Hastasından COVID-19 bulaşan Dr. Aysel Ünlü plazma tedavisi için kan bağışçılarını bekliyor

Uşak’ta Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Ünlü, iyileştirdiği COVID-19 hastalarının birinden virüs kaptı. Turan Ünlü, plazma tedavisi gereken eşi için, hastalığı yenenlere kan bağışı çağrısında bulundu.

Uşak'ta çalışan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Ünlü (54), müdahalede bulunduğu bir hastadan koronavirüs kaptı. Şimdi kendisi de yaşam savaşı veren Ünlü, hastalığı yenmiş birinden alınacak kanla plazma tedavisi görmeyi bekliyor. Yoğun bakımdaki eşi için virüsü yenmiş kişilere kan bağışı çağrısında bulunan Turan Ünlü, "İnsanları kurtarmak için fedakarca çalışan eşim için biz şimdi duyarlılık bekliyoruz" dedi.

HASTALIĞI GEÇİRİP NEGATİFE DÖNEREK ANTİKOR OLUŞTURMUŞ KİŞİLERDEN KAN BAĞIŞI BEKLENİYOR

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları servisinde Uzm. Dr. Aysel Ünlü, vakaların ilk ortaya çıktığı günden itibaren hayat kurtarmak için mücadele etti. Dr. Ünlü'ye 10 gün önce hastanede müdahale ettiği bir Covid-19 hastasından virüs bulaştı. Ünlü, ateşi 38 dereceyi aşınca tedaviye alındı. Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Ünlü'ye iyileşen hastalardan kan alınarak plazma tedavisi uygulanacak. Bunun için hastalığı geçirip negatife dönerek antikor oluşturmuş kişilerden kan bağışı gerekiyor.

ONLARCA KİŞİ PLAZMA TEDAVİSİ İÇİN VİRÜSÜ YENMİŞ KİŞİLERDEN KAN BAĞIŞI BEKLİYOR

20 yıllık hekim olan eşinin çok kişinin hayatını kurtardığını dile getiren Ünlü, "Korona vakaları ortaya çıktığı günden beri eşim akşam 22.00'ye kadar mesai yaptı. Eve bitkin dönüyordu. Her önlemi almasına rağmen bir vakaya müdahale ederken virüs kaptı. Semptomları ağırlaşınca eşimi Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk ettiler" dedi. Eşi için plazma tedavisi gerektiğini dile getiren Ünlü, "Bu hastalığı atlatmış duyarlı vatandaşlardan alınacak kanla plazma tedavisine başlanması gerekiyor. Bunun için bağışçılar arıyoruz. Eşim gibi bu hastalıktan kurtulmak için onlarca kişi de plazma tedavisi için kan bağışçıları bekliyor. Eşimi kurtarın" dedi. Ünlü, iki çocuğuyla kendisinin de karantinada olduğunu ancak test sonuçlarının negatif çıktığını belirtti.

 

 

KAYNAK: yeniasir.com

Etiketler
plazma tedavisi