Evde Sağlık ve Bakım Derneği'nden atama çağrısı

Evde Sağlık ve Bakım Derneği, kamuoyuna sunduğu açıklama ile yapılan son atamada 18.000 sağlık personeli içinde Evde Bakım Teknikerlerine ayrılan payın 11 kadro ile sınırlı olmasına tepki gösterdi. Dernek yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı'nın PDC sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenlemesi ve ilk alımda düzenlenmiş olan PDC sayılarına göre Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması talep edildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle :
"Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID 19 ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir dizi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır.

Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izalasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkca çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır. Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve kat artmıştır. Bütün Sağlık Bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreçte birincil risk grubuna yerleşen evde sağlık hizmetleri personeline duyulan ihtiyaç da evde sağlık hizmetine duyulan ihtiyacla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağını da bizlere göstermiştir.

İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000 lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizlere göstermiş bulunmaktadır.

Bakanlığımızın verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknilerlerinin PDC'si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.

Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın PDC sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan PDCsayılarına göre Evde Hasta Bakım teknikerlerinden istihdam oluşturması gerekmektedir."

EVDE SAĞLIK ve BAKIM DERNEĞİ