Cephe hattındaki hemşireler konuştu

Medikritik bu kez hemşireliğin bu süreçte yadsınamaz rolünü mesleğin savunucularından dinlemek üzere canlı yayın gerçekleştirdi...

Editörümüz Yunus Şimşek, THD Genel Sekreteri Dr..Öğretim Üyesi Azize Atlı Özbaş ile gerçekleştirdiği söyleşide, hemşirelerin sorunlarına ışık tuttu.

'HEMŞİRELER BU SÜREÇTE KAHRAMANDIRLAR'

Özbaş, "Hemşireler bu süreçte kahramandırlar. Kendinizin kahraman olduğunuzu biliniz. Halkımıza en iyi hizmet vermek için hareket eden bir mesleğiz, bunun bilinci ile de hareket ediyoruz, bu sebeple yoğun çalışma saatlerini uygun bulmuyoruz. Hem hasta hem sağlık çalışanı zarar verecek uygulamalardan kaçınmalıyız." diyerek hemşirelerin bu zorlu süreçte gösterdikleri özveri ve başarılara değindi.

Sağlıkta Şiddet Yasası'na dair değerlendirmelerde bulunan THD Genel Sekreteri Özbaş, "Yasanın uygulanmaması sorunu vardır. Ayrıca şiddeti yasa ile ortadan kaldıramazsınız, toplumumuzun ciddi sorunudur. Altında yatan temellerin incelenmesi gerekmektedir. Beraberinde performans sistemi de sağlık sisteminde sorun yaratan bir sistem." şeklinde konuştu.

' MESLEKTAŞLARIMIZIN EVDE KALACAĞI GÜNLER YAKINDIR!'

DSÖ'nün Florence Nightingale'in doğumunun 200. yılı sebebiyle hemşirelerin güçlendirilmesi ve liderlik etmeleri gerektiği vurgusuyla bu sene Hemşire-Ebe Yılı ilan etmesine de konuşmasına değinen Özbaş, "DSÖ' nün üzerinde durduğu konuyu tekrar bizlere hatırlatmıştır. Dünyada sağlık hizmetini güçlendirmek istiyorsanız hemşire ve ebeleri güçlendireceksiniz ve karar mekanizmalarına katacaksınız" dedi.

2007 yasasına da değinen Özbaş ,"2007 yasasında Başhemşirelik görevi tanımlanmışken, daha sonrasında Sağlık Bakım Hizmetleri gibi bir uygulama konuldu ve bu karşı çıktığımız bir uygulamaydı. Yönetici Hemşireliği kaldıran bir uygulamadır." şeklinde açıklamada bulundu.
Son olarak meslektaşlarımıza ifade etmek istedikleri son sözler sorulduğunda ise, "Derneğin internet sayfasındaki her bir harf onlar için hazırlandı. Bu sürecin kahramanları onlardır, bunu unutmasınlar! Meslektaşlarımızın evde kalacağı günler yakındır!" diyerek meslektaşlarına umut aşılayan Dr.Öğretim Üyesi Azize Atlı Özbaş ve değerli THD ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüm sağlık ordusuna saygıyla !