Eczacılar Bakanlığa seslendi: Bize yardım edin

Türk Eczacıları Birliği, Coronavirüs ile mücadelede eczacılar ve çalışanlara da koruyucu ekipman verilmesi için Sağlık Bakanlığı'na çağrı yaptı:

Her gün eczanelerimize hastalarımız gelmeye devam etmektedir ve bu ürünlere olan ihtiyaçlarımız her geçen gün artmaktadır.

Türk Eczacıları Birliği (TEB), yeni tip Coronavirüs (COVID-19) ile mücadelede eczacılar ve çalışanlara da koruyucu ekipman verilmesi için Sağlık Bakanlığı'na çağrında bulundu.

TEB'den yapılan açıklamada, tüm dünyada pandemi mücadelesinin verildiği olağanüstü bir dönemden geçildiği, sürecin daha sağlıklı geçirilmesi adına bazı ilave önlemlere ihtiyaç olduğu belirtildi. 

"KAĞIT REÇETE UYGULAMASINDA VAZGEÇİLMELİ"

Coronavirüs pandemisinin kontrol altına alınabilmesi adına eczacıların ve eczane çalışanlarının ön saflarda mücadele ettiği, bu nedenle güvenilir testlerden geçirilmeleri gerektiği vurgulandı. 

Hastalığın bulaşma riski nedeniyle
kağıt reçete uygulamalarından vazgeçilmesi ve tüm reçetelerin
elektronik ortama aktarılması gerektiği ifade edilen açıklamada,
şunlar kaydedildi:

"KORUCU EKİPMAN DAĞITILMALI"

"COVID-19 mücadelesinde 7 gün 24 saat hizmet verirken kullanılan koruyucu ekipmanlar konusunda meslektaşlarımız zaman zaman sıkıntı yaşamaktadır. Her gün eczanelerimize hastalarımız gelmeye devam etmektedir ve bu ürünlere olan ihtiyaçlarımız her geçen gün artmaktadır. Sahada aktif olan bir mesleğin mensubuyuz ve COVID-19 mücadelesinde uzun vadeli bir süreçten bahsedildiği göz önüne alınarak Sağlık Bakanlığımıza, sağlık ordusunun önemli neferi olan eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız için koruyucu ekipman temini konusunda yardım çağrısında bulunuyoruz. Tedbir amaçlı hazırlanan ekonomik paketlere, eczacılarımızın ve eczacılarımızı koruyacak önlemlerin de eklenmesini talep ediyoruz."

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Coronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 131'e, vaka sayısının ise 9 bin 217'ye yükseldiğini duyurmuştu.

Bakan Koca, dün Türkiye'deki Coronavirüs vaka ve ölüm sayısına ilişkin son bilgileri paylaşmıştı. Son 24 saatte 9 bin 982 test yapıldığını ve bin 815 yeni tanı konduğunu belirten Koca, toplam 23 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etmişti.