Eczacı

25/09/2020
Eczacılık camiasında ‘hocaların hocası’ olarak bilinen Prof. Dr. Kasım Cemal Güven’i Dünya Eczacılar Günü olan 25 Eylül 2020 günü kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm eczacılık camiasına baş sağlığı dileriz.
25/09/2020
21.07.2020 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) Başkanı olarak atanan Dr. Ecz Harun Kızılay, atandıktan 15 gün sonra görevden alınıp yeniden başkan yardımcılığında görevlendirilmişti. Eczacı camiasında şok ve üzüntü yaratan bu durum karşısında Ecz. Harun Kızılay’ın istifası bekleniyordu. O istifa haberi bugün 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü'nde geldi. Aynı zamanda Türk Eczacıları Birliği önceki dönem genel sekreterlerinden olan Harun Kızılay istifasına ilişkin bir değerlendirme yapmadı.
25/09/2020
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Ali Mirzaei'nin de aralarında olduğu Türk öğrencilerden oluşan ekip, Uluslararası Eczacılık Öğrencileri Federasyonunca düzenlenen yarışmada dünya ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.
24/09/2020
Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield'in, ABD'li ilaç şirketlerinin Türkiye'den çıkabileceğine ilişkin açıklamasını "Söyledikleri modern ilaç ambargosu." ifadeleriyle yanıtladı
22/09/2020
Ordulu girişimci Fatih Gündüz, yeni tip koronavirüs tedbirlerine yönelik sosyal mesafeyi korumak, temas ve bulaş riskini azaltmak amacıyla "temassız sıramatik" cihazı tasarladı.
08/09/2020
Türk Eczacıları Birliği ve 54 Eczacı Odası yayınladığı duyuru ile Sağlık Bakanlığı’na seslendi. “Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile bu kuruluşlarda, pandemi eczanelerinde çalışan ve filyasyon ekiplerinde yer alan eczacılara yapılacak ek ödemenin yetersizliğine ve diğer sağlık çalışanları ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan adaletsizliğe vurgu yapıldı.
07/09/2020
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Normalleşme sürecinde de kronik hastalarımızın 1 Ocak itibariyle süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak." dedi.
07/09/2020
Koronavirüs salgını sonrası grip ve zatürre hastalığına karşı bağışıklık sistemini güçlü tutan aşılar yoğun ilgi sonrası piyasada kalmayınca eczaneler de vatandaşların talepleri üzerine liste yapmaya başladı. Yapılan listelerde aşı için 65 yaş üstü, diyabet, hipertansiyon gibi riskli gruplara öncelik verilecek.
25/08/2020
Türk Eczacıları Birliği eczacılara yapılan şiddet görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak “Sağlıkta şiddete hiçbir sağlık çalışanını kurban vermeyeceğiz! Sağlıkta şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi. Eczacılara yapılan şiddet görüntüleri birçok sosyal medya kullanıcının da tepkisini çekti.
20/08/2020
Diyarbakır’da Covid-19’a karşı verilen sağlık mücadelesinde 36 yaşındaki eczane teknikeri Rıdvan Dolan hayatını kaybetti.