Prof fonksiyonel tıpla tedavi 2

Değerli okurlarımız bana ve ekibime prof fonksiyonel tıp danışmanlık portalımızla (http://www.proffonksiyoneltip.com/) ilgili çok soru geldiği için bu haftada online danışmanlık hizmetimiz hakkında kısa bilgilere devam edip prof fonksiyonel tıpla tedavi yazımızı sonlandırıyoruz. Haftaya vitaminler ve fonksiyonel tıpta takviyelere devam edeceğiz.

Bu hafta sizlerle konuşacaklarımız sırasıyla:

 1. Fonksiyonel tıp disipliniyle hangi hastalıkları tedavi edebiliriz?
 2. Prof fonksiyonel tıpta danışanlarımız nasıl değerlendirilmektedir?
 3. İyileşmem Ne Kadar Süre Alır?
 4. Prof fonksiyonel tıp hizmeti nasıl verilmektedir?
 5. Fonksiyonel Tıp Danışanlarımızın Takip Sıklığı Ve Takip Sistemi nasıl olmaktadır?

FONKSİYONEL TIP DİSİPLİNİYLE HANGİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDEBİLİRİZ?

1. Kronik hastalığı olanlar:

 1. Otoimmün hastalıklar (Haşimato tiroiditi, Lupus (SLE), Romatoid artrit, Vitiligo, Ankilozan spondilit, Multiple skleroz (MS), Skleroderma
 2. Endokrin Hastalıklar (Tip 1 Şeker hastalığı, Tip 2 Şeker hastalığı, İnsülin direnci, Metabolik Sendrom, Hipotiroidi, Hipertroidi)
 3. Gıda Alerjileri, Çevresel alerjiler, Astım, Ürtiker (kurdeşen), Egzema, Akne, Psöriazis
 4. Artritler, Romatizmal rahatsızlıklar, Yaygın eklem ağrıları ve kronik ağrılar, Kronik yorgunluk sendromu, Fibromyalji, Huzursuz bacak sendromu
 5. Bağırsak hastalıkları (İrritabl bağırsak sendromu (Huzursuz bağırsak), Çöliyak hastalığı, Nonçöliyak glüten hassasiyeti, SIBO (İnce bağırsakta aşırı bakteri çoğalması), Reflü hastalığı, Mide bağırsak şikayetleri, Crohn hastalığı, Ülseratif kolit, Geçirgen bağırsak, Mikrobiyota – Bağırsak sağlığı)
 6. Nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar (Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz (MS), Demans (Bunama), Epilepsi (Sara Krizi), Migren ve baş ağrıları, Depresyon, Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu)
 7. Kalp hastalıkları (Koroner arter hastalığı, Kalp yetmezliği, Tansiyon yüksekliği, Kan yağları bozuklukları (Kolesterol, trigliserit yükseklikleri), Karaciğer yağlanması
 8. Kadın Sağlığı (PMS (Regl öncesi sendrom), İnfertilite, Adet düzensizlikleri, Polikistik Over, Endometriozis, Fibrokistik meme, Sağlıklı menopoz, Libido kaybı (cinsel isteksizlik), Hormonal bozukluklar)
 9. Erkek Sağlığı (Prostat büyümesi (BPH), Sağlıklı andropoz, İnfertilite, Libido kaybı (cinsel isteksizlik, Hormonal bozukluklar)
 10. Uyku Bozuklukları, Stres Yönetimi
 11. Sağlıklı yaşam isteyenler ( Ciddi bir rahatsızlığı olmasa da sağlığını daha iyi hale getirmek için doğru bilgileri almak, doğru destekleri kullanmak ve kendine bir yol haritası çıkarmak isteyen herkes)
 12. Obezite (aşırı kilo)

PROF FONKSİYONEL TIPTA DANIŞANLARIMIZ NASIL DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR?

Biz fonksiyonel tıp online danışma portalı olarak danışanlarımızla görüşmeden önce, rahatsızlıkları ve tıbbi geçmişleri hakkında çok ayrıntılı bilgiler almaktayız (“Danışan Şikayet Sorgulama Formu” ve “Şikayetlerin Şiddetlerini Değerlendirme Formu”), bunları skorlama ve değerlendirme tabloları içerisinde analiz etmekteyiz. Danışanımızın şikayetlerinin hastalıklarıyla olan bağlantılarını düşünüp, plan yapar ve henüz danışanlarımızla karşılaşmadan birlikte alacağımız yolu çizmiş oluruz. 

Her branştan ve her çeşitten tetkikler üzerinde uzun süreler çalışırız. Henüz danışanlarımızla karşılaşmadan danışanla ilgili yaklaşık 2-3 saat kadar çalışmış oluruz. Bu nedenle proffonksiyonel tıp danışmanlık sistemimize bir gün içinde sadece birkaç danışan kabul edebilmekteyiz. Bütüncül ve bireysel yaklaşımın gereği bu şekilde ayrıntılı hasta incelemeden geçmektedir.

