Haberler

03/08/2022
ABD'nin California ve Illinois eyaletlerinde artan maymun çiçeği vakaları nedeniyle acil durum ilan edildi.
03/08/2022
Sıcak havaların kalp hastaları üzerinde olumsuz ve tehlikeli etkileri olabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, 6 maddede sıcak havalarda kalp sağlığını korumaya yönelik öneri ve uyarılarda bulundu. Esen, İstanbul gibi kalabalık ve hava kirliğinin olduğu şehirlerde sıcaklığın daha tehlikeli ve ölümcül olabileceğini söyledi.
03/08/2022
Atlas Üniversitesi akademisyenleri, COVID-19 teşhisinde yeni bir belirteç sayılabilecek Midkin protein seviyesi analizi üzerinde çalışma gerçekleştirdi. Araştırma ekibi tarafından yapılan açıklamada, “Yoğun bakım süresince belirli aralıklarla yapılan ölçümlerde midkinin artışı daha belirgindi. COVID-19 hastalarında ilerleyen evrelerde midkin seviyelerinin plazmada daha fazla salınarak zirveye ulaştığı görüldü.” ifadelerine yer verildi.
03/08/2022
Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde (AFSÜ) ve kentte görevli tek hematoloji hekimi olan Doç. Dr. Mehmet Özen, bir hasta yakınının CİMER'e yazdığı şikayet dilekçesinde şiddet ve tehdit içerikli ifadeler kullandığı gerekçesiyle 'öldürülme endişesi taşıyorum' diyerek istifa etti. AFSÜ'den yapılan açıklamada, "Her türlü ikna çabaları ve güvenlik önlemi çalışmalarına rağmen Doç. Dr. Mehmet Özen, tekrar özel sektöre dönmek üzere istifa dilekçesini vererek ilimizden ayrılmıştır" denildi.
03/08/2022
Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, muayenehanesinin girişine dana dili bırakılarak tehdit edildiğini duyurdu.
03/08/2022
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği hastası tespit edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda" dedi.
03/08/2022
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, "Bilim insanlarına yapılan organize saldırılar için Sağlık Bakanlığı'nı ve İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.
02/08/2022
Hamile kadınlar, posta pulu büyüklüğündeki yeni ultrason 'çıkartmaları' ile bebeklerinin rahimde büyümesini telefonlardan 48 saatlik aralıklarla izleyebilecek.
02/08/2022
Türk Eczacıları Birliğince bildirilen ve il sağlık müdürlüklerince onaylanan nöbetçi eczane bilgileri, e-Devlet'te yer alacak.
02/08/2022
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, emzirmenin bir çok hastalığı önlediğini açıkladı.