Ercüment Ovalı, etkisi onaylanmamış bir aşıdan neden 1 milyon doz üretti?

TÜBİTAK çatısı altında 8 farklı ekip aşı bulmak için uğraşıyor. Onlarca araştırmacı ve akademisyen gecesini gündüzüne katıyor. Genelde bu ekiplerin çalışmalarının hangi aşamalarda olduğuna dair çok fazla bilgi gelmiyor fakat bu ekiplerden biri olan Ercüment Ovalı, sosyal medya hesabından son gelişmeleri sıklıkla olmasa da paylaşıyor. 

Ercüment Ovalı Twitter hesabından yeni bir açıklama daha yaptı “Kahramanlarım Sars Cov-2 spesifik 1 milyon doz aşıyı üretmeyi başardılar. Yeni hedef 2 milyon. Nihai hedef 40 milyon. 1.basamak hayvan testlerini başarı ile geçtik. 2. basamak hayvan çalışması bitti. Veriler analiz ediliyor. Sonuçlar TUBİTAK'a rapor edildi. Hedef klinik çalışma.”

BİTMEMİŞ BİR AŞIDAN NEDEN O KADAR ÇOK ÜRETTİK

 “European Medicines Agency (EMA)’nın böyle bir kuralı var. ‘Daha önce laboratuvarda küçük parçalar halinde üretip test ettiğin ürünlerin sonuçları iyi olabilir ama ben senin insana uygulayacağın son ürünü birkaç milyon doz üretip onu test etmeni istiyorum. Aksi halde sana klinik çalışma izni vermem. Toptan üretim yapacak sonra onların içinden rastgele seçtiğin örnekler ile test yapacaksın ki ürününün güvenli olduğuna inanayım’ diyor. Bu yüzden 2 milyon doz aşı üreteceğim ve 3. basamakta bunlar arasından rastgele seçtiğim 100 örneği hayvanlar üzerinde uygulayacağım. Eğer bu klinik testler başarılı olursa insanlar üzerinde uygulama aşamasında 40 milyon dozu üretmeye başlayacağım. O 40 milyon dozu da yeniden hayvan testine almak zorundayım. Aşı üreticilerinin en büyük riski budur.”

Ercüment Ovalı, üzerinde çalıştığı aşının DNA teknolojisi kullanılarak yapılan rekombinant aşılardan değil, geçmişten beri geleneksel yöntemlerle elde edilen aşı türü olduğunu açıklamıştı.

“Bizim üzerinde çalıştığımız rekombinant aşı değil. Rekabet edebilmemizin sebebi budur. Biz virüsü olduğu gibi kullanıyoruz. Türkiye’de rekombinant aşı üzerinde çalışan çok iyi gruplar var. O çok sofistike ve doğru bir teknoloji ama pandemilere yetişmez. O çalışmalar uzun vadelidir ve Türkiye’nin gelecekteki politikaları için çok önemli işlerdir. Türkiye’de benim hayran olduğum böyle üç model var. İsim vermeyeyim, gerçekten inanılmaz iyiler ama yetiştiremezler. Bir sonraki yaza ancak biter. Biz onları asla rakip olarak görmüyoruz. Türkiye’nin geleceği onlar. Aşı üzerinde çalışan grupların hepsi çok profesyoneller. Ama bizim yolumuz pandemiye yönelik.”

AŞI BULUNDUĞUNDA İLK KENDİ ÜZERİMİZDE DENEYECEĞİZ

 Ercüment Ovalı, şu an aşı üzerinde çalışan 8 grup içinde sizden başka geleneksel aşı üzerinde çalışan var mı? Sorusuna şu cevabı verdi:

“2 grup daha var. Onlar da çok iyiler. Emeklerine saygı duyuyorum. Örneğin Konya Selçuk Üniversitesi’nden bir grup var, çok iyi niyetle çalışıyorlar. Özel bir firmayla işbirliği içinde müthiş işler yapıyorlar. Aşı ile ilgili TÜBİTAK’ın düzenlediği son toplantıda onlara “Size yardım edelim” dedim. Biz ekonomik olarak güçlü bir grubuz. Böyle bir avantajımız var. Hatta aramızda şöyle bir konuşma geçti. Aşı bulunduğunda ilk kendi üzerimizde deneyeceğiz. Bütün gruplar bunu söylüyor. İşte bu kadar iyi niyetle ve fedakârca çalışan bir bilim dünyası var Türkiye’de. Ben de aşıyı ilk kendi üzerimde deneyeceğim çünkü zaman kazanmaya çalışıyoruz. Biz kapitalist değiliz. Eğer aşıma güveniyorsam deneklere vermeden önce kendime yapmam lazım. TÜBİTAK’ta çalışan bütün bilim adamı arkadaşlarım benimle aynı fikirde. Hepimiz çok heyecanlıyız. Bütün ekipleri tebrik ediyorum.”

AŞI ÇOK UCUZ OLACAK

Aşı çalışması başarılı olursa fiyatı nasıl olacak? Sorusuna Ercüment Ovalı’nın cevabı şu şekilde oldu:

“Maliyeti yüksek çıktı ama satış fiyatı çok çok ucuz olacak çünkü 30-40 milyon üretilecek. Devlet karşılamazsa bile herkesin ulaşabileceği bir fiyatı olacak.”

HEDEF 1 ŞUBAT 2021

Dünyada pek çok ülke aşı konusunda büyük bir rekabet içindedir. Zamanlama çok önemli. Yurtdışındaki aşı çalışmalara kıyasla neredeyiz? Türkiye’deki süreç tahminen ne zaman tamamlanır?

 “Görünen o ki yurtdışındaki gruplar aşıyı Ekim-Kasım gibi getirecekler. Biz onlardan 3 ay sonra çıkarabileceğiz.” Prof. Dr. Ovalı’nın hedefi 1 Şubat.

EYLÜL SONU İKİNCİ DALGA GELEBİLİR VİRÜS SÜREKLİ MUTASYON GEÇİRİYOR

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ikinci dalga konusunda kaygılı olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Umarım yanılırım ama Eylül sonu gibi ikinci dalganın gelebileceğini düşünüyorum. Şu an yaşadığımız artışlar ikinci dalga değil, erken bozulan tedbirlerin bir sonucu. Tekrar 2 binli rakamlara çıkabiliriz. Tek umudum mutasyon. Virüs sürekli mutasyon geçiriyor. Biz 153 ayrı varyasyon saptadık. Etkisini zayıflatacak derecede bir mutasyona uğrarsa bir sabah uyandığımızda pandemi bitmiş olabilir.”

 


KAYNAK: HABERTÜRK 

 

Etiketler
Ercüment ovalı aşı