İ.Ü. Diş Hekimliği öğrencilerinden açıklama: "Can güvenliğimiz bulunmuyor!"

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi binası, 26 Eylül günü gerçekleşen 5.8 şiddetindeki depremden sonra birçok noktada hasara uğradı. Binanın hasar almasından sonra öğrencilerin ve çalışanların can güvenliğini tehdit eden bir durum olmadığına dair herhangi bir rapor çıkarılmadı.

Binanın durumu ve yönetimin tavrı üzerine İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi çalışanları ve öğrencileri, okulun önündeki otoparkta oturma eylemi başlatmıştı. Eylemlerini sürdüren öğrenciler, yaşanan olaylar hakkında açıklamada bulundu. İşte öğrencilerden gelen o açıklama:

"İ.Ü. Diş Hekimliği öğrencileri olarak 26.09.2019 saat 13.59 da olan depremin ardından fakülte binasının farklı yerlerinde fotoğraf ve videolarla kanıtlanmış ciddi hasarlar mevcuttur. Fakülte binamızın depreme karşı dayanıklı olmadığını, öğrenciler ve asistanlar olarak can güvenliğimizin bulunmadığını düşünüyoruz. Binamızın eğitime ve sağlık hizmeti vermeye uygun olduğuna dair bağımsız bir kurumdan alınan rapor da yoktur. Objektif bir kurum tarafından yayınlanacak bir rapor olmadığı takdirde fakülte binasına giriş yapmayacağız. Yayınlanacak rapor doğrultusunda olası çözüm önerilerini değerlendireceğiz."