Sağlık Bakanlığı

26/11/2020
Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi görenlerin, salgınla mücadele dönemlerinde 3 ay süreyle sağlık tesislerinde görevlendirilebileceğine dair düzenleme yılda iki defa olarak değiştirildi.
26/11/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Ekimin ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha ciddi bir sınavdayız." açıklamasında bulundu.
25/11/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız olan tetanos-difteri aşımız kullanıma hazır.” dedi.
24/11/2020
Sağlık Bakanlığı, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile günlük hayatın parçası haline gelen terimlerin yer aldığı sözlük hazırladı.
24/11/2020
'Temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon' rehberini güncelleyen bakanlık bundan böyle sağlık çalışanları haricinde kalan temaslı takibinde, Covid-19 olanların iyileşmesini takip eden 3 ay içerisinde Covid-19 vakası ile temas riskli olarak değerlendirmeyecek.
24/11/2020
Sağlık Bakanı Koca "TÜSEB desteğiyle Erciyes Üniversitesinde geliştirilen Covid-19 aşısının Faz-I çalışmasında 44 gönüllüye aşı uygulandı. Şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmedi." dedi. Koca, aynı zamanda 15 aşı adayının daha olduğunu sözlerine ekledi.
24/11/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın daha önceden duyurduğu sağlık personeli alımına ilişkin ayrıntılar açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.
23/11/2020
Sağlık Bakanlığı koronavirüs testleriyle ilgili gelen fahiş fiyat şikâyetleri üzerine harekete geçti. Buna göre 250 TL üzerinde ücret ödeyen vatandaşlar ücret iadelerini alabilecek. Peki, iade ücretini almak isteyen vatandaşın ne yapması gerekiyor?
23/11/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşı üreticisi Sinovac ile imzaların atıldığını ve 10 milyon doz aşının çoktan yola çıktığını açıkladı. Koca ayrıca, aşının ücretsiz olacağını, yerli aşıdan ise 2021'de netice almayı beklediklerini söyledi.
20/11/2020
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'da, kurucusu olduğu üniversitenin koronavirüsü tedavisinde kullanılan yerli 'Favicovir' ilacının üretiminde ortak çalıştığı firmaya ruhsat verilmesi sürecindeki iddialarla ilgili konuştu. Koca "Bu ilacı sentezlemek üzere, kurucusu olduğum üniversiteden bir öğretim üyesi arkadaş, firmaya sadece proje desteği verdi. Ben, sizin kurucusu olduğum yerle ilişkili kıldığınız yere ruhsat verdirmedim. Bunları ilk defa duyacaksınız ve belki de inanmayacaksınız; o firmaya özellikle ruhsat vermek isteyen kamudaki arkadaşlardan birisini de görevden aldım." dedi.