hastalığa yakalanmama gayretinde olalım." dedi.
12/09/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, nisan ayında ağır hastaların yüzde 76'sının İstanbul'daki hastanelerde olduğunu hatırlatarak “Ancak son 1 ay içinde ağır hasta sayısı İstanbul'da yüzde 42 arttı. İstanbul’da oluşabilecek riski birlikte yok edebiliriz.” dedi.
11/09/2020
Muş'ta bir hastanede çalışan radyoloji teknikeri 30 yaşındaki Ali Güntaş, yakın zamanda atlattığı Covid-19 sürecini anlattı. Güntaş “Hastanede olduğum süreçte doktorların, hemşirelerin, diğer sağlık çalışanları ve personelin nasıl çalıştığına şahit oldum. Sayın Bakanımızın da bunun farkında olduğunu biliyoruz. Ancak, önlemler yetersiz kalabiliyor. Sağlık çalışanının sayısı az olabiliyor. Sağlık çalışanlarının maddi ve manevi anlamda desteğe ihtiyacı var. Çünkü bu psikolojik bir süreç. Sağlık çalışanlarının psikolojik durumu ne kadar iyi olursa bu süreç o kadar iyi atlatılır.”
11/09/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca “Vatandaşlarımıza bir kez daha hatırlatmak istiyorum. En fazla riske maruz kalanlar sağlık personelimiz. Mücadele esnasında çok sayıda hastalarımız oldu, kayıplarımız oldu. Bu fedakarlıkların, dikkatsizliğe feda edilmesini bekleyemeyiz. Vatandaşlarımızın ihmalleri bizi çok üzüyor. Lütfen tedbirler noktasında dikkatli olalım.”
11/09/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İstanbul Ofisi'nin açıldığını duyurdu.
10/09/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Bazı illerimizde hasta sayılarımız sabit ve düşerken. Bazı illerde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz." dedi.
10/09/2020
Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/11 tercih kılavuzu ile bünyesine yapacağı personel alımı için duyurusunu gerçekleştirdi. Şoför, mimar, mühendis ve birçok kadroda alım yapacak olan Sağlık Bakanlığı, ortaöğretim, ön lisans, lisans kadrolarından atamaları gerçekleştirecek. KPSS 2020/11 tercih kılavuzu içerisinde yer alan atamalar için 2018 yılına ait KPSS puanı baz alınacak. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.