Vefat eden Eczacı İsmail Durmuş'un son talebi dezenfeksiyondu...İşte eczacıların talepleri

Sancaktepe’de Canan Eczanesi’nde görevli 38 yaşındaki eczacı İsmail Durmuş’un coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Durmuş'un Twitter hesabından yaptığı son paylaşımlardan birisi Sancaktepe Belediyesi'nden eczanelerinin dezenfeksiyon işleminin uygulanmasını istemesiydi.

whatsapp-image-2020-04-11-at-16-27-34.jpeg
whatsapp-image-2020-04-11-at-16-27-58.jpeg

Sancaktepe Belediyesi'nden vefat sonrası cevap

Sancaktepe Belediyesi, hayatını kaybeden Eczacı İsmail Durmuş'un twitter mesajına vefattan sonra cevap verdi.

whatsapp-image-2020-04-11-at-16-29-20.jpeg

ECZACILARIN TALEPLERİ NELER?

Kendisi de bir eczacı olan editörümüz Ömür Çakmak yaşananları şu sözlerle ifade ediyor:


"Dün akşam Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın "Sağlık Ordumuzun fertleri" olarak anarak teşekkür ettiği eczacılar olarak biz, bu sabah İstanbul'da eczacılık yapan 38 yaşındaki genç meslektaşımız Ecz İsmail Durmuş'un Covid-19 nedeniyle ölüm haberi üzerine yasa boğulduk. Yaşadığımız her kayıp hepimizi derinden üzerken, tedbirlerin önemini ve sağlık çalışanları olarak nasıl bir risk içerisinde olduğumuzu tekrar hatırlıyoruz. Sosyal medyadan haberi aldığımızda bu yana Eczacı meslektaşlarım #eczismaildurmuş etiketiyle üzüntü ve taziye dileklerinde bulunuyorlar. Yöneticilerimizin eczacı taleplerine kulak vermesi çağrısı yapılıyor. Örneğin bilim kurullarında, pandemi kurullarında eczacıların da olması, karantina veya vefat gibi durumlarla karşılaşan meslektaşlarımıza destek paketleri, halihazırda bir anlamda kamu hizmeti yürüten eczanelerin maddi manevi yüklerini hafifletecek düzenlemeler yapılması gibi beklentilerimiz var.

Toplumun da empati duygusuyla tüm sağlık çalışanlarına olduğu gibi eczacılarla da dayanışma göstermesini ve bu süreçteki gayretimizin takdir edilmesini umuyor ve bekliyoruz.

Uzun süredir tedbir önerilerimizden birisi reçetelerin sadece e-reçete olarak yazılması idi, bu yönde bakanlık hekimlere tavsiye genelgesi yolladı. Bir diğer talebimiz belediyelerin veya yetkili kurumların eczaneleri de düzenli dezenfeksiyona tabi tutması idi. Bazı belediyeler başlarda yaptı fakat birçoğu topu başka kurumlara attılar. Bugün yitirdiğimiz meslektaşımızın da son talebi eczanelerin dezenfekte edilmesiydi. Umarım bundan sonra bu karar alınır. Tekraren görevi başında toplum sağlığı için çalışırken Covid-19 hastalığını kapan ve malesef kurtaramadığımız değerli meslektaşımız Ecz. İsmail Durmuş'a ve O' nun şahsında sağlık ordumuzun kayıplarına Allah'tan rahmet, aileleri, yakınları ve sağlık camiamıza baş sağlığı diliyorum."