Hemşire

22/10/2020
Malatya'da Covid-19 ile mücadelede en ön safta yer alan hemşireler, virüse yakalanan hastaların hayatını kurtarabilmek için canla başla çalışırken, vatandaşlardan da daha dikkatli olmalarını bekliyor.
22/10/2020
Pandemi, sağlık hizmetlerinin hemen hemen her alanını yeniden düzenlerken, hemşirelerin sağlık endüstrisindeki işgücünün yüzde 80’ini temsil ettiği ve hemşirelere olan talebin salgın boyunca zirvede olduğu göz önüne alındığında, hemşirelik üzerindeki etkileri en önemlisi olabilir.
17/10/2020
Batman’ın Sason ilçesinde görev yapan hemşire Yasemin Çolak, koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti. Genç kadının evli ve çocukları olduğu öğrenildi. Genç hemşirenin yakınları acı haberle yasa boğuldu.
15/10/2020
4 gündür haber alınamayan hemşire Hatice Tusu’nun, erkek arkadaşı olduğu öne sürülen kişi tarafından öldürüldüğü belirlendi. Kadının cesedi, makilik alandaki bataklığa gömülü vaziyette bulundu.
13/10/2020
Çinli bir biyoteknoloji firması ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Covid-19’a karşı geliştirilen ve Faz 3 aşamasına gelinen Covi-2 aktif aşısı, ilk olarak Kayseri Şehir Hastanesi Pandemi Servisi’nde çalışan Enfeksiyon Hemşiresi Şerife Dursun'a uygulandı.
13/10/2020
Çankırı’nın Çerkeş ilçesine geçici görevle gönderilen hemşire Özkan Öz, Çankırı Devlet Hastanesi’nde yolsuzluğu ihbar ettiği için ödül yerine adeta sürgün gibi yere gönderildi.
06/10/2020
Türk Hemşireler Derneği (THD), sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan performansa dayalı ek ödeme sistemiyle ilgili bir açıklama yayımladı. THD: “Bire bir hastalara bakım sunan hemşire ‘sağlık hizmetleri sınıfında’ yer almış, hemşirelerin emeği, alın teri ve aldıkları risk yok sayılmıştır.”

30/09/2020
Kayseri Şehir Hastanesinde hemşire olarak görev yapan Neslihan Ünal, yeni tip koronavirüs nedeniyle yapay akciğer cihazına bağlı şekilde yoğun bakımda tedavi gören eşinin başında meslek hayatının en zor nöbetini tutuyor.
28/09/2020
Trabzon’da, yoğun bakım servisinde görevli hemşire Seher Altuncu, meslektaşlarının fedakarca çalışmasını, maske takmaktan yüzünde oluşan izlerin yansıdığı fotoğrafla gözler önüne serdi. Çalışma zorluğunun yüzüne yansıdığı sosyal medya paylaşımıyla övgü toplayan Altuncu "O fotoğrafla sağlıkçı arkadaşlarımın çektiği zorluklara yoğunlaşmak istedim. Çünkü bu mesleğimizin değerinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Herkes ne kadar zorluk çektiğimizi görsün istedim."
25/09/2020
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 nedeniyle verilecek ek ödemelere ilişkin kat sayıları açıkladı. Buna göre Covid-19’la mücadelede görev yapan tabipler doğrudan serviste görev yaptıkları süre için yüzde 100, bu süre dışında yüzde 36’lık bir ek ödeme alacakken, tabip dışı görev yapan profesörler yüzde 16, eczacılar yüzde 70, din görevlileri yüzde 100 oranında ek ödeme alacak.