Prof. Dr. Erbuğ Keskin’den Askıda Stetoskop kampanyasına destek

Tıp fakültesi öğrencileri "kalp, akciğer, karın içi organlar gibi pek çok alanı dinlemek amacıyla kullanılan" stetoskop fiyatlarına yetişemiyor. Sosyal medyada kuşaklar arasında stetoskop dayanışması başladı. Bu dayanışmaya Prof. Dr. Erbuğ Keskin de destek verdi.

Askıda Stetoskop kampanyasına destek veren Prof. Dr. Erbuğ Keskin, sosyal medya üzerinden de şu sözlerle kampanyaya destekte bulundu:

“Bir tıbbiyelinin olmazsa olmazıdır stetoskop, daha 7 yaşındayken annesini tüberkülozdan kaybedince, doktor olup akciğer hastalıkları ile ilgilenmeye karar veren ve kendisi de 45 yaşında aynı hastalıktan ölen René Laennec’e borçluyuz bu büyük buluşu.

Bir öğleden sonra Louvre’un bahçesinden geçerken çocukların ilginç bir oyun oynadıklarını gördü Laennec, bir çocuk kirişin ucunu tırmalıyor,  kulaklarını kirişin diğer ucuna dayamış çocuklar çıkan sesi diniyorlardı. 
Ertesi gün muayene ettiği ilk hastada sırtına kulağını dayamak yerine rulo yaptığı kâğıdın bir ucunu dayadı. Sesler gayet net duyuluyordu. Hemen tahtadan boru yapıp kullanmaya başladı. Bugün bile kullandığımız ronküs, ral, krepitasyon gibi ses tanımlamaları ve göğsü inceleme anlamına gelen stetoskop kelimesi bizzat René ustamıza aittir.

25 yıl sonra Amerikalı George Cammann iki kulağa takılan bugün de kullandığımız stetoskopu buldu. 100 yıl değişmeden böyle kullanıldıktan sonra, tek katkısı daha ince malzeme kullanmaktan ibaret olan Harvard’ın Kardiyoloji Hocası David Littmann  artık suresi dolan patentini aldı.
Bunları size anlatmamın sebebi, başta dediğim gibi stetoskop bir tıbbiyelinin olmazsa olmazıdır çünkü akciğer, kalp, bağırsak seslerini saatlerce dinleyerek öğrenmeden hekim olunamaz ama ne yazık ki fiyatı nedeniyle birçok tıbbiyeli stetoskop alamıyor.

Bu nedenle Çapalı öğrenciler bir proje başlattılar. Öğrenciler, artık stetoskopunu kullanmayan abi ve ablalarından stetoskoplarını bağışlamalarını istiyorlar. 
Türkiye’nin her yerinde gerçekten ihtiyacı olan tıbbiyelilere ulaştırmaya çalışacaklar. Sizin de elinizde kullanmadığınız stetoskobunuz varsa bağışlayabilirsiniz.”

 

Tıp fakültesi öğrencisi olarak kampanyaya katılmak için tıklayınız:

https://medikritik.com/askida-steteskop-ogrenci-kayit

 

Stetoskop bağışlamak için tıklayınız:

https://medikritik.com/askida-steteskop-bagis

 

 

Etiketler
askıda stetoskop