"Evde Hasta Bakım Teknikerleri" atama bekliyor

Evde Sağlık ve Bakım Derneği, "Evde Hasta Bakım Teknikerleri" için çağrıda bulundu. Koronavirüs sürecinde önemli bir ihtiyaç haline gelen evde bakım hizmeti, hasta bakım teknikerlerinin önemini ve fedakarlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Evde Sağlık ve Bakım Derneği yayımladığı açıklamada; hasta bakım teknikerlerinin önemine vurgu yapılarak teknikerlerin atama beklediğine dikkat çekti.

Evde Sağlık ve Bakım Derneği'nden yayımlanan açıklama şu şekilde:

"Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir dizi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır.

Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izolasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek "Siz Evde Kalın Biz Size Gelelim" kampanyası başlatılmıştır.

Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem katbekat artmıştır. Bütün Sağlık Bakanlığı çalışanlarının özveriyle çalıştığı bu süreçte birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaç da evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağını da bizlere göstermiştir.

İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18.000'lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizler göstermiş bulunmaktadır.

Bakanlığımızın verilerine göre; 'Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır' ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin Pdc'si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.

Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın Pdc sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan Pdc sayılarına göre Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir."

Etiketler
Evde Hasta Bakım Teknikerleri
Evde Sağlık ve Bakım Derneği