'Bulunamayan ilaçların sebebi ithalata bağlılık'

Dünya Eczacılık Günü’nde Aydınlık gazetesinden Sıla Kemahlı'nın sorularını yanıtlayan Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, sektördeki en büyük sorunun artan eczacılık fakülteleri olduğunu belirtti. Piyasada bulunamayan hayati önemdeki ilaçların temininde yaşanan sorunun ithalata olan bağlılık olduğuna değinen Ercanlı, yerli ve milli ilaçla ilgili çalışmaları desteklediklerini söyledi. Ercanlı, Şubat 2020’de tekrar ilaç bulma sorunu yaşanabileceğine dikkat çekti.


Taner ERCANLI

İçinde hayati olanların da bulunduğu ilaçların geçen aylarda piyasada bulunamaması çokça tartışılmıştı. Hâlâ bazı ilaçlarda sorunun devam ettiğini söyleyen Ercanlı, “Bunun temel sebebi o dönemki zam beklentisiydi. Bu sorunu ithal ilaçlarda yaşadık. Bu kapsamda yerli ve milli vurgusu çok önemli” diye konuştu.

Sorunun şu an yüzde 70 oranında çözüldüğünü söyleyen Ercanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sıkıntının bir sebebi de yerelleşme süreciyle alakalı. Süreçle alakalı, Türkiye’de jeneriği üretilen ilaçların artık SGK tarafından ödeme kapsamına alınmayacağının belirtilmesiyle, yurtdışından ithal edilen ilaçların bir kısmının da yerli üretime geçişi bu sorunu doğurdu. Şubat ayı gibi tekrar bir zam gündeme geldiğinde, yine ilaçlarla ilgili ‘yok’ sorunu gündeme gelecektir.”

FAKÜLTE FAZLALIĞI

Yaklaşık 50 eczacılık fakültesi olduğunu söyleyen Ercanlı, şöyle konuştu:

“YÖK’te de bekleyen 35-40 fakültenin açılma talebi olduğunu biliyoruz. Mesleğin geleceği açısından bu çok tehlikeli. Yardımcı eczacılık projesi istihdam sorununu az da olsa çözebilir. Ama proje tam işlenemiyor. Hem yardımcı eczacı çalıştırmak zorunda olanlar, hem de yardımcı eczacılık yapacak olanların ciddi sorunları var. Şu an ki durum sürdürülebilir değil. Tekrar ele alınması ve şekillendirilmesi gerekiyor.”

TÜM AŞAMALAR YERELLEŞMELİ

Yerli ve milli üretimi desteklediklerini söyleyen Ercanlı, “Sadece üretim aşaması değil, ARGE’den başlayarak tüm aşamalarda yerelleşmeye gitmemiz gerekiyor. Hammadde üretiminin de yerelleşmesi gerekiyor” dedi.