Diş Hekimi

22/10/2020
Sağlık Bakanlığı, salgın sürecinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde artan tedavi gereksinimlerinin karşılanması için mevcut personel ve ünit kapasiteleri göz önünde bulundurularak çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini bildirdi.
20/10/2020
Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve hastanelerinde az sayıda personel ile büyük risk altında hizmet veren sağlık çalışanları üzerindeki iş baskısına son verilmesini, gereken önlemler ivedilikle hayata geçirilmesini istedi.
19/10/2020
Türk Dişhekimleri Birliği: “COVID-19 virüs salgınıyla mücadele sürecinde diş hekimlerinin filyasyonda görevlendirilmeleri mümkün ise de hasta ve temaslılara ilaç başlamak veya bunlarla ilgili istirahat raporları düzenlemek yetkileri yoktur. Diş hekiminin yetkisi olmayan bir konuda reçete veya rapor düzenlemesi imkanı olmadığına göre, filyasyon takip programlarında birkaç tuşa basmak şeklinde basite indirgenerek, ilaç başlama veya rapor verme gibi görevlerin diş hekimlerine yüklenmesi hukuka aykırıdır.”
17/10/2020
Diş hekimliği kontenjanları her yıl artıyor. Ancak uzmanlık programlarının kontenjanı artmıyor. Diş hekimleri sosyal medyada “#Dusenazbinkontenjan” etiketi ile bu duruma tepki gösterdi.
10/09/2020
Geçen kasım ayından bu yana tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyerek ölümlere neden olan koronavirüsün bulaşma açısından en riskli alanlarından birisi de diş klinikleri. Diş hekimi ve hastanın tedavi gereği çok yakın temasta bulunduğu bu ortama bir de tedavi aygıtlarının çalışma prensibi eklenince ortama hasta kaynaklı pek çok mikroorganizma saçılabiliyor

09/09/2020
Türk Dişhekimleri Birliği, koronavirüs sürecinde diş hekimlerinin yaşadığı sorunları ve alınması gereken önlemleri bildirdi.
14/08/2020
İstanbul'da trafikte tehdit edilip önü kesilen genç hekimin ifadesi ortaya çıktı. Yaşadıklarının şokunu atlatamayan genç kadın, darp edilip eşarbının çıkarılmasını gözyaşları içinde anlattı. Saldırgan ise gözaltına alınıp adliyeye sevk edildi.
17/07/2020
Son yıllarda dişhekimliği eğitimi alanında insan gücü planlaması ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde birbiri ardına dişhekimliği fakülteleri açılmasına ve öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar yaşanmasına vurgu yapan Türk Dişhekimleri Birliği, meslek alanında yaşanan sorunları irdeleyen, çözüm üreten ve önerilerde bulunan bir yazı paylaştı.
16/07/2020
Son yıllarda diş hekimliği eğitimi alanında üniversite öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar yaşanmaktadır. Diş hekimleri, plansız bir şekilde açılan diş hekimliği fakülteleri ve artan kontenjanlar dolayısıyla diş hekimliği eğitiminin niteliksizleşmesinin yanında, iş bulma olanaklarının zorlaşması ve çalışma şartlarının daha da kötüleşmesi sorunu ile karşı karşıya.
14/07/2020
Sağlık Bakanlığı, diş tedavilerinde de normalleşme sürecini başlattı.