Jiletli saldırıya uğrayan doktordan ilk açıklama: "Mesleğime devam edeceğim"

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kendisine usülsüzce “pregabalin” etken maddeli ilaç yazılmasını isteyen Bayram K isimli zanlı tarafından boğazından jiletle yaralanan Asistan Doktor Kadir Songür(26), taburcu edildi. Geceleri uyku uyumakta zorlandığını ve tekrar saldırıya uğrayacak gibi hissetiğini belirten Songür “Bir dinlenme döneminin ardından mesleğime ve hastalarımı tedavi etmeye devam edeceğim” dedi.

Kendisine usülsüzce "pregabalin" etken maddeli ilaç reçete edilmesini reddettiği hastası Bayram K. tarafından boğazından jiletle yaralanan Asistan Doktor Kadir Songür, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi. Taburcu edildikten sonraki ilk açıklama olarak "Korkularım var, gece sık sık uyanıyorum ve sürekli biri saldıracakmış gibi hissediyorum. Sürekli bu olayı hatırlıyorum. Bir dinlenme döneminin ardından mesleğime ve hastalarımı tedavi etmeye devam edeceğim. Sadece gereken cezaların en ağır şekilde verilmesini talep ediyorum" dedi.

"HASTANEDEN BİR DOKTORU İNDİRECEĞİNİ SÖYLEDİ"

Yaralanan doktor olay gününü şöyle anlattı:
"Milletimizin toplumsal bütünlük ve beraberliği yeniden sağlayacağı bu dönemde böyle bir olayın olması bütün toplumu üzdü. Geçen hafta Çarşamba günü poliklinik muayenesine gelen şahıs diz ağrıları olduğunu belirtti. Hastanemize 3 hafta kadar önce başvurup muayene olmuştu ve o dönem kullandığı ağrı kesicilerle ağrısının dindiğini ancak yeniden başladığını söyledi. Ben de dizinin filmini çekmek ve muayene etmek gerektiğini söyledim. Şahıs da öyle bir şey istemediğini sadece ağrı kesiciye ihtiyacı olduğunu söyledi. Fizik tedavi hekimi olarak önerdiğimiz diz kasları egzersizlerinden bahsettim. 'Ben zaten bütün gün yürüyorum. Benim ağrılarımı dindirecek ve beni bir daha buraya getirmeyecek bir ağrı kesici yaz' dedi. Ben de bu talep üzerine uygun gördüğüm ağrı kesiciyi yazdım. Daha sonra hasta bu ağrı kesicilerle ağrıları geçmezse gelip hastaneden bir doktoru 'indireceğini' söyledi ve poliklinikten ayrıldı."

"ELİMİ BOYNUMA GÖTÜRDÜĞÜMDE ELİM KANLAR İÇİNDEYDİ"

"Bir önceki hasta odadan çıkarken içeri girdi. Kafamı çevirdiğimde gördüğüm görüntü sağ elinin tokat atar şekilde yukarı kalkmış olduğuydu. Şahıs aslında boynumun orta kısmını hedefledi ama ben başımı sağa doğru çevirdim. Önce tokat yediğimi zannettim ama sonra elinde metal bir cismin parladığını gördüm. Elimi boynuma götürdüğümde elim kanlar içindeydi. Tesadüfen orada mahkûm poliklinikleri için bulunan bir gardiyan arkadaşımız vardı. O şahısla mücadele etti ve tekrar yeltenmesini engelledi. Ben elimde kanları görünce tampon yapmaya başladım."

CEZALARIN ARTTIRILMASI GEREK

Doktorlardan yasadışı şekilde istenen narkotik ilaçların son dönemde yaygınlaştığını belirten Songür:
"Bazı ilaçlar amaç dışı kullanılıyor ve ihtiyacı olmayan insanlar son değişiklikle birlikte sadece 3'üncü basamak hastanelerine gelip bu ilacı temin etmeye çalışıyorlar. Bizler de bu talebi reddettiğimizde, tehditler alıyorduk. Beni jiletlemeye çalışırken de 'Yanlış ilaç yazmışsın' diye bir cümlesini duydum. Olay sonrasında koşarak koridora çıktım, şahdamarımın yaralandığını düşündüm. Acil Servis Travma Bölümü'nde tüm hekim arkadaşlarımız yardıma geldi. Bu suçların cezalarının hafif kaldığına inanıyoruz ve ağırlaştırılmasını istiyoruz. Sayın Bakanımız konuyla alakadar oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Cezaların artması gerektiğini düşündüğümü kendisine de ilettim. Şu anda olayın üzerinden çok kısa bir dönem geçti" dedi.