İ.Ü Diş Fakültesi'ne giremeyen öğrenciler oturma eylemi başlattı

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, İstanbul depreminin ardından güvenli olmadığı bir kez daha ortaya çıkan fakülte binalarına giremiyor. Bina çalışanları sabah saatlerinde otoparkta toplanarak beklemeye başladı.

İstanbu'da dün yaşanan şiddetli depremin ardından duvarlarında çatlaklar meydana gelen İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde asistan, uzman ve öğrenciler korku yaşıyor. Binalarına giremeyen bina çalışanları, bina dayanıklılığının bilirkişilerce araştırılıp girişlerin resmi olarak onaylanması için imza kampanyası başlattı. İmza metninde şunlar kaydedildi:

"İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde görevli öğrenciyim. Bugün gerçekleşen deprem sonucunda gördük ki bu fakültede can güvenliğimiz bulunmamaktadır. Binamızın sağlam olmadığı uzmanlar tarafından da belirtilmiş olmasına rağmen herhangi bir önlem alınmamıştır. Geçen sene dekanlık katında tavan çökmesi meydana gelmiş ancak herhangi bir inceleme yapılmadan üstü kapatılmıştır. Binamızın duvarlarında boyalar sıvalar dökülmüş olup ilerleyen günlerde tekrar boyanarak kapatılacaktır. Her gün yüzlerce hastaya hizmet veren bu fakülte, bir tek İstanbul'dan değil Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastalara hizmet vermektedir. Geçen senelerde çocuk bölümü çökme tehlikesi olduğundan dolayı yıkılmış, yenilenme yerine otoparka çevrilmiştir. Bir afet anında başvurulması gereken hastane, afet esnasında tahliye edilmektedir. Herhangi bir önlemin alınması için binanın yıkılması ve bizim de enkaz altında kalmamız mı gerekiyor? Binlerce hasta, öğrenci, doktor ve personelin bulunduğu binamızda gerekli incelemelerin yapılmasını talep ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki her depremden sonra birkaç gün depreme hazırlıklı değiliz sonucuna varılan tartışmalar yapılacak, sonrasında gündem değişecek ve biz yıkılma tehlikesi olan binada hizmet vermeye devam edeceğiz. Ya da en kötü senaryo gerçekleşecek yüzlerce kişi ölecek birkaç gün konuşulacak ve her şey geride kalacaktır. Gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz."


https://twitter.com/medikritik/status/1177485342405844992