"İmdada yetişenler"in Coronavirüs mesaisi

Yeni tip Coronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelede ön safta yer alan 112 Acil Servis çalışanları, toplum sağlığı için hayatlarını hiçe sayarak ihtiyacı olanların yardımına koşuyor.

AA muhabiri, Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanlarının pandemiye karşı yürüttüğü zorlu mesaiyi görüntüledi.

Türkiye'de ilk COVID-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart'tan bu yana özveriyle görev yapan 112 Acil Servis çalışanları, yardım bekleyenlere hizmet vermek için üstün çaba sarf ediyor.

COVID-19 şüphesiyle başvuranlarla ilk teması kuran ekipler, vatandaşlardan pandemiyi göz önünde bulundurarak bilinçli davranmalarını istiyor.

Toplum sağlığı için hayatlarını
hiçe sayarak görevlerini sürdüren sağlıkçılar, en çok da
virüs kapıp evlerindeki yaşlı ve çocuk aile bireylerine
bulaştırmaktan endişe ediyor.

Sağlık görevlilerinin bir kısmı
mesainin ardından kişisel temizliği en üst seviyede uygulayıp
evde farklı bir odada zamanını geçirirken, bazıları da eş ve
çocuklarıyla temastan kaçınarak korunmaya ve çevresindekileri
korumaya çalışıyor. 

"İMDADA YETİŞİYORUZ"

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3176","attributes":{"class":"media-image wp-image-14020","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevli acil tıp teknisyeni (ATT) Hüseyin Alioğlu, AA muhabirine, sağlık sektörünün yoğun bir dönemden geçtiğini söyledi.

"Vatandaşlarımızın canı bize emanet. Acil yardım bekleyenlerin imdadına yetişiyoruz." diyen Alioğlu, salgın sürecinin, devlet ve milletin el ele vermesiyle atlatılacağını belirtti.

Kendinden çok eşi ve çocuklarına virüs bulaştırmaktan korktuğunu ifade eden Alioğlu, "Kendimi evin bir odasında izole ederek, çoluk çocukla irtibatı kesiyorum." diye konuştu.

"İKİ YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMDAN UZAK DURMAK ZORUNDAYIM"

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3175","attributes":{"class":"media-image wp-image-14019","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

ATT Nergiz Bulut da mesleğini severek yaptığını ifade ederek, "Bizler, pandemi koşullarında sizler için çalışıyoruz. Lütfen sizler de bizim için evinizde kalın." dedi.

Vatandaşlarının bu süreçte bilinçli hareket etmesinin motivasyonlarını artırdığına işaret eden Bulut, "Bilinçli hareket etmeyenler ise emeklerimizin boşa gittiği hissi uyandırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Üç çocuğu bulunduğunu anlatan Bulut, şunları kaydetti:

"Kendi canımdan değil de çocuklarım, eşim ve aileme benim yüzümden zarar gelmesinden korkuyorum. İki yaşında çocuğum, eve gittiğimde 'anne' diyerek bana koşuyor ve ben ondan uzak durmak zorunda kalıyorum." 

"AİLEME VİRÜS TAŞIMAKTAN KORKUYORUM"

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3174","attributes":{"class":"media-image wp-image-14018","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]

Paramedik İsmail Karagöz de ailesine virüs taşımaktan korktuğuna değindi.

"Mesai sonrasında eve gittiğimde hummalı bir kişisel temizlik yapıyorum, aile fertleriyle daha sonra görüşüyorum." diyen Karagöz, devletin ve milletin desteğinin ise moral ve motivasyonlarını artırdığını söyledi.