Haberler

09/12/2022
Prof. Dr. Ateş Kara, "COVID-19 salgınının hakim olduğu 3 yıl boyunca beta bakterileriyle çok karşılaşılmadı. Salgından sonra tedbirlerin azalmasıyla özellikle betanın sık görüldüğü aylarda, hastalık beklenenden fazla ve hızlı oluyor." sözlerini kullandı.
09/12/2022
Kovid-19 pandemisi sonrası maske önlemlerinden aniden vazgeçilmesi nedeniyle insanlardaki bağışıklık yanıtının düştüğünü vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, “İnfluenza ve RSV salgınları bu yıl her zamankinden daha erken başladı ve daha hızlı yayılıyor. Her iki virüste de hastalık yapma kapasitesi ve hastaneye yatma oranlarının yüksek olduğu bildirilmektedir. Son yapılan çalışmada bu iki virüsün bir arada bulunmasının hibrit bir form oluşturduğu ve vücudun savunma sisteminden kolayca kurtulabildiği bildirilmiştir. Ayrıca adenovirüsler nedeniyle çocuk polikliniklerinde de hasta yoğunluğunun arttığı gözlenmektedir” dedi.
09/12/2022
Fransa'da 'Strep A' bakterilerinin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle 2’si çocuk toplam 3 kişi hayatını kaybetti.
09/12/2022
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Şefi Prof. Dr. Şirin Güven, bu yıl hiç alışılmamış etkenlerle menenjit vakaları görmeye başladıklarını anlatarak önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Güven, çocukluk çağı aşılamalarının, pandemi döneminde başlayan aşı kararsızlığı veya aşı karşıtlığından etkilendiğini belirterek, "Ne yazık ki şu anda aşıyla önlenebilir Hib menenjiti veya ‘streptococcus pneumonia’ menenjitlerini de görmeye başladık" dedi. Prof. Dr. Güven, ABD ve İngiltere’de endişeye yol açan Strep A vakalarının ülkemizde de görülmeye başlandığını, A tipi streptokok nedeniyle oluşan boğaz enfeksiyonlarının mutlaka doktor kontrolünde antibiyotikle tedavi edilmesi gerektiğini, aksi taktirde bu bakterinin ileride kalıcı kalp hastalıklarına yol açabileceğini kaydetti.
09/12/2022
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, bazı erkeklerin yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır atlanmasının, bağışıklık genlerinin yapısını bozan mutasyonlardan kaynaklandığı belirlendi.
09/12/2022
Trabzon’da, Fatih Devlet Hastanesi'nin acil servisinde müşahedeye yönlendirme yüzünden çıkan tartışmada doktor Arslan Kalay’ı darbedip, sekreter Gülcan Birinci’ye hakarette bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan hasta Taşkın Ç. (48) ile oğlu Doğuş Ç. (25), sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.
08/12/2022
İzmir'de istedikleri ilaç reçetesini yazmadığı için doktoru tehdit eden ve haklarında, "birden fazla kişi ile tehdit" suçundan dava açılan 2 sanığın yargılandığı davada karar verildi.
08/12/2022
Almanya’da hastanelerdeki doluluk oranının fazla olması ve yeterli boş yatak kalmaması üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı bu alanda geniş çaplı bir reform planlıyor. Buna göre hastanelerin ekonomik kaygıdan çok tedaviye odaklanmaları hedefleniyor.
08/12/2022
Recordati İlaç'ın koşulsuz katkılarıyla Türkiye Klinikleri TV organizasyonuyla düzenlenen, hekimlerin kendi hikayelerini anlattığı DRx, Adana Çukurova Üniversitesi'nde izleyiciyle buluştu
08/12/2022
BBC, 2022'de dünyanın en ilham veren ve etkili 100 kadını listesini açıkladı. Listede yer alanlardan biri de, Avrupa'da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah Dilek Gürsoy.