Selahattin Kıyan

Yazarın Yazıları

Geçen hafta “yumuşacık, leziz ve sağlıklı etlerin antidot olan sebzelerle servis edildiği; kahkahaların, hoş sohbetlerin ve dostlarınızın sıcak gülüşlerinin iç içe geçtiği, keyifli nice mangallar yakmanız temenn

Ne az ne çok, her zaman, her şeyde önerdiğimiz gibi dengeli olmak protein alımı için de geçerlidir. Dengeli beslenme sağlıklı ve bütüncül bir hayatın kapısını sizlere açacaktır.

“İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.”-Platon

“İcatlar, başkalarıyla aynı şeye bakıp farklı düşünebilenler tarafından yapılır.” Biraz değiştirelim: Sağlık, başkalarıyla aynı yiyeceklere bakıp farklı yiyebilenler tarafından kazanılır.

“Karbonhidrat sağlıklı olabilir mi? O kadar hastalık karbonhidrat kullanımına bağlı oluşmuyor mu? Şeker yemek sağlıksız değil mi? Karbonhidrat kullanımı önemli mi? Az karbonhidratlı bir beslenmem var; yanlış mı yapıyorum? Tüm karbonhidratlar suçlu mu? Hangi karbonhidrat grubu sağlıklıdır? Meyve yemek zararlı mıdır?

Sağlıklı yağları soframızdan, mutfağımızdan eksik etmememiz gereklidir. Omega-3 ve fosfolipidler açısından zengin besinler (hamsi, sardalya gibi küçük ve kahverengi eti fazla olan deniz balıkları ve somonda çok ciddi oranda Omega-3 mevcuttur) tüketilmelidir. Yumurta haftada sekiz adete kadar tüketilmelidir.

5. Öykü: Sağlık da hastalık da yediklerinizdedir

4. Öykü: Fonksiyonel tıpla kendimi nasıl tedavi ettim?

3-Fonksiyonel tıpla “üstün iyilik hali”

3. Öykü: Fonksiyonel tıpla kendimi nasıl tedavi ettim

2 – Tedaviye bağırsakları düzeltmekle başla

2. Öykü: Fonksiyonel tıpla kendimi nasıl tedavi ettim.

1-Tedaviye başlamak kolay olmadı; önce kendimi eğittim.

Medikritik.com'da Prof. Dr. Selahattin Kıyan'ın yazdığı fonksiyonel tıpla hayata, insana ve sağlığa dair yazı dizisi başlıyor. Yazı dizisi 5 yazıdan oluşacak.