Prof fonksiyonel tıpla tedavi

Değerli okurlarımız,

Bu hafta biraz eğitime ara verip, fonksiyonel tıp nedir? Fonksiyonel tıp hastalarımıza nasıl derman olur? Prof fonksiyonel tıpla online danışmanlık işlemleri nasıl ilerliyor? Tedavilerde nasıl bir ilerleme sağlıyoruz. Ekibimiz kimlerden oluşuyor sizlere tanıtmak istiyorum. Türkiye’ de bir ilk olan ve kalabalık bir ekiple hizmet veren proffonksiyonel tıbbı sizlere tanıtmak istiyorum.

Öncelikle fonksiyonel tıbbın ne olduğuna ve ne olmadığına değinelim.

Fonksiyonel Tıp nedir?

Fonksiyonel tıp, insanı iç ve dış dengesiyle (doğayla olan ilişkileri, toksik maruziyetleri, stres kaynakları) beraber sağlıkla ilgili risklerini bütünsel olarak değerlendiren ve değerlendirme sonucunda hastalıklara, daha sağlıklı yaşamaya ve en önemlisi de hastalıkların oluşmasını önlemeye yani korumaya yönelik, hastayla birlikte planlama yapılarak yol alınan dinamik bir değerlendirme ve müdahale alanıdır. 

“Fonksiyonel tıp sağlığı korumaya ve geri kazanmaya yöneliktir”. Sağlıklı beslenme, egzersiz, fonksiyonel besinler, bitkisel destekler, detoksifikasyon yöntemleri, stres yönetimi ve uyku düzenlenmesine kadar tamamen bireye özgü yapılan güncel ve bilimsel bir yaklaşımdır. Fonksiyonel tıp hasta yaklaşımında 7 ilkeye dayanır. 

Fonksiyonel tıbbın 7 ilkesi:
1. Beslenmeyi düzenlemek ve en üst düzeyde devamını sağlamak
2. Hormonları düzenlemek ve etkilerini üst düzeyden devam ettirmek
3. Kronik inflamasyonu (iltihaplanmayı)- enfeksiyonsuz yangıyı soğutmak 
4. Sindirimi düzeltmek 
5. Detoksifikasyonu arttırmak 
6. Metabolizmayı güçlendirmek 
7. Zihni yatıştırmak ve sakinliğin devamını sağlamak

Fonksiyonel Tıp ne değildir?

Tamamlayıcı tıp, alternatif tıp değildir. Bildiğimiz klasik tıbbın hücre sağlığına ve kök nedenlerine yoğunlaşarak hastayı tedavi eden güncel tıbbi yaklaşımdır.

Fonksiyonel tıp, Tamamlayıcı tıp (akupunktur, mezoterapi, ozon, hacamat tedavisi vs) ve ya alternatif tıp uygulaması değildir. Fonksiyonel tıp yaklaşımında bu tür hizmetler verilmez. Fonksiyonel tıbbın konuları içerisinde bu alanlar yer almaz. Bazı hasta gruplarımızda akupunktur, aurikuloterapi, ozon tedavisi gibi uygulamalarından yararlanmaktayız. Ama bu uygulamaları sertifikalı, profesyonel merkezlerden talep etmekte, biz uygulamamaktayız.

Fonksiyonel tıpla hastalarımızı değerlendirirken temel yaklaşımımız nedir?

Prof Fonksiyonel tıp online danışmanlık portalında hasta değerlendirmesi nasıl yapılmaktadır?

Fonksiyonel tıp yaklaşımımızda sorunun kökenine inerek ve “fonksiyon” bozukluğunu bularak çözmekteyiz. Fonksiyonel tıp online danışmanlık portalımızda hastalarımızın değerlendirmesi henüz bize başvuru yapmadan başlamaktadır.  

Bütüncül sağlıklı yaşam yönetimimizle hastalarımızın problemlerini, problemin özüne inerek çözmekteyiz.  

Fonksiyonel tıp “hastalık/tanı”, “tanı/tedavi” sistemiyle yol almaz. Güncel tıp pratiği hastaya önce tanı koyar sonra bu tanıya göre tedavi uygular. Genellikle tek hastalık, tek problem ve tek tanı kodu üzerinden yol alan bu sistemde hastalar, kardiyoloji, nöroloji, endokrinoloji, gastroenteroloji gibi birçok polikliniği dolaşır ve farklı farklı tanılarla birlikte yanında bir torba dolusu ilaçla hastaneden ayrılır. Genelde de sorunun kökeni değerlendirilmediği için bir torba ilaç içmesine rağmen hastanın şikayetleri artarak devam eder. Bizler fonksiyonel tıp yaklaşımımızla hastanın tüm şikayetlerini bütünsel dinamik bir süreçle değerlendirir ve kökende nasıl bir problem, nasıl bir “fonksiyon” bozukluğu olduğuna bakarak yol alırız. 

Fonksiyonel tıp online danışmanlık portalımızda (https://www.proffonksiyoneltip.com/) fonksiyonel tıp doktorumuz, sistemdeki ayrıntılı formları hastalarımız doldurduktan hemen sonra, formları inceleyerek hastayla daha online görüşme yapmadan çalışmaya ve incelemeye başlar. Hastaların tıbbi geçmişleri hakkında çok ayrıntılı bilgi alır; bunları hekim değerlendirme formu üzerinde özetler; ilişkileri düşünür. Bir hazırlık ve planlamayla hastalarının karşısına çıkar. Her branştan ve her çeşitten tetkikler üzerinde uzun süreler çalışır ve hastalarımızın rahatsızlıklarına özgü bir yol çizer. 

 “Fonksiyonel tıp pratiği “vücudun bir bölgesini muayene, sonra film, sonra reçete” gibi bir işlem değildir. Yapılan iş bilinen anlamıyla bir “muayene” değildir. Siz gelmeden başlayan ve siz gidince devam eden bir süreçtir. “Bütüncül sağlıklı yaşam yönetimi sürecidir.

Hastalarımızın fonksiyonel tıp çerçevesinde değerlendirilmesine öncelikle iki soruyla başlarız:

1. Hastanın kurtulması gereken bir fazlalık ya da sorunu var mı? (Toksinler, alerjenler, enfeksiyon, stres, kötü yiyecek seçimleri)

2. Hastanın en üst düzey fonksiyonlara kavuşması için karşılanmamış bireysel bir ihtiyacı var mı? (mikro besinler, vitaminler, hormon dengesi, uyku, egzersiz, gevşeme, sevgi, anlam ve amaç gibi)

Hastalarımızın fonksiyon bozukluğu nedenlerini saptayarak yaşam değişikliği, destek mineral ve vitaminlerle (ilaç olarak geçmeyen, tamamen doğal takviye ürünler) ve toksik maddelerden arındırarak hastanın sağlığına kavuşmasına ortak bir planla çözüm getirmekteyiz.

Haftaya fonksiyonel tıp hangi hastalıklara bakar ve prof fonksiyonel tıp online danışmanlık portalı nasıl çalışmaktadır? Sorularına yanıt arayacağız.

“Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek istedim; bugün ise bilgeyim kendimi değiştirdim” -Mevlana

Etiketler
Prof fonksiyonel tıpla tedavi