Danışanımız bizden ayrıldıktan hemen sonra takip süreci başlar. Bu süreç de aynen ilk aşama gibi, danışanımızın günlük yemek öğünlerini, egzersiz durumunu, uyku düzenini, stres ve stresle baş edebilme durumunu ve günlük şikayet takiplerini kapsamaktadır. 

Yani fonksiyonel tıp danışmanlık hizmeti bir “muayene” değildir. Siz gelmeden başlayan ve siz gidince devam eden bir süreçtir. “Bütüncül sağlık yönetim danışmanlığı” sürecidir.

İYİLEŞMEM NE KADAR SÜRE ALIR?

“Unutmayın: Sağlığınızı kaybettiğiniz yer hastane değil. Sağlığınızı kaybettiğiniz yer eviniz, iş yeriniz, bugüne kadar ki yeme içme alışkanlarınız, sporsuz yaşamınız, yaşadığınız birçok stres, uykusuzluk, çevresel toksinler.”

Eğer sağlığınızı haplarla göstermelik olarak değil, gerçek anlamda geri istiyorsanız, onu ancak kaybettiğiniz yollardan geri geçerek kazanabilirsiniz. Sağlığınızı hastanede kaybetmediniz. Orada geri kazanamazsınız.”

“Danışanlarımızı biz iyileştirmiyoruz. Bunu kendileri yapıyorlar. Biz onlara bunun yolunu gösteriyor ve bu gücün onlarda olduğunu fark etmelerini sağlıyoruz.”

Danışanlarımızla birlikte tekrardan sağlıklarına kavuşabilmeleri ve sağlıklı yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamamız için en az 6 aylık bir dönem geçirmemiz gerekmektedir. Rahatsızlığın çeşidi, şiddeti, danışmanlık önerilere uyma düzeyiniz, yaşam değişiklik modeline adaptasyon süreciniz vs gibi süreçlere bağlı olarak bu süre daha da uzayabilmektedir. Yani kronik rahatsızlığınızdan kurtulma sürecinizi 6 ay – 12 ay olarak düşünmemiz uygun olacaktır.

PROF FONKSİYONEL TIP HİZMETİ NASIL VERİLMEKTEDİR?

Türkiye’ de ilk defa 4 kişilik bir ekiple teferruatlı bir fonksiyonel tıp hizmeti vermekteyiz. Her şey online olarak yönetilmektedir. Hasta görüşmeleri, evden tetkiklerin planlaması ve takviye ürünlerin adrese gönderilmesi sağlanmaktadır. Hastalarımız evden çıkmadan tüm bu hizmetlere ulaşabilmektedirler.  Prof fonksiyonel tıp 4 kişilik bir sağlık ekibinin (doktor, diyetisyen, spor danışmanı, psikolog) hizmet verdiği ilk fonksiyonel tıp organizasyondur.

Özellikle korona döneminde hastalarımızın ve çalışanlarımızın sağlığını korumak amacıyla tamamen online kurgulanmış bir hizmetimiz vardır. Fonksiyonel tıp doktoru + fonksiyonel tıp diyetisyeni + sağlık koçu ve bireysel spor danışmanı + psikolog hizmeti birlikte verilen, 4 ayrı sağlık profesyonelinin birlikte olduğu ülkemizdeki ilk ve tek tamamen online danışmanlık hizmeti prof fonksiyonel tıp tarafından verilmektedir.

Danışanlarımız tarafından doldurulan formların değerlendirmesi ve hastalarımıza sunumu, yedi temel vücut fonksiyonunun düzeltilmesine yönelik danışmanlık planının anlatılması, her bir danışmanımızın (fonksiyonel tıp hekim danışmanımız Prof. Dr. Selahattin KIYAN, fonksiyonel tıp diyetisyenimiz Dyt. Çağla Bengi SU, bireysel spor danışmanımız Ramazan AYDINOĞLU, psikoloğumuz İrem HOZER) hastalarımızla yaklaşık 30 dakikalık görüşmesi ve toplu olarak yapılacak 30 dakikalık son toplantıyla yaklaşık 2 saat kadar online görüşme yapılmaktadır. Danışanlarımız bizlere 7/24 ulaşabilmektedir.  

Danışanlarımızın yedikleri, içtikleri, günlük egzersiz planları ve günlük stres, motivasyon ve sorunlara yönelik ayrıntılı formlarla her anları takip edilmektedir. Her hafta online görüşmelerle günlük takiplerin üzerinden geçilmekte, doğru ve yanlışlar tekrar tekrar gözden geçirilmektedir. Birçok danışanımız fonksiyonel tıp disipliniyle şifa bulmaktadır. Danışanlarımız şifa bulmakla kalmayıp, sağlıklı yaşam konusunda da eğitimler aldıklarından bu konuda da kimseye bağımlılıkları kalmamaktadır. Sağlıklı yaşama ait her şeyi makul bir süre içerisinde öğrenmektedirler.

