Eczacı

15/01/2021
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Vatandaşlarımızı aşı karşıtı ifadelere kulaklarını kapatmaya, bilime ve aşıya güvenmeye davet ediyorum.” diyerek açıklamalarda bulundu.
06/01/2021
Ankara Eczacı Odasınca eczacılığa duyulan ilgiyi ve güveni arttırmak amacıyla hazırlanan, eğitici ve eğlendirici görsellerin yer aldığı boyama kitabı, Ankara ve İzmir'deki eczanelerde çocuklara ücretsiz dağıtılacak.
05/01/2021
Gaziantep'te, çevresindekilere koronavirüs tedbirlerine uyulması için yaptığı çağrılarla bilinen eczacı Mehmet Çinpolat (63), Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
02/01/2021
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikle levha ve geriye dönük hafıza kaydı olan termometre bulundurma yükümlülüğü için faaliyetteki eczanelere verilen süre 31 Aralık 2021'e kadar uzatıldı.
31/12/2020
Türk Eczacıları Birliği (TEB) “İlaç fiyatlarına zam yapıldıkça eczanelerimizin gelirleri eriyor. Eczanelerimizi ayakta tutan, çalışanlarımıza maaş vermemizi sağlayan, hastaya hizmet etmemizi mümkün hale getiren gelirlerimizi; eczanelerimizi kaybediyoruz.” ifadelerine kullanarak İlaç Fiyat Kararnamesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
29/12/2020
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından mevsimsel grip aşıları hakkında “Tüm Hekim ve Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı duyuru yayınlandı.
19/12/2020
İlaç fiyat komisyonunun toplanacağı ve şubat ayında geçerli olacak ilaç fiyat güncellemesinin belirleneceği şu günlerde, mevcut İlaç Fiyat Kararnamesi’nin eczacı kârlılığını zedelediği ve günümüz ilaç fiyatlarına göre yenilenmesi gerekliliği üzerinde duran eczacı örgütleri ve derneklerinden peşi sıra açıklamalar geliyor. Son olarak Çağdaş Eczacılar Derneği de konu ile ilgili açıklama yayınlayarak, soruna dikkat çekti.
18/12/2020
Türk Eczacıları Birliğinden Çin'de üretilen aşıyla ilgili açıklamada, "Bu aşının güvenliği yüzlerce insanın katıldığı Faz 2 çalışmalarında kanıtlanmıştır. Bu sonuç, kısa vadede ağır bir yan etkisinin olmayacağı anlamına gelmektedir." denildi.
10/12/2020
Ankara'da organ nakli olmuş gibi gösterdikleri kişiler üzerinden ilaç kullanım raporları ve reçeteler hazırlayarak 2 milyon liralık ilaç vurgunu yapan çete çökertildi. Doktor, eczacı ve hastane çalışanlarının içinde olduğu şüphelilerin raporlarla çok pahalı olan ve özel reçetelerle satılan ilaçları kullanıyormuş gibi gösterdikleri, reçetelerle bu ilaçları SGK üzerinden alarak piyasaya sattıkları öğrenildi.
07/12/2020
Türk Eczacıları Birliği “sağlık kuruluşlarında çalışan herkesi öncelikle korumak esas olmalıdır. Birinci basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet veren eczanelerimizin de içindeki herkesle birlikte, bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir.” dedi.