Hekim

02/07/2020
Elazığ’da, polisi arayıp, kendisine araba çarptığını söyleyen, ancak alkollü olduğu kazaya karışmadığı belirlenen Tayfun Kızıl, sağlık kontrolü için götürüldüğü hastanede, gürültü yaptığı için kendisini uyaran doktora yumrukla saldırdı. Darp edilen doktor başından yaralandı.Tayfun Kızıl ise mahkeme kararıyla tutuklandı.
01/07/2020
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soruyor. AHEF, “Tekrar artan günlük vaka sayısı göz önünde tutularak, virüs yükünü azaltabilmek için sağlık çalışanlarında esnetilmiş mesai uygulaması yapılması düşünülmekte midir?”
27/06/2020
Hekim hatalarıyla gündeme gelen obezite ameliyatlarına sıkı denetim geliyor. Ameliyatlar, yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerde yapılacak. Sağlık Bakanlığı, hekim hatalarıyla gündeme gelen obezite ameliyatlarında "sıkıyönetim" ilan ediyor. Bakanlık yayımlayacağı bir genelge ile "obezite sertifikası olmayan hekimin ameliyat yapmasına" yasak getirecek.
27/06/2020
Hekim ve hekim adaylarının olmazsa olmazı olan stetoskopların ithal geldiği ve dövize bağlı olarak adet fiyatının 800-1200 TL arasında olduğu bilinen bir gerçek. Bu açıdan tıp fakültesi öğrencileri stetoskopları alamadıklarını belirtilerek yardım çağrısında bulundu.
27/06/2020
Nisan ayında yapılacak olan fakat Covid-19 pandemisi ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle ertelenen İstanbul Tabip Odası seçimlerinin ne zaman yapılacağı açıklandı. İzmir Hekim Güçbirliği ise açıklanan tarihin ertelenmesi gerektiğini, hekimlerin pandemi yorgunu olduklarını, özellikle bu dönemde verilerin yeniden artış gösterdiğini vurgulayarak seçimin yapılmasının uygun olmayacağını belirtti.
26/06/2020
Elazığ'da görevli bir hekimine nöbet yazılması sebebiyle AHEF tarafından verilen hukuki destekle açılan davada mahkeme aylık nöbet listesine iptal kararı verdi.
23/06/2020
Adli Tıp Kurumu’nun TBMM’ye gönderdiği, ölümle biten 34 obezite ameliyatına ilişkin rapor dudak uçuklattı. Raporda bu ölümlerde hem teşhis hem de hekim hatasının ciddi oranda etkili olduğu tespiti yapıldı. Raporda, ölümlü obezite ameliyatlarında hastanın beden kitle endeksinin bile alınmadığı bildirildi.
17/06/2020
Dokuz Eylül Hastanesi çalışanlarının, 15 Haziran Pazartesi günü yatırılacak olan ek ödemelerinde yüzde 20 kesintinin olduğu öğrenildi. DEÜ Hastanesi sağlık emekçilerinin, SES, Genel Sağlık İş, Türk Sağlık Sen, Dokuz eylül Asistanlar ve Hekimler İnisiyatifi, Tabipler Odası,  Tez Kop İş, Türkiye işçiler Sendikası ve Demokratik Sağlık Sen ile ortak açıklama yapıldı.
17/06/2020
Samsun'da bin 368 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren antikor testi ve hastalık durumunu gösteren PCR testi yapılmaya başlandı.
16/06/2020
Ocak 2015 tarihinde Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik düzenlemelerinin Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından iptali istendi ve dava açıldı.