FONKSİYONEL TIP DANIŞANLARIMIZIN TAKİP SIKLIĞI VE TAKİP SİSTEMİ

1. Hekim, Diyetisyen, bireysel spor danışmanı ve psikologumuzla Online görüşme: İlk online görüşme sonrası fonksiyonel tıp ekibimiz danışanlarımızı ilk ay boyunca her hafta online görüşme yoluyla takibe almaktadır. Her buluşmanıza günlük olarak doldurmalarını istediğimiz (öğünlerde neler yendiği çeşidi, miktarı, sınıfı, uyku düzeni, egzersiz düzeni, stresle başa çıkma yöntemleri vs) formları da doldurmaları ve web sitemize yüklemeleri istenmektedir. Bu formları özellikle ilk ay çok önemsemekteyiz. Danışanımızı en iyi tanıdığımız ve yönlendirdiğimiz dönem 1. Ay olmaktadır. Diğer aylarda da görüşme sıklığı bu şekilde devam etmektedir.

2. Bireysel spor danışmanı: hekim ve diyetisyenimizle görüşme sonrası, danışanımızın şikayetleri, hastalıklarız, efor kapasitesi ve vücuduna en uygun spor aktivitesinin belirlenmesi için online olarak danışanımızın bilgilerini daha önce yüklenilen formlardan incelemiş olan spor danışmanıyla online olarak görüşmektedir. Kişiye özel belirlediğimiz spor çizelgeleriyle (daha doğrusu hareketlilik planıyla) spor aktiviteleri kontrol ve takip altına alınmaktadır. Bireysel spor danışmanıyla ilk ay haftada bir daha sonra ayda en az iki defa olmak üzere danışmanın ve ya danışanın talebine göre takipler devam etmektedir.   

3. İlk görüşmenin birinci ayında fonksiyonel tıp danışman hekimi, diyetisyeni, bireysel spor danışmanı ve psikoloğumuz danışanı tüm ekiple birlikte online toplantı yoluyla tekrar değerlendirmektedir. Bundan sonra her ay kontroller (en az 6 ay) bu şekilde devam etmektedir.

4. Sisteme danışan formları mutlaka kaydetmelidir. “Söz uçar yazı kalır”

Danışanlarımızla ilgili anlık bilgi kaynağımız web sitemizde ki formların günlük doldurulması yoluyla olmaktadır. Her danışanımızdan doldurmasını istediğimiz formları her gün inceler ve özellikle ilk ay haftada bir diyetisyenimiz vasıtasıyla görüşme sağlarız.  İkinci ve daha sonraki aylarda görüşme sıklığı ayda en az 2 defa olmak üzere danışmanlarımız tarafından ayarlanmaktadır.

Bunun dışında danışanlarımız her tür yeni soru ve isteklerini bize online web yoluyla iletebilmektedir. Her türlü gelişmeyi portalımızda ki iletişim araçlarıyla ulaşabilmektedirler.  

 

Prof Fonksiyonel Tıp İletişim:

Sekreterya telefon: 0 552 351 77 63

https://www.proffonksiyoneltip.com/

instagram: @proffonksiyoneltip

prof fonksiyonel tıp

“Gideceğin yoldan eminsen, engeller dinlenme noktan olmaktan öteye gidemez.” -Paulo Coelho

prof fonksiyonel tıp

Fonksiyonel tıp ağacı: Kök nedenler ve sonuçları. Fonksiyonel tıp sorunun kökenine inerek ve “fonksiyon” bozukluğunu bularak çözer. Toprak düzelince yaprak ve ağaç düzelir. Sağlığı kazanmaya yönelik bir disiplindir.

İnsanın iç ve dış dengesi arasında bağlantıları sağlar.

Bir durup geriye bakma sanatıdır.

Hastayla el ele tıbbıdır.  

Mevcut bilgiyi kullanıp rota değişikliği sağlayarak tedavi yapar.

prof fonksiyonel tıp

Fonksiyonel tıpla doğru beslenmeyi öğrenin: Bir Çin atasözünün de dediği gibi “Ne yersek O oluyoruz.’’ Fonksiyonel tıpla doğru beslenmeyi öğrenin (Bütüncül, Renkli beslenin, GDO’dan kaçının, Organik beslenin, Lif tüketiminizi arttırın, Anti-inflamatuar beslenin, Yeterli protein alın, omega 3 içeriği zengin besinler tüketin)

“BESİNİNİZ İLACINIZ OLSUN”

prof fonksiyonel tıp

Geçirgen (sızdıran) bağırsak birçok hastalığın temelinde rol alıyor. Bizler sızdıran bağırsak ve birçok hastalığın, özellikle otoimmün hastalıkların tedavisinde “5R protokolünü” kullanıyoruz. Bu protokol sayesinde birçok hastalıkta çok ciddi başarılar sağlamaktayız.

prof fonksiyonel tıp

Fonksiyonel tıbbi tedavide önemli hedefler:  Zihni yatıştır, stresi yönet, iyi uyu, motivasyonu arttır.

 

 

Etiketler
Prof fonksiyonel tıpla tedavi