AHEF Başkanı: Sağlık çalışanları arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şartlı ek ödeme açıklamaları aile hekimlerinin tepkisini çekti. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, Covid-19 hastalarının telefonla takibin bilimsel bir zemini olmadığını söyledi. Sezen “5 aydır bu süreçte emeklerimiz var. Bütün sağlık çalışanları arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz. Diğer sağlık çalışanlarına ek ödenek yapılıyorsa aile hekimlerine de koşulsuz ek ödenek yapılmalı.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şartlı ek ödeme açıklamaları aile hekimlerinin tepkisini çekti. Koca “1 Ağustos itibari ile Covid-19 hasta takibi esas alınarak ek ödeme olacak.” dedi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, Covid-19 hastalarının telefonla takibin bilimsel bir zemini olmadığını söyledi.  

Aile hekimleri, tüm hastaneler pandemi hastanesine dönüştüğünde poliklinik hizmeti verdi. Filyasyon ekiplerine telefonla hasta izlemi yaparak destek sağladı. Ancak telefonla takibin bilimsel olarak yararlı olmadığını savunan aile hekimleri artık telefonla takipte bulunmayacaklarını açıkladılar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ek ödeme açıklamasında yer alan hasta takibi şartı tepkiye neden oldu. Sezen Aydınlık’a yaptığı açıklamada “Pandeminin en başından beri bütün görevlerimizi yaptık. Poliklinik yükünü de kaldırdık. Filyasyon ekibine destek olduk, izlemleri yaptık.” dedi.

TELEFONLA TAKİP BİLİMSEL DEĞİL

Aile hekimlerinin temaslı takibi ile ilgili uyarılarının değerlendirilmediğini söyleyen Sezen sözlerine şöyle devam etti:

“Telefonla yapılan izlemlerin bilimsel bir zemini olmadığını fark ettik. Uyarımıza rağmen takip ettiğimiz kişilere sorumluluk verilmiyor. Bu nedenle telefonla izlem yapamayacağımızı açıkladık. 5 aydır bu süreçte emeklerimiz var. Bütün sağlık çalışanları arasında ayrım yapılmasını kabul etmiyoruz. Diğer sağlık çalışanlarına ek ödenek yapılıyorsa aile hekimlerine de koşulsuz ek ödenek yapılmalı.”

 

 

 

 

 

AYDINLIK

Etiketler
aile hekimleri
ek ödenek
sağlık çalışanları
ayrım