Sınava giren öğrencide COVİD-19 çıktı

Kocaeli’de, ÖSYM tarafından yapılan MSÜ sınavında bir kız öğrenci fenalaştı. Sınav esnasında fenalaşan öğrenciye, COVİD-19 testi yapıldı ve test sonucu pozitif çıktı. Salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındı. Öğrencilerin, sınava girerken ateşlerinin ölçülmemesi tepkilere yol açtı.
 

Kocaeli'de, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı gerçekleştirildi. Daha önce salgın nedeniyle ertelenen ve dün yapılan sınava girişte öğrencilere maske dağıtıldı ve ellerine dezenfektan sıkıldı ancak öğrencilerin ateşleri ölçülmedi. Ve ateş ölçme olayının olmaması, dün Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 205 numaralı salonda büyük bir skandalla sonuçlandı. Sınav salonuna alınan 16 öğrenciden bir kız öğrenci fenalaştı, öğrenci tek kişilik salona alındı, sınavını burada tamamladı. Kız öğrenciye çağırılan sağlık ekiplerince Covid-19 testi yapıldı ve sonuç pozitif çıktı. O salonda sınava giren tüm öğrenciler, evlerinde 14 günlük karantinaya alındı.

 

BAŞINI SIRANIN ÜSTÜNE KOYMUŞ...

Olayın yaşandığı salonda sınava giren 18 yaşındaki M.A.’nın babası C.A., yaşanan bu skandalı anlattı. C.A., sınava girişte çocuklara maske dağıtıldığını, dezenfektan sıkıldığını ancak öğrencilerin ateşlerinin ölçülmediğini belirterek, şunları söyledi: “Oğlum 205 numaralı salonda sınava giriyor, 2,5 saat süren sınavın bitimine 45 dakika kala, bir kız öğrenci fenalaşıyor, başını sıranın üzerine koyuyor. Bayılacak kadar halsizleşen öğrenci, hemen öğretmenler tarafından tek kişilik bir salona alıyor, Covid-19 testini yapacak sağlık ekibi çağırılıyor, kız öğrenci bu esna tek kişi sınava devam ediyor. Sınavını tamamlayan öğrenciye test yapılıyor ve koronavirüs tespit ediliyor.

 

2 SAAT SONRA EVİMİZE SAĞLIK EKİPLERİ GELDİ

Oğlum eve geldiğinde bir kız çocuğunun bayılacak duruma geldiğini ve salondan çıkarıldığını anlatmıştı ki sınavdan 2 saat sonra evimize sağlık ekipleri geldi, salonda rahatsızlanan kız çocuğunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi ve oğlum M.A.’nın evin içinde bir odada, tabağı, çatalı, bıçağı, mümkünse tuvaleti ayrı olacak şekilde karantinada tutulması gerektiği söylendi. 14 gün boyunca evden ve odasından çıkmaması gerektiği vurgulandı. Sınava giren diğer çocuklarında aynı şekilde karantinaya alındığı belirtildi. Ben çocuğumu, bir arkadaşımın 1+1 boşta duran dairesine yerleştirdim, ihtiyaçlarını karşılıyorum. Ama diğer ailelerin bunu yapacak imkanı da yok belki.

 

“OĞLUM, 2 YILDIR HAZIRLANDIĞI YKS SINAVINA GİRMEK İSTEMİYOR”

Çocuğu farklı okullarda sınava giren hangi arkadaşımla konuşsam, içeriye girişte ateş ölçme olayının olmadığı söyleniyor. Ateş ölçme olayı olsaydı, belki de bu kız çocuğu sınava alınmayacak ya da tek kişilik bir salonda sınava girecekti. Çocuklarımız, bugün karantinada olmayacaktı. Şimdi önümüzde YKS sınavları var, 27-28 Haziran’da gerçekleştirilecek. Bu yaşanan olay oğlumun psikolojisini bozdu, 2 yıldır hazırlandığı sınava şimdi girmek istemiyor. Bu durum sadece benim oğlumun değil, diğer çocukların da psikolojisini bozdu. Şimdi YKS sınavına çocuklar nasıl girecek? Bizler ne cesaretle çocuklarımızı bu sınava göndereceğiz? MSÜ sınavında yaşanan bu durum sonrası YKS sınavlarının ertelenmesi söz konusu olmalı. Yoksa pek çok çocuğun hazırlığı boşa gidecek.”

 

KAYNAK: https://www.kocaelibarisgazetesi.com 

Etiketler
COVİD 19