Yazarın Yazıları

Aralarında Fransız ressam Marcel Duchamp’ın da (28 Temmuz 1887–2 Kasım 1968) bulunduğu, dönemin sınırlayıcı kalıplarından bunalan bir grup sanatçı 1917'de “Bağımsız Sanatçılar” adıyla bir dernek kurdu. Dernek; kuruluşunun hemen ardından, “Jüri yok, ödül yok” mottosuyla büyük bir sergi düzenleyeceğinin duyurusunu yaptı.

Geçen ayın en çok beklenen, en çok konuşulan filmiydi “Sen hiç ateş böceği gördün mü?” Ben filmi yıllar önce tiyatro olarak izleyenlerdenim. Demet Akbağ'ın ayakta alkışlanan büyülü performansını unutmak mümkün değil. Film eleştirmenlerinin birçok tenkitine katılmakla beraber filmi yine de başarılı bulduğumu söylemek isterim.

Bugün Marmara Üniversitesi olarak kullanılan binanın; ilk yapılış amacı Tıp Fakültesidir. İstanbul'un işgali sırasında İstanbul'a yerleşen İngilizler, tüm binalara el koymaya başlar. Bu binaların içinde Şimdiki Marmara Üniversitesi olarak kullanılan Tıp Fakültesi binası da vardı. İngilizler bu binayı kışla yapmak isterler.

Cemil Taşcıoğlu 1952 yılında Rize'de doğdu. Öğrenimini Çapa Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra ilk görev yeri olan Şanlıurfa'ya tayin oldu. Daha sonra Çapa Tıp Fakültesindeki görevine başladı. COVID-19 pandemisi sırasında Türkiye'de görülen ilk vakalara baktı. Bu muayeneler sırasında koronavirüs kaptı.

“Bu sabah Şehzadebaşı’ndaki Mızıka Karakolu'nu İngilizler bastı.

Bu hafta herkesin bildiği klasik bir anekdotla başlayalım yazımıza.

Ameliyat masasından kalkmama ihtimalin dahi olsa güleceksin anlatılan bir Bektaşi fıkrasına demiş Nazım. Ciddiye alacaksın yaşamı. İşin gücün yaşamak olacak.

Küçük İskender katıldığı bir televizyon programında tıp fakültesini altıncı sınıfta neden bıraktığını nedenleriyle beraber anlatmıştı yıllar önce.

Adana'da doğdu. Tüm eğitim hayatını devletin burs imkanlarıyla yatılı okudu. İTÜ'den birincilikle mezun oldu. Yine devlet bursuyla Zurich'e master eğitimi almaya gitti. Köprülerde "Kayma Merkezi" teorisini geliştirdi. Zurich'te kalması için yoğun ikna taleplerini kabul etmedi. Tüm ısrarlara rağmen Zurich'te kalmadı.

Chicago'lu şekerleme fabrikatörü, piyasaya sunduğu yeni ürününe, ABD başkanı Cleveland'ın yeni doğan kızı Ruth'tan etkilenerek, ''Babe Ruth'' adını verir. Babe Ruth, üstü çikolata kaplı çubuk şekerlerdir. Firma, ürünün tanıtımı için reklam şirketi ile anlaşır.

Bertolt Brecht'in 1937 yılında kaleme aldığı Carrar Ananın Silahları isimli oyununda; İspanya İç Savaşı'nda eşini kaybedip çocuklarını savaşa göndermek istemeyen bir kadının hikâyesi anlatılır. Oyunu 3 kez Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda izledim.

1981 Yılında gösterime giren Hababam Sınıfı Güle Güle isimli filmde karakterlerden biri sınıfta kendi şiirim diye Orhan Veli'nin Anlatamıyorum şiiri okuyunca Edebiyat öğretmeni Mehmet Bülbül müdahale ederek şiirin aslında Orhan Veli'ye ait olduğunu ve bunun bir hırsızlık olduğunu sö

Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık adlı romanında yalnızlık lanetinden kurtulmak için hızla çoğalan 5 kişilik bir aileden bahsetmiştir. Ailenin lanetten kurtulmak için önce bir kasabaya göç etmelerini, daha sonra ise hızla çoğalmalarını konu alan bu kitapta hızla çoğalan aile aslında daha fazla yalnızlaşmaya başlar.