Dijital bağımlılık dikkat dağıtıyor

Dijital bağımlılık, üretken kişinin yaşamdan uzaklaşarak, kendini izole etmesi ile gelişiyor. Dijital/elektronik bir cihaz ya da internet olmadığı zaman bağımlı kişi kendini gergin ve stres altında hissediyor. Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, çağımızın sorunu dijital bağımlılığı Aydınlık’a anlattı.

YALAN SÖYLEYEBİLİR

Bağımlı kişilerin internette daha fazla zaman geçirmek için sorumluluklarını ihmal edebildiğini söyleyen Dilci, şöyle devam etti: “Bağımlı insanlar internet çalışmadığı zamanlarda huzursuz, sinirli, depresif ya da başkalarına saldırma eğiliminde olabiliyorlar. İş, eğitim, ilişki gibi fırsatları ya da önemli olayları, internette daha fazla zaman geçirmek için göz ardı edebilir aynı zamanda ailelerine ya da arkadaşlarına, internette daha fazla zaman geçirmek için yalan söyleyebilirler.”

Dijital bağımlı insanlar vakitlerinin büyük çoğunluğunu internette geçirirken bu bağımlılığın fiziksel de etkileri olur. Dijital bağımlılığın fiziksel belirtileri ve etkilerinin başında dikkat dağınıklığı geldiğini söyleyen Dilci, uyku sorunları, gergin vizyon, biliş bozukluğu, şiddetli baş ağrısı ve önemli kilo kaybı ya da kilo alma sorunlarının da olduğunu belirtti.

BİLGİSAYAR KULLANIMI SINIRLANDIRILMALI

Çocukların internet kullanım süresini, amacını kontrol altına almak için birçok tedavi yöntemi geliştirildiğini söyleyen Dilci, şöyle devam etti: “Çocukların bilgisayar kullanma zamanı sınırlandırılmalıdır. Bilgisayarı evinizde bir odaya konumlandırmanız daha kontrollü kullanmanızı sağlayabilir. Örneğin yatak odanıza konumlandırırsanız mutfakta ya da oturma odasındayken bilgisayar gözünüzün önünde olmaz ve kısa süre de olsa aklınıza gelmeyerek uzak durmuş olursunuz. Bilgisayar bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız ve tedavi olmak istiyorsanız bunu aile bireylerine ve yakın arkadaşlarınıza bildirmelisiniz. Onlar sizi destekleyecek ve moral verecektir. Her şeyden önce bağımlılıktan kurtulabilmek için gönüllü ve istekli olmak gerekiyor.”

SUÇLULUK HİSSEDER

Bağımlılık halinde bireyin genel olarak suçluluk duygusu hissettiğini ve kaygı düzeyinin arttığını söyleyen Dilci, belirtileri sıraladı: “Kaygı düzeyinin artması, depresyon hali, bilgisayar karşısındayken aşırı tepki, coşkulu duygular, bilgisayar başındayken bireyin zaman algısını yitirmesi, günlük hayatta yaptığı rutin işlerden kaçma isteği, ikili ilişkilerde başarısızlık, iş veriminde düşme, mutsuzluk, sosyal aktivitelerde azalma, içe kapanma, yaşam istek ve hevesinde düşüş ve sosyal ilişkilerde bozulma.”