Cumhuriyetçi Hekimlerden Sağlık Bakanlığının videosuna tepki!

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabından paylaşılan yeni yıl videosu, içinde çocuğunu hastaneye getiren bir babanın doktora bağırdığı ve hakaret ettiği bölümler olduğu için doktorlar tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Verilen bu tepkilere bir açıklama yaparak Cumhuriyetçi Hekimler de eklendi.

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabından paylaşılan yeni yıl videosu, içinde çocuğunu hastaneye getiren bir babanın doktora bağırdığı ve hakaret ettiği bölümler sosyal medyada sağlıkçıların gündeminde. 2 sene önce yayınlanan ve yeni yıl nedeniyle tekrardan paylaşılan videoda sağlıkta şiddete karşı personelin arkasında olduğunu söyleyen Bakanlık, yayınladığı klipte şiddeti meşru kılan görüntüler ekledi. Bu paylaşım üzerine gelen yoğun tepkilere Cumhuriyetçi Hekimler de eklendi. Yaptıkları açıklamada Bakanlığı sağlıkçılardan özür dilemeye davet eden Cumhuriyetçi Hekimler, bu video ile Sağlık Bakanlığının sağlıkta şiddeti meşrulaştırdığını ifade etti.

Yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

"SAĞLIK BAKANLIĞI VİDEOSU HEKİME ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYOR!

Sağlık hizmeti, sağaltım hizmeti veren sağlık çalışanı ve hastası arasında kurulan bir güven ilişkisi içinde yürümesi gereken bir faaliyettir. Türkiye’de son yıllarda yaratılan sağlık ortamı göstermiştir ki vatandaşlarımız ve hekimler arasındaki güven ortamı, belli dönüşüm faaliyetleri ile zedelenmiştir.

Güveni yıpratan olayların bir sonuncusu sağlık hizmetinden sorumlu bakanlıktan geldi. Sağlık Bakanlığı yılbaşında tekrardan yayınladığı yeni yıl videosunda bir hasta yakını ve hekimin arasındaki hikayeyi klipleştirerek anlatıyor. Klipte hekime bağırıp çağırma meşrulaştırılıyor, olağan hale getiriliyor. Tepkilere konu olan o sahnede ses duyulmuyor ancak jest ve mimikler açıkça sözlü şiddeti ve hakareti gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı'nın reklamında hekime hakaret özendiriliyor. Peki Bakanlık klibi yayına koyarken şu soruları kendine sordu mu:
-Çocuğu hasta olan babanın doktora bağırma ve hakaret etme hakkı var mı?
-O çocuk iyileşmeseydi bağıran baba doktora ne yapacaktı dersiniz?

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına şiddeti meşrulaştıran bu videoyu derhal geri çekip sağlık çalışanlarından özür dilemelidir."


Tepki çeken video: