İstanbul Tabip Odası'nın orada ne işi var?

İstanbul Tabip Odası (İTO) 4 Aralık tarihinde, üyesi olduğu 'İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri' tarafından 8 Aralık 2019, Pazar günü İstanbul Bakırköy’de gerçekleştirilecek olan “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” mitingine çağrıda bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı ve 2016 Ağustos'unda TTB'nin de kurucu üye olarak katıldığı platformun üyesi bazı kurumlara bakınca, sağlıkçıların aklına bir soruyu geliyor:'İstanbul Tabip Odası'nın orada ne işi var?'

İstanbul Tabip Odası (İTO) 4 Aralık tarihinde, üyesi olduğu 'İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri' tarafından 8 Aralık 2019, Pazar günü İstanbul Bakırköy’de gerçekleştirilecek olan “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” mitingine çağrıda bulunmak için Cağaloğlu binasında bir basın toplantısı düzenlendi. TTB'nin 3 yıl önce kuruluşunda yer aldığı "Emek, Barış, Demokrasi Güçleri"nin üye olduğu kurumların İstanbul şubeleri tarafından yapılacak mitingin konusu ise görünürde ekonomi ağırlıklı.

ORADA NE İŞLERİ VAR?

Sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlar artarken; sağlıkta şiddetin tavan yaptığı, hak gasbı ve emek sömürüsünün olduğu, sağlıkçı intiharlarının görüldüğü bir dönemde Türkiye'nin en büyük tabip odasının kimlik siyaseti yapan partilerle birlikte miting yapmasıysa, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık camiası tarafından tepkiyle karşılanıyor. Hekimlerin meslek örgütünün yaptığı hareket karşısında ise akıllarda tek soru var:
"İstanbul Tabip Odası'nın orada ne işi var?"

MİTİNGİN TALEBİ NE?

İstanbul Tabip Odası'nın 4 Aralık'ta yaptığı basın açıklamasından önce mitinge ilk çağrı 26 Kasım'da Kadıköy'de HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı tarafından yapıldı. Açıklamada ekonomik taleplere ardından "Kayyumlar çekilsin", "KHK ve OHAL uygulamaları kaldırılsın" gibi maddeler eklenmesi ise dikkat çekti. Bu talepler İstanbul Tabip Odası ve diğer meslek örgütlerinin mitinge çağrı açıklamalarında nedense yer almıyor.

SINIRDIŞI OPERASYONA TEPKİ VERMİŞLERDİ

Platform; önceki aylarda Türk Silahlı Kuvetlerinin, Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği sınırdışı operasyona verdiği tepki ile kendini hatırlatmıştı. Operasyona destek açıklaması yapan sağlık sendikaları,tabip odaları ve sağlık çalışanı dernekleri tarafından TTB'ye tepki gecikmemişti.

Üyeleri arasında Demokratik Bölgeler Partisi(DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve etki alanlarında olan birçok siyasi partinin de bulunduğu platformun İstanbul ayağı tarafından düzenlenecek miting 8 Aralık Pazar günü İstanbul Bakırköy’de gerçekleşecek.

"Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği"nin kurucu üyeleri ise şu şekilde:  
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK),
Halkların Demokratik Partisi (HDP),  
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 
Türk Mimar Ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), 
Türk Tabibleri Birliği (TTB), 
Devrimci Parti (DP), 
Emek Partisi (EMEP), 
Emekçi Hareket Partisi (EHP), 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 
Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), 
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 
Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), 
Haziran Hareketi, 
Halkevleri,
İnsan Hakları Derneği (İHD), 
Hacı Bektaş-I Veli Vakfı, 
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), 
Alevi Bektaşi Federasyonu, 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD).