Aşılananların sayısı 10 milyona yaklaştı! En fazla aşı İstanbul’da yapıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulaması hızla devam ediyor. Aşılananların sayısı 10 milyona yaklaştı.

"COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre, 14 Ocak'ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları sürüyor.

Türkiye'de kontrollü normalleşme süreci başladı. İller 4 kritere göre risk gruplarına ayrıldı. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk gruplarına göre belirlenen kriterlerle normalleşme süreci uygulanıyor.

AŞILANANLARIN SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

Aşılama takvimi de planlanan şekilde devam ediyor. Yaklaşık 9 milyon 503 bin kişiye koronavirüs aşısı uygulandı. 2 milyon 175 bin kişiye ikinci doz aşı da yapıldı.

EN FAZLA AŞI İSTANBUL'DA YAPILDI

İllere göre aşı haritası Sağlık Bakanlığı'nın covid19asi.saglik.gov.tr adresinden anlık olarak güncelleniyor. En fazla aşının uygulandığı il megakent İstanbul oldu.

AŞI TAKVİMİ NASIL UYGULANIYOR?

Birinci aşamada, aşılamaya başlanan sağlık personelinden sonra sırada eczane çalışanları var. Yaşlı, engelli ve koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ile bu kurumlardaki görevlilere de öncelik verildi. Birinci aşama, 65 yaş ve üstündekilerle tamamlanacak.

İkinci aşamada sıra kritik görev ve sektördekilere geliyor. Savunma, emniyet ve adalet personeli, zabıtalar, özel güvenlikçiler aşılanacak. Öğretmenler ile gıda ve taşımacılık sektörü çalışanları da bu grupta yer alıyor. İkinci aşamada 65 yaş altındakiler de aşılanmaya başlanacak.

Üçüncü aşamada ilk olarak 18 ile 49 yaş arasında kronik rahatsızlığı olanlara aşı yapılacak. Sağlık sorunu olmayan diğer kişiler de yaş sırasına göre aşılanacak. 18 yaşından küçükler şimdilik aşı takviminde yer almıyor.

Sırası geldiği halde aşı yaptırmayanlar ise aşı olmak isterlerse diğer grupların tamamlanmasını bekleyecek. 4. aşamada bu kişiler aşılanacak.

 

Etiketler
covid-19
aşılama
Covid-19 aşısı